Кога Великобритания е придобила чувството си за хумор? Британците са се забавлявали още през Средновековието, а според ново проучване стендъп комедията се е родила през 15 век.
Професор по английски език от Кеймбридж хвърля светлина върху представата за средновековната британска комедия, базирана на текстове на странстващ поети и певец, разказва Euronews.
Ръкопис от XV в., дешифриран от професор д-р Джеймс Уейд, предлага изключително рядък поглед към средновековната комедия,
включително първата записана употреба на термина „червена херинга“ в английския език. (Трикът, който разказвачите използват, за да накарат читателя да гадае какво всъщност се случва в историята – бел. ред.).
Гръмкият текст не щади никого – осмива както крале, така и свещеници, и селяни, и насърчава публиката да се напие. Ръкописът обаче дава и ценна представа за ролята на странстващите поети в средновековното общество, наречени менестрели.
Професорът от Кеймбридж открива ръкописа случайно,
докато прави проучване в Националната библиотека на Шотландия.
Изумява го авторската бележка, в която пише: „От мен, Ричард Хийг, защото аз бях на това пиршество и не пих“.
„Това е интригуваща проява на хумор и е рядкост средновековните книжовници да споделят толкова много от характера си“,
казва професорът в Кеймбридж. Този цитат го подтиква да тръгне по петите на Хийг и да открие откъде и как е черпел вдъхновение.
Публикуваното в сряда проучване на проф. Джеймс Уейд се фокусира върху първата от деветте части в така наречения „ръкопис на Хийг“. Той се състои от три текста, сред които роман бурлеска, наречен „Ловът на заека“, подигравателна проповед в проза и алитеративен безсмислен стих, озаглавен „Битката при Браконует“.
Професорът заключва, че Ричард Хийг е плагиатствал около 1480 г. от неизвестен странстващ поет,
който пеел песните си недалеч от границата между Дарбишър и Нотингамшър.
Певците менестрели пътували от панаир на панаир, от пъб на пъб и забавлявали хора от всички слоеве на обществото. Въпреки че често са представяни във филми и романи, реалните свидетелства за това какви са били в действителност тези артисти са оскъдни.
„Имаме самодеен артист с много ниско образование, който създава наистина оригинален, ироничен материал. Да се запознаеш с такъв човек от този период е изключително рядко и вълнуващо“, казва проф. Уейд.
Интересното е, че
в ръкописа от XV в. се усеща същият интелектуален заряд и сардоничен хумор, който се среща в съвременната британска култура.
Един пасаж от поемата „Ловът на заека“ може да бъде изваден направо от „Монти Пайтън“. Професорът го сравнява с кръвожадния заек, с който рицарите на „пайтъните“ трябва да се сражават. Иначе поемата е за селяните, пълна с шеги и абсурдни закачки.
Осмиващата проповед се обръща към публиката като към „прокълнати същества“ и включва фрагменти от пиянски песни.
Тя разказва за трима крале, които ядат толкова много, че две дузини волове излизат от коремите им и започват да се бият с мечове. След ожесточена битка разфасованите волове се свеждат до три „червени херинги“.
Тук професорът прави заключението, че кралете са сведени до обикновени разсейващи елементи и пита каква е тяхната полза.
„Лакомия. А какъв е резултатът от лакомията? Абсурдна показност, която отвлича вниманието – трикът „червени херинги““.
Заключителният безсмислен стих е посветен на народо-психологията в региона и включва дори Робин Худ.
Според професора за разлика от творчеството на менестрелите, самоиронията и превръщането на публиката в обект на шега все още са много характерни за британската стендъп комедия.
Фотокредит откриваща снимка „Монти Пайтън“: Thane Bruckland/PA