Цяла година не ви е стигнала едно от най-любимите ви хобита – фотографията. Остават ви още няколко уикенда до края на 2024 г., за да се насладите на късите зимни дни и да запалите автомобила си за една приятна обиколка из България – само вие и вашата камера. Накъде да отидете обаче? За да отговорим на този въпрос, подбрахме препоръките на няколко любители на зимните пейзажи. Ето кои дестинации ни съветват да посетим, където можем да направим едни от най-красивите зимни снимки, както и няколко фотографски съвета от тях.
Априлци
През 1976 г., в чест на 100-годишнината от Априлското въстание, четирите села – Ново село, Видима, Острец и Зла река –
се обединяват под името на днешния град Априлци.
Градът е разположен в северните гънки на Стара планина, под величествения връх Ботев. В близост до град Троян, по поречието на реките Острешка и Видима, през вековете тук са обитавали траки и римляни.
Днес Априлци се е превърнал в привлекателен планински курорт за много любители фотографи не само от България, но и от света. През сивите и мъгливи дни, и особено в заснежените планински пейзажи, те съветват да не се страхуваме да увеличим максимално яркостта на нашите камери. Това ще ни помогне да уловим и най-малките детайли от красивите зимни гледки.
Трявна
Още едно уютно градче в прегръдките на Стара планина, което разгръща пред нас истинска зимна приказка през студените месеци. Запазените възрожденски къщи и красивите малки мостчета са любими на много любители фотографи, които улавят очарованието им през всеки сезон със своите обективи.
Златоград
За тези, които са пътували към Гърция през лятото и със сигурност са минавали поне веднъж през китното и оживено родопско градче Златоград, където се е родила и песента
„Излел е Делю хайдутин“, изпята от Валя Балканскаи полетяла към космоса преди години.
През последните години Златоград се утвърждава като все по-популярна дестинация сред туристите с камери, благодарение на своите възрожденски къщи и Етнографския ареален комплекс, който напомня за Етъра в Габрово.
С най-малката надморска височина в община Смолян – от 420 до 550 метра,
Златоград често предлага великолепни зимни залези и изгреви, обгръщащи красиво върховете на Родопите. Голямата част от любителите на зимната фотография съветват, ако искате да уловите всички нюанси на ярко оцветеното небе през този сезон, да използвате широкоъгълни обективи.
Ковачевица
„приказка от дърво и камък“.
Варна
„Морската ни столица“ е най-големият град в Северна България, който приема хиляди туристи през летния сезон, но е също така много привлекателен и през зимата със
своя мек климат и ярко червени залези.
През последните няколко години, когато съм посещавала Варна, особено през празничния уикенд между Коледа и Нова година, съм имала възможността да се насладя на много от тях. Красивите кадри, уловени в късните следобедни часове, на пръв поглед дори не могат да се определят дали са
зимни или летни, освен ако не уловиш някой минувач с палто и ръкавици.
Любителите на залези препоръчват да използвате по-малка бленда (по-голямо число на f-stop), за да постигнете по-голяма дълбочина на вашите снимки. Това гарантира, че както вдъхващото страхопочитание небе, така и сложните детайли на пейзажа ще бъдат на фокус. Те споделят, че най-добре е да започнете с бленда f/11 или f/16, след което да коригирате според творческото си виждане.