16 Jan 2025

Мъж счупи стъклото, защитаващо „Камъка на съдбата“ - ключов артефакт за Великобритания

  • 10
Мъж счупи стъклото, защитаващо „Камъка на съдбата“ - ключов артефакт за Великобритания
© Jane Barlow/PA Images via Getty Images
Шрифт:
Принтирай

35-годишен мъж, облечен в килт, е арестуван в шотландския град Пърт, след като се предполага, че е счупил стъклото, защитаващо артефакт, който от векове е ключов за историята на Обединеното кралство.

„Музеят Пърт беше евакуиран като предпазна мярка и нямаше щети по изложените артефакти. Оказваме съдействие на полицията в Шотландия при разследването, така че би било неуместно да коментираме повече“, изтъкна говорител на културната институция. 

„Честно казано, това е сюрреалистично, като нещо от историческа драма или екшън филм“, каза туристката Ел Алварес пред Би Би Си. „Огромна заслуга на служителите на музея в Пърт за това, че се справиха със ситуацията с такова спокойствие и професионализъм, като се увериха, че всички посетители са в безопасност и са обгрижвани“.

Колко дълбок белег оставя вандализмът върху произведенията на изкуството?

Неназованият мъж счупил стъклото, защитаващо 336-килограмовия „Камък на съдбата“, известен още като Камъкът от Скоун, който музеят определя като

един от най-значимите исторически предмети в Обединеното кралство.

Първоначално той е бил използван при коронацията на шотландските монарси в Скоун на няколко мили нагоре по река Тей от Пърт, пише Artnet. Кралят Александър III е първият известен монарх, който е встъпил в длъжност през 1249 г. по време на церемония, включваща използването на камъка.

Петдесет години по-късно кралят на Англия - Едуард I. отмъкнал камъка като военна плячка след Войните за независимост и го пренесъл в Уестминстърското абатство в Лондон, където той се превърнал в символ на правото му на престола. След седем века артефактът попада в музея в Пърт малко преди откриването му. Съвсем наскоро той

изиграва роля при встъпването в длъжност на крал Чарлз III

през 2023 г. През 1996 г. кралицата се съгласява той да се върне в Шотландия и за известно време е изложен в Единбургския замък.

Прочутият 12-ъгълен камък в Перу бе увреден при акт на вандализъм

Всъщност това не е първият случай, в който камъкът се връща в страната си на произход. Четирима студенти от шотландския сепаратистки университет в Глазгоу

го открадват в ранните часове на Коледа през 1950 г., като при това го счупват на две,

но скоро той е възстановен.

Музеят в Пърт отвори врати през март след ремонт на стойност 27 млн. паунда (36,4 млн. долара) на сградата от едуардианската епоха, която напоследък е била домакин на събития като концерти, политически конференции и мачове по борба. Той беше финалист в конкурса за музей на годината на Фонда за изкуство.

Въпреки че музеят остава отворен, експозицията „Камъкът на съдбата“ е затворена до второ нареждане, се посочва на уебсайта на музея.

Мъж счупи стъклото, защитаващо „Камъка на съдбата“ - ключов артефакт за Великобритания
Предишна Кои са тазгодишните номинирани за наградите „Еми“
Мъж счупи стъклото, защитаващо „Камъка на съдбата“ - ключов артефакт за Великобритания
Следваща СЕМ отново не избра нов директор на БНТ, а насрочи нов конкурс