Спомняте ли си онези малки шарени книжки на Българския туристически съюз, в които като деца се надпреварвахме да събираме печати. Движението „100 национални туристически обекта“ съществува и до днес. В книжките освен печати от забележителностите из страната, вече можете да лепите и марки, които да ви напомнят за преживените приключения. Книжките са не само забавление за малки и големи, но и своеобразен пътеводител из едни от най-знаковите паметници, хижи и монументи в страната. С наближаването на уикенда решихме да ви разходим около София. Избягайте и вие от завързания темп на града, отпътувайки до някоя от дестинациите, които сме ви подбрали.
Цари Мали Град
Ако през уикенда решите да посетите музейния комплекс, можете да разгледате
средновековната църква „Св. Петка“, музейната сграда под нея
и крепостта, разположена на хълма над тях.
Средновековната църква е реставрирана изцяло. В нея е разположена постоянна експозиция от икони и е запазен уникален иконостас. На първия етаж от музея са представени експозиция от находки от крепостта „Цари Мали град“, ръкописи и оригинална старопечатна литература. На втория етаж е посветен на бита. На него можете да разгледате етнографска сбирка от носии, богата колекция от съдове, оригинални тъкани и завивки. Не пропускайте да посетите и култовия комплекс, където са били оброка и каменния кръст за „Св. Спас“.
Къща-музей на Елин Пелин
Преди 47 години домът на Елин Пелин бива изцяло реновиран по случай 100-годишнината от рождението на писателя. Битовата експозиция с оригинални предмети пресъздава обстановката, в която е отраснал и създал първите си произведения. В нея можете да се докоснете до личните му вещи от периода, в който е бил учител в родното си село Байлово. Именно във въпросната стая
писателят създава първите си известни разкази –
„Ветрената мелница“, „Напаст божия“, „Изкушение“, „Гост“, „Пролетна измама“.
Когато сте в преддверието на къщата, не пропускайте да разгледате отблизо най-сполучливия маслен портрет на писателя, дело на художника Сергей Ивойлов. Стигнете ли до помещението, наречено „в кащи“, непременно потърсете иконостасът с икона на св. Мина. Той е изработен собственоръчно от бащата на писателя.
Хижа „Алеко“
В случай че сте авантюристично настроени за предстоящия уикенд, последното ни предложение е идеално за вас. Спрете колата си в подножието на лифта „Симеоново“, след което се настанете в някоя от кабинките. По пътя си нагоре ще станете свидетели на невероятни гледки – „птичи поглед“ над града. Когато достигнете до крайната си цел, се разходете на свеж въздух или запалете свещичка в малкото дървено параклисче. Завършете обиколката си с традиционен български обяд в хижата.
Която и забележителност да решите да посетите през уикенда, не пропускайте да споделите преживяването с близки и приятели.