Няма нищо по-ужасяващо от това да се озовеш на място, където стените са били свидетели на безброй човешки страдания. Изоставените болници са именно такива – мрачни пазители на миналото, където сякаш времето е спряло.
Някога тези сгради са били светилища на надеждата, където лекари и медицински сестри са се борили за всеки човешки живот. Днес обаче те са само сенки на своето минало – разрушени, мрачни и изпълнени с мистерия. Вземете си една чаша горещ чай и се подгответе в януарския студен ден да ви отведем на едно призрачно пътешествие из най-зловещите изоставени болнични сгради по света.
Санаториум „Транквил“
Това е едно от най-известните места, свързани с паранормални явления в Канада. Необясними светлини, променливи температури и призрачни фигури са само част от странните събития, които се случват в изоставените сгради. Първоначално построен като ранчо през 1907 г., санаториумът Транкил бързо се превръща в център за лечение на туберкулоза. Около него се развива малка общност, която процъфтява в продължение на десетилетия. След затварянето през 1958 г. и повторното отваряне като психиатрична болница съдбата на санаториума се променя драстично. Според местните легенди духът на медицинска сестра, жестоко убита от пациент, все още скита из коридорите.
Болница „Роял Хоуп“
Първа в списъка е болница „Роял Хоуп“ във Флорида, САЩ. Тази испанска военна болница е функционирала от 1784 до 1821 г. и с времето е била разрушена. На нейно място е построено копие на оригиналната сграда, за да бъдат настанявани жертвите по време на Семинолската война (известни също като Войните във Флорида). По време на ремонтни дейности работниците открили, че болницата е била построена върху древно индианско гробище.
През годините посетителите ѝ често съобщават за стонове и викове, идващи от празни стаи, движещи се легла, странно студени места и звуци от маршируващи крака в необитаеми райони, дори след като е била окончателно изоставена.
Експертите по паранормални явления твърдят, че мястото е истински развъдник на призрачни души и паранормални движения във Флорида и до днес. Според тях този вид призраци често се срещат на места, където емоционалният заряд е бил толкова силен, че е оставил отпечатък в самата среда.
Болница „Чанги“
Изоставената болница „Чанги“ в Сингапур крие мрачна тайна. Преди да стане обща сградата е служила като медицински център за британските военновъздушни сили. По време на Втората световна война тя е завзета от японски нашественици и превърната в място за болнични грижи за военнопленниците. След затварянето си през 1997 г. сградата стои като мрачен паметник на миналото. Посетителите често съобщават за странни звуци, студени ветрове и усещане за присъствие. Някои дори твърдят, че са виждали призрачни фигури на бивши пациенти и персонал, все още търсещи покой.
Санаториум „Беелиц“
„Беелиц“ (немски: Beelitz-Heilstätten), разположен близо до Берлин, Германия, първоначално е построен като санаториум за лечение на туберкулоза в края на XIX век. По време на двете световни войни сградата е служила като военна болница. Самият Адолф Хитлер е бил лекуван там през 1916 г. след нараняване на крака.
От 90-те години на миналия век огромният комплекс от рушащи се сгради се е превърнал в популярна дестинация за градски изследователи и ловци на духове. Съобщенията за паранормална активност включват „Бялата дама“ – призрачна фигура в бяло, която често се вижда да броди из коридорите близо до старата морга, както и „Сивият човек“ – сива фигура, която внезапно се появява и изчезва. Освен това, посетителите съобщават за необясними шумове като стъпки, шепот и детски смях, както и за странни усещания като чувство на наблюдение или докосване от невидими сили.
Психиатрична болница „Волтер“
Известна като Villa Inferno, това е бивша психиатрична клиника, разположена в град Волтера, Тоскана, Италия. Създадена през 1888 г., тя функционира в продължение на десетилетия като център за лечение на пациенти с психични разстройства. През годините болницата натрупва мрачна репутация заради суровите и често жестоки медицински методи, които са използвани. Пациентите са подлагани на електроконвулсивна терапия, лоботомии и други експериментални лечения, които днес са напълно остарели и считани за нехуманни. Напомня на историята на Рандъл Патрик Макмърфи в „Полет над кукувиче гнездо“ на американския писател Кен Киси, един от основополагащите автори в американската литература на 20 век.
Когато болницата е затворена през 1978 г., излизат наяве много ужасяващи истории за лоши условия и насилствено отношение към пациентите. Днес сградите на бившата психиатрия са изоставени и изпълнени със страх, а мистериозната и тъмна атмосфера привлича посетители, които търсят срещи с паранормални явления.