Регионалният исторически музей на София е дом на стотици експонати от миналото на страната и столицата ни. Някогашната баня днес пази уникални културни ценности, за които чужди държави биха дали стотици хиляди евро, за да ги притежават.
Артпортал посети емблематичната сграда, за да види някои от съкровищата, които представят постоянната и временна експозиции на музея.
Сватбената златна каляска на цар Фердинанд и княгиня Мария Луиза
Минералната баня в миналото понесла разруха и бомбардировки, сега е културна институция, но дали винаги е било така. Историята на сградата започва още преди нейния строеж и решението на „общината да къпе софиянци“. През 1928 г. тогавашният кмет Владимир Вазов дава предложението банята да стане музей.
Обиколката ни започва от централното фоайе на сградата. Мястото трябвало да прилича на съвременен мол - да събира и столичния елит, когато имало специален повод, така и да се водят беседи и дебати, а оркестър на втория етаж да се грижи за атмосферата.
Болидът на княз Фердинанд
Гордостта на музея е реставрираният до съвършенство автомобил на княз (цар) Фердинанд. Експонатът е първа спирка независимо дали влизате в музея сами или с екскурзовод. Известно е, че князът бил почитател на новите технологии и имал поглед към бъдещето, автомобилите са били негова страст, както и други превозни средства.
Бюрото от Бисмарк
Минавайки покрай един от първите велосипеди в България и легендарните сребърни обувки, влизаме в залата с подаръци от цял свят. Вниманието се спира на часовника, но не с кукувицата, а със змея и без Свети Георги. Той е подарък от английската кралица Виктория и следва да напомня Биг Бен.
Каляската на Мария-Антоанета
Стигаме до още едно превозно средство, което буди голям интерес в музея. „Златната каляска“ безспорно е един от най-важните експонати. Била е изработена във Франция за френската кралица Мария-Антоанета. Докарана е от Версай като сватбен дар за княз Фердинанд и княгиня Мария-Луиза от майка му - княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска, дъщеря на френския Крал Луи Филип. Каляската е връх в инженерството от онова време, тъй като е с двойна съспенсия – двойно окачване, за да не друса и разклаща кралицата по чакълестите алеи.
Сцени от живота на софиянци
Качваме се на втория етаж на музея, където има богата експозиция със сцени от живота на софиянци. Ще видим сетове от домовете на заможни софиянци и от ежедневието на обикновения човек. Изложени са костюми, шапки и аксесоари, детски играчки, ютии и грамофони.
Сватбата през годините
Вторият етаж представя и сватбения ритуал в цялото му величие и великолепие. Фотографии показват традиционна сватба от 1890 г., през градска сватба и сватбата от социализма.

Държавните символи и гербът на София
В залата на основните институции виждаме автентичния трон на цар Борис III. Голямо внимание е отделено на Хараламби Тачев и създаденият от него проект за герб на София. В залата са подредени бюрото и библиотеката от домашния кабинет на д-р Константин Стоилов, изработени от дърво и двете му пишещи машини на кирилица и латиница. Виждаме портрета и писалището на видния държавник Стефан Стамболов, министър-председател 1887-1894 г.
