Докато сме деца, родителите ни се опитват да ни дадат подобаващо възпитание – да ни научат кое е правилно и грешно и как да постъпваме в определени ситуации. Така ние растем с тези правила и се опитваме да ги спазваме през целия си живот. Но можем ли винаги да следваме примера им? Трябва ли да се правим на нещо, което не сме, в ситуации, когато виждаме нещо неприемливо, за да запазим репутацията си на възпитани и добродушни хора в обществото?
Отговор на този въпрос търси театралната комедия „Премахни от приятели“ на Стивън Мофат с режисьор Валентин Ганев. На сцената на Sofia Summer Fest актьорите Мария Сапунджиева, Владимир Зомбори, Анелия Луцинова, Деян Ангелов и Катя Иванова разкриват как стремежът на хората от средната класа в Англия винаги да изглеждат мили, любезни и възпитани може да доведе до истинска катастрофа. Тя може да създаде поредица от комични, но и потенциално трагични ситуации.
Младата двойка Питър (Владимир Зомбори) и Деби Линдел (Анелия Луцинова) срещат екстравагантната и похотлива вдовица Елза Жан Краковски (Мария Сапунджиева) на палубата на круизен кораб. Те бързо създават приятелство, което продължава и след ваканцията – в социалните мрежи. Изведнъж Елза се самопоканва в дома им за седмица. Потънали в забързаното ежедневие на новото време, двамата научават страшната истина за нея – че е заподозряна не само в едно, а в цели шест престъпления. Могат ли просто да натиснат
бутона „премахни от приятели“ във Facebook
и да сложат край на всичко? Не е ли прекалено лесно да се измъкнат от ситуацията по този начин ? Как могат да откажат, за да защитят всичко, което обичат, от тази опасност, без да изглеждат невъзпитани?
Времето обаче ги изпреварва. Докато се усетят, вечно усмихнатата Елза Жан Краковски пристига в дома им по-рано и променя изцяло обстановката в тяхното жилище. За тяхна изненада – промяната не е в отрицателен, а в положителен план. Въпреки че нейното поведение може да изглежда манипулативно, тя оказва добро влияние върху настроението и държанието на техния тийнейджър Алекс, изигран от актрисата Катя Иванова.
Младото момче, погълнато от света на видеоигрите и затворило в себе си, избягва всякаква комуникация с родителите си. При появата на Елза обаче всичко се променя. За него тя не е просто още един гост в дома им, когото нарича
„непредвидено препятствие“, а истински приятел, с когото се забавлява.
Въпреки това, семейство Линдел не спира да се събужда всеки ден с мисълта, че може да им бъде последен. Те се опитват да измислят лъжа, която да накара вдовицата да си тръгне. Но колкото и опити да правят, тя винаги намира точните думи, за да ги уязви и да обърне нещата в своя полза. Така, преминавайки през смях и страх, нашите главни герои се питат буквално и преносно дали
тяхното добро възпитание няма да се окаже причина за тяхната смърт?
Заслепени от паниката и затрупани от ритъма на ежедневието, те не осъзнават, че вече не приличат на себе си и
все повече се чувстват като гости в собствения си дом.
Те се чудят кой е правилният път и защо обществото харесва и приема една убийца с чувство за хумор и лъскава усмивка.
„Ако бяха ме учили да убивам хора, нямаше да ме наричат истеричка,“
възкликва отчаяно Анелия Луцинова. Според нея добронамерените хора като тях са възприемани като надути и високомерни, а възгледите им остават неразбрани. Пред същия проблем е изправен и съседът на семейство Линдел – Деян Ангелов. Деби и Питър дори не успяват да запомнят името му, а освен това – никога не обръщат внимание на въпросите, които го интересуват.
След много комични ситуации, безброй емоции и още един неочакван гост, идва време за заминаването на вдовицата. В края на нейния престой, тя кара младата двойка да се замисли за нещо важно… Mоже би не трябва да вярваме на всичко, което пише в медиите и в интернет, а да се доверяваме на това, което чувстваме и виждаме с очите си – на собствената си истина.
Награждаваният писател Стивън Мофат, известен с легендарните британски сериали „Шерлок“ и „Доктор Кой“, вдъхновен от истинска история на свой приятел, създава сценарий, който едновременно ни размива до сълзи и ни подтиква да се замислим за реакциите си в реалния живот. След разгорещените разговори на сцената на Sofia Summer Fest вероятно много хора от публиката са се запитали
как един напълно непознат човек може да се превърне в наш приятел
и как да определим своите граници на поведение? Може би всичко е въпрос на усещане и на време, но винаги е добре да бъдем информирани, за да не останем неприятно изненадани.