Търсене
Close this search box.

Бягство под земята: Пещерите на Балканите, които ще ви омагьосат

Снимка: Pixabay

Бягство под земята: Пещерите на Балканите, които ще ви омагьосат

Снимка: Pixabay
Сподели

Пещерите са едни от най-интересните и загадъчни природни образувания. Тези подземни кухини, част от които са образувани в карстови терени, от векове привличат вниманието на учени и много режисьори. Макар че знаем много за техния произход, функции и история, пещерите все още пазят своите тайни. Това обаче ги прави още по-привлекателни. Наред с впечатляващите пещерни форми и древни рисунки, тези подземни светове продължават да очароват със своето мистериозно величие.

Балканските пещери са особено впечатляващи със своята грандиозност и разнообразие. Днес ще се потопим в света на някои от най-забележителните от тях. А защо не и да ви дадем отлична идея за бягство от града в последните горещи уикенди. Може би някои вече са ви добре познати, а други ще чуете за първи път.

Необикновената „Орловача“
Снимка: lll.ba

Пещерата Орловача“, разположена на 15 километра от Сараево, в близост до град Сумболовац, е едно от най-забележителните природни съкровища на Босна и Херцеговина. Тя очарова с уникалната си красота, където вместо обичайните сталагмити и сталактити, се разкриват

великолепни коралови и арагонитни образувания.

Пещерните колони, които изпълват пространството, напомнят на антични и ренесансови замъци, украсени в богата палитра от цветове.

С обща дължина над два и половина километра, Орловача“ предлага на своите посетители организирани маршрути с около 560 метра бетонни пътеки, осветени по начин, който подчертава всяка природна форма. Тази изключителна пещера е била дом на пещерната мечка – предшественик на съвременната кафява мечка, която е живяла там преди повече от 16 000 години.

„Орловача“ е и убежище за една от най-застрашените групи бозайници в Европа – сляпата мишка. На около 400 метра от входа са открити не само костите на древни мечки, но и множество археологически находки, включително керамични фрагменти от мезолита, амонити от мезозойското море и древни брадви, датиращи от периода 2500 – 3500 година.

Легендата за Хакши Алиа
Снимка: pine.al

Следващата пещера, която непременно трябва да посетите, е една от най-красивите на Балканите.

Пещерата Хакши Алиа“, разположена по протежение на Адриатическото крайбрежие на полуостров Карабурун, е едно от най-очарователните природни чудеса. За да стигнете до тази вълшебна пещера, трябва да се отправите на 30-минутно пътешествие с лодка от град Орикум. Тя се намира на малко повече от час от град Вльора. Пътят до нея преминава през кристално чисти сини води, оградени от величествени планини, пазещи тайните на този скрит природен шедьовър.

Датираща от илирийско време, пещерата впечатлява със своите размери: дължина близо 10 метра, височина почти 60 метра, ширина около 40 метра и дълбочина на водата 32 метра. При навлизане в задната част на пещерата – водата плавно преминава от солена в сладководна, създавайки усещането за влизане в друг мистичен свят.

Легендите, свързани с пещерата, допълват нейната магия. Според преданията Хакши Алиа, един от най-известните пирати на Средиземноморието, е използвал пещерата за укриване на съкровища и планиране на стратегически нападения. След смъртта му през 1625 г., местните хора нарекли пещерата в негова чест, почитайки паметта на своя герой.

Предлагат се различни обиколки, включително частни турове с моторни лодки, които ще ви потопят в легендите за Хакши Алиа и неговите пиратски подвизи.

Ресавската пещера отпреди милиони години
Снимка: URBAN CITY / B.P.

Ресавската пещера, известна още като Resavska Pecina, се намира в Източна Сърбия, на 20 км от град Деспотовац, в живописното карстово поле Дивляковац. Тази пещера е първата, където са се провели туристически посещения – още през 1972 г. Освен това е една от най-посещаваните. Общата дължина на Ресавската пещера е 2850 метра, от които 800 метра са достъпни за туристи.

Със своите внушителни 80 милиона години, тя е сред най-старите в Сърбия, а нейните древни пещерни орнаменти датират отпреди 45 милиона години. Пещерата е разположена на три нива. Те първоначално са били достъпни само за пещерняци и овчари. Днес горната и долната галерия са отворени за посетители, а най-долното ниво пази подземна река, която все още крие своите тайни.

Постоянната температура в пещерата от 14°C осигурява прохлада през горещите летни дни. В непосредствена близост се намира и великолепен водопад, идеално място за пикник, където можете да се отпуснете и да се насладите на красотата на природата.
Пещерата на мечката
Снимка:atlasobscura.com

Пещерата на мечката в Западнорумънските планини, известни още и като Планини Апусени е открита случайно през 1975 г. от местен жител и е отворена за посетители пет години по-късно. Скоро след това тя се превръща в една от най-известните пещери в Румъния, благодарение на уникалните вкаменелости на пещерни мечки, откъдето идва и името ѝ.

Но това, което наистина я прави изключителна, са впечатляващите спелеотеми. Те са толкова разнообразни и впечатляващи, че оставят туристите без дъх. В дълбините на пещерата природата е изваяла истински шедьоври – от Омагьосаните дворци до Къщата на джуджето, от Езерото на водните лилии до Камерата на свещите. Тя всеки кът разкрива тайни, създавани от природата в продължение на хиляди години, и приканва посетителите на едно магическо пътешествие.

Музеят-пещера „Шаренка“
Снимка: : ludetini2.blogspot.com

Тя е скрито съкровище, превърнато в музей, носещо името на най-големия квартал в град Мадан. Разположена на 2.5 км югозападно от града, тя се намира на левия бряг на живописен пролом. До пещерата води асфалтов път, но за тези, които предпочитат да се слеят с природата, има и планинска пътека. Тя е дълга около километър и предлага приказни гледки.

В непосредствена близост до входа на пещерата, изсечен в мраморна скала, се намира уютна дървена беседка с чешма. Там посетителите могат да си отдъхнат под звуците на падащите води от близкия водопад. Входът на пещерата води през леко наклонен проход към подземен коридор, който сякаш ви пренася в друго измерение. Той ви отвежда до Малката зала – камерно пространство с неправилна форма и площ от около 100 кв.м, изпълнено с тишина и мистерия.

От нея се разклоняват два тесни коридора, водещи към Голямата зала. Тя представлява величествено пространство, чийто таван е пробит от естествен комин, свързващ залата със света отвън. Този процеп, проникващ през скалите, някога е осветявал ежедневието на хората, обитавали пещерата. През желязната епоха и Късната античност, тук са се добивали и топели руди. Пещерата е била не само убежище, но и място за древни ритуали и занаяти. „Шаренка“ е определено място, където историята и природата се сливат в магия, запазена през вековете.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас