Търсене
Close this search box.

Тъмната страна на песните на Disney

Тъмната страна на песните на Disney

Сподели

Музиката винаги е била истинският ключ към Вълшебното кралство на The Walt Disney Company.

Преди около един век Уолт Дисни обявява на екипа си своята музикална етика:

„Трябва да създадем нов модел, нов начин за използване на музиката“!

Музиката на Дисни се вплита в нашите житейски истории, мелодиите от анимационни филми, с които ние или нашите деца са израснали, се просмукват в съзнанието ни още от бебешка възраст. Тя е едновременно актуална и вечна.

Вероятно много от читателите ще се изненадат, че кубинската криза вдъхновява „It’s a Small World“, а котешка мелодия, изпята от Пеги Лий, има расистки подтекст.

Музиката на Disney преминава през различни жанрове.

Понякога е изтънчена, друг път сладко сантиментална, но пълна с особени обрати.

В обширна статия за BBC Арва Хайдер проследява неочакваните истории, които стоят зад един век класики на Disney, десетилетие по десетилетие.

Minnie’s Yoo-Hoo (от Mickey’s Follies, 1929 г.)

Тази серенада за любимата на Мики е написана от композитора Карл Уилям Сталинг и Уолт Дисни за късометражен анимационен филм. Някои твърдят, че самият Дисни е изсвирил пискливия глас на Мики. Цялостният ефект е мил и страховит („When it’s feedin’ time for the animals/ And they howl and growl like the cannibals“), с психеделична извисеност, която напомня и за анимационните филми на Fleischer Studios от онази епоха.

Someday my Prince Will Come (от „Снежанка и седемте джуджета“, 1937 г.)

Първият пълнометражен анимационен филм донася няколко хитови мелодии, композирани от Франк Чърчил и Лари Мори, както и оригиналния архетип на мечтателната принцеса на Дисни.

Тази копнееща балада запечатва връзката на публиката със Снежанка. За съжаление, тя също така приковава младата озвучаваща актриса Адриана Каселоти към ролята и очевидно ѝ е отказано разрешение да се снима другаде. Тя е обявена за легенда на Disney през 1994 г., на 77-годишна възраст. Песента се появява и в джаз изпълнение, при това в доста различни условия. През 1943 г. е изпълнена в концентрационен. По-късно песента е преработена от джаз легенди, сред които самият Майлс Дейвис, който кръщава албума си от 1961 г. на името на песента.

Zip-a-Dee-Doo-Dah (от „Песента на Юга“, 1946 г.)

Тази мелодия печели „Оскар“ за най-добра оригинална песен, както и почетен „Оскар“ за талантливия чернокож американски актьор и певец Джеймс Баскет в последната му филмова роля – чичо Ремус в игралния/анимационен филм на Disney „Песента на Юга“. За съжаление, идеализираният живот и йерархия на плантациите, превръщат филма в неудобен и „Песента на Юга“ постепенно изчезва от каталога на Disney.

Народните приказки за заека Бр’ер – и тази песен – вдъхновяват и атракциона Splash Mountain, който беше закрит в американските паркове на Disney по-рано тази година, въпреки че понастоящем няма планове за закриване на атракциона в Токио Дисниленд.

Песента на сиамската котка (от „Лейди и скитникът“, 1955 г.)

Мимолетен, но незабравимо странен номер, изпълнен на развален английски от американската звезда Пеги Лий в образа на две хитри сиамски котки. Трябваше да минат няколко години, за да бъдат назовани гротескните расови стереотипи („комедийните чужденци“ бяха основна част от мейнстрийм забавленията поне до 90-те години на миналия век), но тази песен беше заменена в римейка на „Лейди и Скитникът“ (2019) с лежерната What a Shame, изпята от Nate „Rocket“ Wonder и Roman GianArthur в ролята на двойка злобни котки от породата Девън рекс.

„Светът е малък“ (1964 г.)

Прочутите братя и сестри Робърт Б. и Ричард М. Шърман създават много от най-известните класики на Disney, включително саундтраците за „Мери Попинз“ (1964 г.) и „Книга за джунглата“ (1967 г.), а веселите им мелодии са контрапункт на мрачната действителност. Първоначално те пишат този сладникъв химн за Световното изложение, на фона на Кубинската ракетна криза. Сега тя вероятно е най-изпълняваната публично песен в света, благодарение на непрекъснатото ѝ пускане в парковете на Disney. Едноименната атракция продължава да бъде невероятно трип-изживяване, докато се носиш из карикатурната утопия, изпълнена със серенада от стотици аниматронни кукли.

Ev’rybody Wants to be a Cat (от „Аристокотките“, 1970 г.)

Твърди се, че Луис Армстронг е бил поканен да участва в саундтрака на „Аристокотките“, но е отказал поради влошено здраве.

Влиянието на Армстронг определено се усеща в този модерен, суинг джаз,

озвучен от музиканта Скатман Кротърс като лидер на група котки от улицата. Усещането за атмосфера е странно нарушено от добавянето на още един „луд“ азиатски стереотип – сиамска котка на име Шун Гон, която свири на пиано с пръчици. Този ритъм обаче е вдъхновил доста съвременни преработки. Включително отличната версия на тромпетиста Рой Харгроув в сборния албум Everybody Wants to be a Cat от 2011 г., включващ и джаз кавъри на Disney от Дейв Брубек и Есперанца Спалдинг.

Poor Unfortunate Souls (от „Малката русалка“, 1989 г.)

„Малката русалка“ – и саундтракът на Алън Менкен и Хауърд Ашман – се смятат за съвременния ренесанс на мюзикъла на Disney. Вероятно това е

възраждането на образа на принцесата, както и на емблематичния злодей.

Песента се изпълнява от морската вещица Урсула, вдъхновена от драг легендата Дивайн и озвучена от Пат Карол. Това е готическият спектакъл на Урсула, който убеждава русалката Ариел да пожертва гласа си в името на човешката любов. В годините песента е изпълнявана от Куин Латифа, Джонас Брадърс, Мишел Визаж и Мелиса Маккарти – в последния римейк на „Малката русалка“.

„Арабски нощи“ (от „Аладин“, 1992 г.)

Отриващата ориенталска песен на анимацията за дрипавия бедняк и неговия джин, написана от Менкен и Ашман и изпята от звездата на Бродуей Брус Адлер, предизвика протести от страна на антидискриминационни групи.

„Песента оклеветява цял един народ“, пише Джак Шахин в LA Times.

„Текстът на песента и последователните сцени информират хората, че арабите не са като нас: те са нечистоплътни“. След излизането на филма Disney променя два реда, описващи арабската обстановка („Където ти отрязват ухото/ Ако не харесват лицето ти“). Въпреки това съмнителната поанта остава: „Това е варварско, но хей, така е у дома“.

He Mele No Lilo (от „Лило и Стич“, 2001 г.)

Хавайското сираче Лило, симпатичният помощник на Лило – Стич, е генетично създаден извънземен беглец. Тяхната неконвенционална семейна връзка е двигател на този анимационен филм. Много неща се случват в тази тихоокеанска хармония, която феновете свързаха със „Смелата Ваяна“, излязла през 2016 г.

Do You Want to Build a Snowman? (от „Замръзналото кралство“, 2013 г.)

Тази прочувствена песен първоначално е смятана за мрачна за сюжета на сестринската история за Анна и Елза. Песента обаче демонстрира умението на двойката автори Кристен Андерсън-Лопес и Робърт Лопес да съчетават необичайни неща – от шоу-музика до размисли за смъртта (които ще пронижат музиката им за филма „Коко“ от 2017 г.).

Песента не е просто красива мелодия от анимационен филм, в текста ѝ са вплетени дълбоко психологични моменти и размисли за комуникация, когато каналите за такава са затворени и как семействата в криза могат да продължат напред.

We Don’t Talk About Bruno (от „Енканто“ – версия на 21 езика, 2021 г.)

В исторически план Disney превежда своите хитове за различните територии с все по-фино внимание към детайлите. Както обяснява музикантът и историк Александър Рани:

„Правят отделни дублажи за европейски португалски и бразилски португалски“.

В цифровата ера можем лесно да се докоснем до глобалния обхват на мегауспех като колумбийския „Енканто“ (с чудесния саундтрак на Лин-Мануел Миранда), който е преведен на 46 езика. В този клип на най-големия химн на „Енканто“ блестящо са представени 21 от тях – включително английски, испански, унгарски, холандски, корейски, тайландски и други – без да се изпускат от поглед: Музиката на Disney като универсален ритъм.

Четете още:

Мистерията на „Магьосникът от Оз“: смърт, болка и натравяне с грим

Петте най-запомнящи се робота от света на киното

Най-хитовите 5, или защо анимацията чупи боксофиса в киното

Последвайте ни в:

Актуално

Лейди Гага и Бруно Марс подготвят специален перформанс за наградите „Грами“
Дан Браун издава нов роман – „Тайната на тайните“
Лего пусна комплект, вдъхновен от слънчогледите на Ван Гог
Лейди Гага обяви официалната дата на издаване на новия си албум
Тейлър Суифт ще връчи награда „Грами“ на таз годината церемония в Лос Анджелис
Създайте своята мечтана гардеробна: Вдъхновяващи идеи

Избрано за вас