Гергьовден в България е комплекс от празници, съчетаващ в себе си, както традиции, така и история. На 6-ти май празнуваме освен Деня на Българската армия и църковния празник на Свети Георги Победоносец. Този ден е повод за гордост, както и за национални тържества не само из цялата страна, но и в личен план. Гергьовден е един от най-големите именни дни в България и всяка година е повод за семейни събирания около празничната трапеза, на която задължително присъстват следните пет ястия.
1. Печено агнешко
Снимка: Lunchbox
На първо място няма как да не сложим агнешкото печено. То освен, че е вкусно, е и символ на празничната трапеза за Гергьовден. По традиция, трябва да се принесе в жертва първото родено агне, за да може свети Георги да донесе здраве и благополучие на семейството. Има различни начини, по които то може да се приготви, в миналото най-популярна е била направата му на шиш, докато в наши дни се предпочита агнето да бъде изпечено на фурна.
2. Дроб сарма
Снимка: Супичка
Няма как да споменем едното без другото, дроб сармата и агнешкото си вървят ръка за ръка всяка година. Това ястие традиционно се приготвя от дреболиите на агнето, като сърце, далак, дроб, бъбреци и се подправя с подправки за по-хубав вкус. След като дроб сармата се изпече, тя става много апетитна, ако към нея се добавят сезонните мащерка, копър или джоджен.
3. Варено жито
Снимка: iStock
Вареното жито може и да ви изглежда, като необичайна и твърде скромна добавка към гергьовденската трапеза, но то носи със себе си много значения. Житото е символ на плодородието и на новия живот, а в различните региони на България се поднася по различни начини- с мед, стафиди, плодове или с орехи.
4. Обреден хляб
Снимка: Именни дни
Обредният хляб е важна част от историята и културата на българите през вековете. За всеки по-голям празник се поднася специален хляб на трапезата, както на Бъдни вечер се прави содена питка, така и на Гергьовден този хляб заема важно място на масата. Той се свързва с плодородието и е богато украсен със символични фигури. В различните краища на България го наричат по всякакви начини, като кравай, колак или гергьовденска пита.
5. Зелена салата
Снимка: iStock
Зелената салата на празничната трапеза е не само символ на пролетта, но и задължително допълнение към по-тежките ястия, които я съпътстват. Тя се приготвя от сезонни зеленчуци, като пресен лук, репички, краставици и различни подправки. Българинът не сяда на масата без салата, а Гергьовден не прави изключение. Зелената салата може да бъде направена изцяло по ваш вкус и с това, което имате под ръка.