Разходка из най-минималистичните домове в Япония

Разходка из най-минималистичните домове в Япония

Сподели

Близки до природата и красиво минималистични, дзен-интериорите, представени в книгата „Японски интериори“ на Михоко Ийда, предлагат поглед към японския начин на мислене. „Домът – преди да бъде място за красота – е място за безопасност и се оценява според съответствието му с природната среда“, казва Ийда, който разглежда някои от най-интересните частни домове в Япония. От градски апартаменти до бягства в планината и на морския бряг – всички пространства, представени в книгата, споделят тази идея за значението на домашния интериор в Япония. И за това как той се определя от чувството за хармония и баланс със заобикалящата го среда.

Наред с близостта на къщите до природата, японският дизайн е известен с опростената си простота. „Минимализмът има дълга история в Япония“, обяснява авторът Ийда, „кореняща се в учението на дзен-будизма, дошло в страната ни през Китай и утвърдило се около 12 век.“

В книгата той обяснява как тези идеи са се съчетали със

съществуващата в Япония религия – шинтоизма,

 „природна религия, която не се покланя на централна фигура, а смята, че всички неща – създадени от човека и природата – притежават духовна същност“. Тя обяснява, че интерпретациите на това са различни. „Опростеното обяснение е, че към нищо не трябва да се отнасяме лошо и затова е по-добре да нямаме нищо. Или както е казал Буда: „Колкото по-малко имаш, толкова по-малко трябва да се тревожиш“. В резултат на това много съвременни минималистични домове в Япония са повлияни от светилища и храмове. Ето някои от най-красивите и най-интригуващите от тях.

Peninsula House / Фото кредит: Kenichi Suzuki

Разположена сред скалите, морето, вятъра и небето на региона Канто, Peninsula House е монолитна структура, която сякаш се издига от околността. Тя е проектирана от студиото Mount Fuji Architects и се отличава със завладяваща простота. Пространствата на конструкцията са обляти със светлина откъм океанската страна, като прозорците с двойна височина предлагат невероятни гледки към морето и небето. Ийда уточнява: „Сцената напомня за съвременен подход към шакей – японската концепция за пейзаж, заимстван от природата, както често се наблюдава в традиционния градински дизайн.“

Lotus House / Фото кредит: Daici Ano

Забележителната къща Lotus House е създадена от награждавания архитект Кенго Кума. Иновативните ѝ стени в стил „шахматна дъска“ се вписват в естествената ѝ среда. Ефирният дом в Източна Япония е обърнат към езеро, засадено с лотосови растения, и е заобиколен от гъста гора. Резиденцията има, както казва Ийда, „необичайно усещане за структурна лекота, сякаш всеки каменен панел… витае във въздуха“. В резултат на тази иновативна структура в имота проникват слънчеви лъчи, лек бриз и горски аромати.

Lotus House / Фото кредит: Daici Ano

В Lotus House на задната стена има плаващо стълбище, а дневната е с изглед към езерото с лотоси. Както казва архитект Кума: „Лекотата на камъка е израз на нежните венчелистчета на лотоса.“ Според Ийда терминът „интериор“ се дефинира по доста различен начин в Япония. „Когато японците говорят за интериор, става дума по-скоро за това

къде слънчевата светлина влиза в стаята,

как вятърът преминава през входа“, обяснява той. „Или създаването на пространство, което да издържа на природните стихии в планината или по крайбрежието.“

Stairway House / Фото кредит: Shigeo Ogawa

Друг определящ елемент на интериора в Япония е, казва Ийда, „как ограниченото пространство се използва ефективно в градските граници на процъфтяващ град като Токио“. Функционалност, игривост и тих минимализъм са съчетани в Stairway House в Токио. Тя е създадена от младото дизайнерско студио nendo, за да побере голямо семейство от различни поколения. Централно място в нейната конструкция заема огромна структура, наподобяваща стълбище. Тя започва от градината с чакъл и

преминава през целия интериор,

издигайки се до покривния прозорец на тавана. „Колкото функционална, толкова и сюрреалистично закачлива, ролята на стълбището е ясна“, пише Ийда. Интериорът е монохромен и семпъл, а растенията, разположени по стъпалата, предлагат зеленина. Резултатът, обясняват архитектите от nendo, е „пространство, в което и трите поколения биха могли да се успокоят от присъствието на другия“.

Polygon House / Фото кредит: Makoto Yarnaguchi Architects

Къщата Polygon House с футуристичен облик е разположена на склон на хълм, заобиколен от гори, в Каруизава, извън Токио. Тя е проектирана от Макото Ямагучи. „Границите между вътрешността и външността са почти невидими“, обяснява Ийда. „Големите стъклени прозорци с южно изложение приканват вътре към харизматични гледки на сменящите се сезони – от пламтящи есенни листа и зеленина през лятото до спокоен зимен снеговалеж.“ Мястото, казва тя, е „пропито с почти дзенско минималистично спокойствие“.

House S / Фото кредит: Ben Richards

Със стъклените си стени, от които се открива гледка към пищна градина, House S се чувства близо до природата, въпреки централното си местоположение в Токио. Просторната семейна резиденция е проектирана от Кейджи Ашизава. Смело отворено стълбище свързва трите етажа, а дълга стъклена стена обхваща цялата страна на сградата. Цялата структура е проектирана така, че да се възползва максимално от близостта с природата.

Garden House / Фото кредит: Ben Richards

В последно време все по-актуални стават и градинските къщи. Те представляват съвременна сграда, подобна на чайна, заобиколена от дървета. Тя е проста, едностайна структура, с покрив от стоманени керемиди, подчертан с кедър, отразяващ близостта ѝ с природата и придаващ на интериора текстурирана топлина. Във вътрешността има смесица от традиционни елементи и елегантен модернизъм. Емблематичният бял хартиен фенер на майстора дизайнер Исаму Ногучи е сред класическите елементи. Заобиколен от зашеметяващата градина, той е, както казва Ийда, „перфектното естествено бягство сред града“.

Фото кредит откриваща снимка: Daica Ano/ Kengo Kuma & Associates

Актуално

Избрано за вас