Седмицата на критиката в Кан разкри програмата на 64-ото си издание, в което ще доминира френското и белгийското кино, с откриваща прожекция на социалната драма „Adam’s Interest“ от Лаура Вандел, съобщи Variety.
„Adam’s Interest“ е продължение на филма на Вандел „Playground“, който през 2021 г. спечели наградата „Особен поглед“ в Кан. Действието на филма се развива в педиатричното отделение на болница, където се срещат една разстроена майка, нейният син и медицинската сестра, която се грижи за тях. В „Adam’s Interest“ участват две от най-големите френски актриси – Леа Дрюкер („Попечителство“) и Анамария Вартоломей („Граф Монте Кристо“).
Под ръководството на артистичния директор Ава Каен и нейния екип по селекцията, програмата на Седмицата на критиката тази година включва
11 пълнометражни заглавия, като шест от тях са режисирани от жени.
В рамките на селекционния процес са били разгледани общо 1000 филма от 102 държави. Посветена на дебютните и вторите игрални проекти на млади автори, Седмицата на критиката се провежда паралелно с кинофестивала в Кан и традиционно поставя фокус върху новите гласове в световното кино.
Сред най-очакваните заглавия в програмата е „Left-Handed Girl“ – първият самостоятелен пълнометражен филм на тайванския режисьор Ши-Чинг Цу, който е съсценарист на филма заедно с Шон Бейкър, който е и продуцент.
Кахен заяви, че филмът проследява пътя на самотна майка и двете ѝ дъщери, които наскоро са пристигнали в Тайпе и се борят да свържат двата края. „Трагикомедията постепенно се превръща в необикновена одисея, изпълнена с обрати и емоции.“, допълва директорката.
Друг амбициозен азиатски филм, включен в Седмицата на критиката, е „Полезен дух“ – дебютният проект на тайландския режисьор Ратчапум Бунбунчахоке. Според Ава Каен, филмът е „екстравагантна фантастика, в която духове протестират срещу забравата, като се превъплъщават в домакински уреди, за да привлекат вниманието на хората и да развълнуват всичките им сетива“. В главната роля е Май Давика Хурне – изгряваща звезда на тайландското кино. „Полезен дух“ съчетава елементи на социална сатира и романтична комедия, отбелязва тя.
Седмицата на критиката ще обърне внимание на изгряващите френски режисьори, по-специално на Алис Дуар с филма „Любовни писма“ – драматична комедия за майчинството с участието на Ела Румпф и Моня Чокри в ролята на женена лесбийска двойка, която очаква първото си дете.
Каен и нейната комисия избраха и „Baise en ville“ – нестандартна комедия за работническата класа, режисирана от Мартин Жоват, който изпълнява и главната роля на млад безработен разносвач, решен да вземе шофьорска книжка. В актьорския състав блестят още Уилям Лебхил и Еманюел Берко.
След като през 2024 г. представи наградения със „Златно око“ документален филм „Момичетата от Нил“, тази година Седмицата на критиката включва в конкурсната си програма „Имаго“ – нов документален филм на чеченския режисьор Дени Оумар Пицаев. Лентата проследява самия режисьор в опита му да построи футуристична къща близо до границата на Чечения – начинание, което го откъсва от традициите и предизвиква напрежение в семейството му.
Съпътстващата програма на Седмицата на критиката ще завърши с прожекцията на „Одисеята на глухарчето“ – дългоочакван анимационен филм на японската режисьорка Момоко Сето. През 2019 г. в същата програма беше показан и номинираният за „Оскар“ филм „Изгубих тялото си“ на Жереми Клапен, което подчертава последователния интерес на селекцията към авторска и визуално въздействаща анимация.
Както беше обявено по-рано, журито ще бъде председателствано от Родриго Сорогойен и ще се състои от британския актьор, носител на „Оскар“, Даниел Калууя, мароканската журналистка и авторка на песни Джихан Бугрин, френско-канадската операторка Жозе Дешайе и индонезийската продуцентка Юлия Евина Бхара.
В кино надпревара:
„Ciudad Sin Sueño“ („Безсънният град“) - Гилермо Галое
„Imago“ - Дени Оумар Пицаев
„Кика“ - Алекс Пукин
„Момиче с лява ръка“ - Ши-Чинг Цу
„Нино“ - Полин Локес
„Pee Chai Dai Ka“ („Полезен призрак“) - Ратчапум Бунбунчакоке
„Rietland“ („Тръстикова земя“) - Свен Бресер
Специални прожекции
„Интересът на Адам“ - Лаура Вандел
„Baise en ville“ - Мартин Жоват
„Любовни писма“ - Алис Дуар
„Одисея на глухарчето“ - Момоко Сето