Издълбаването на тикви, обикалянето по домовете за бонбони и носенето на страшни костюми са сред най-популярните традиции за Хелоуин. Празникът произлиза от древния келтски фестивал Самхейн – езически религиозен празник за посрещане на реколтата в края на лятото. Тогава хората палели огньове и носели костюми, за да отблъснат духовете. През VIII в. папа Григорий III определя 1 ноември като време за почитане на светците. Скоро след това в честванията по случай Деня на Вси светии започват да бъдат включвани някои от традициите на Самхейн. Ето как са възникнали и някои от класическите традиции, съпътстващи Хелоуин.
Издълбаване на фенери от тиква
Традицията за издълбаване на фенери възниква в Ирландия. Тогава вместо тикви се използва ряпа. Твърди се, че обичаят се основава на легенда за човек на име Стинги Джак, който многократно
хващал в капан Дявола и го пускал само при условие, че никога няма да отиде в Ада.
Когато Джак умира, се оказва принуден да се скита по Земята като призрак за цяла вечност. Дяволът дал на Джак горяща буца въглен в издълбана ряпа, за да осветява пътя си. В крайна сметка местните жители започнали да издълбават страшни лица в репи, за да плашат злите духове.
Духове
Фестивалът Самхейн отбелязва прехода към новата година в края на жътвата и началото на зимата. Келтите вярвали, че по време на него духовете ходят по земята. По-късно християнските мисионери въвеждат Деня на всички души на 2 ноември. Така затвърждават идеята за контакт на живите с мъртвите по същото време на годината.
Носене на страшни костюми
За да не бъдат тероризирани от всички зли духове, които обикалят земята по време на Самхейн, келтите се маскирали. Така опитвали да объркат духовете и да останат сами.
Трик или лакомство
Има много спорове относно произхода на „Трик или лакомство“, но като цяло съществуват три теории. Първата предполага, че по време на Самхейн
келтите са оставяли храна, за да успокоят духовете, които пътуват по Земята
през нощта. С течение на времето хората започнали да се преобличат като тези същества в замяна на храна и напитки, пише в Library of Congress Blogs.
Втората теория предполага, че бонбоните произлизат от шотландската практика guising, която е светска версия на „душата“. През Средновековието обикновено деца и бедни възрастни са събирали храна и пари от местните домове в замяна на молитви за мъртвите в Деня на всички души.
В третата теория се твърди, че съвременното американско „Трик или лакомство“ води началото си от „белсниклинга“ – германо-американска коледна традиция, при която
децата се обличали в костюми и след това се обаждали на съседите си,
за да видят дали възрастните могат да познаят самоличността на маскираните. В една от версиите на практиката децата били награждавани с храна или други лакомства, ако никой не можел да ги разпознае.
Черни котки
Идеята да се плашим от черни котки датира от Средновековието, когато тези тъмни котки са били смятани за символ на Дявола. Не помогнало и това, че векове по-късно обвинените вещици често били уличавани, че имат предимно черни котки. Хората започнали да вярват, че котките са „познати“ на вещиците – свръхестествени същества, които им помагат в практикуването на черна магия.
Цветовете черно и оранжево
Традиционните за Хелоуин цветове – черно и оранжево – също водят началото си от келтския фестивал Самхейн. За келтите
черното представлявало „смъртта“ на лятото,
докато оранжевото символизирало есенния сезон на прибиране на реколтата.
Събиране на бонбони
Обикалянето от врата на врата за раздаване на бонбони отдавна е част от празненствата по случай Хелоуин. До средата на XX век „лакомствата“, които децата са получавали, не са били непременно бонбони. Също толкова вероятно е било да се раздават плодове, ядки, монети и играчки. През 50-те години на миналия век популярността на „Трик или лакомство“ нараства и това вдъхновява компаниите за бонбони да пуснат на пазара малки, индивидуално опаковани десертчета. Хората започват да предпочитат сладките изделия от удобство.