Шрифт:
Принтирай
Планета, подобна на Юпитер, разположена на 520 светлинни години от Земята, може да е малко вероятно да оцелее, след като нейната звезда-домакин е избухнала.
Газовата планета е известна като 8 UMi b и е наречена Хала след първоначалното си откритие от корейски астрономи през 2015 г. Хала, смятана за свещено място, е най-високата планина в Южна Корея. Екзопланетата обикаля около гигантска звезда, по-голяма от нашето слънце, наречена Бекду, разположена в съзвездието Малка мечка.
Хала обикаля около Бекду на разстояние около половината от това между Земята и слънцето на
„Поглъщането от звезда обикновено има катастрофални последици за планетите в близка орбита. Когато разбрахме, че Хала е успяла да оцелее в непосредствена близост до своята гигантска звезда, това беше пълна изненада“, казва пред CNN съавторът на изследването д-р Дан Хубер. Той е бъдещ сътрудник на Австралийския изследователски съвет в Университета на Сидни.
„Тъй като изчерпи основното си водородно гориво, звездата би се надула до 1,5 пъти текущото орбитално разстояние на планетата, поглъщайки я напълно в процеса. Преди да се свие до сегашния си размер.“
Докато нашата слънчева система има само една звезда,
Milky way galaxy at night.
0,46 астрономически единици или 68 815 020 километра.
Хала се счита за „горещ Юпитер“ - класификация за екзопланети, подобни по размер на Юпитер. Те имат по-високи температури, като се има предвид колко близо обикалят около звездите си домакини. Астрономите вярват, че Хала някак си е оцеляла, след като нейната звезда е претърпяла жесток преход, който е трябвало да унищожи близките планети. Наблюденията на Бекду са направени с помощта на сателита за изследване на транзитната екзопланета на НАСА, който изучава близките звезди. Наблюденията на екипа разкриха, че звездата изгаря чрез доставката на хелий в сърцевината си. Вече изглежда, че е изчерпала своя водород. Разкритието подсказва на астрономите, че някогазвездата се е разраснала до звезда червен гигант.

много звезди във Вселената съществуват в бинарни двойки.
Астрономите все още проучват как се формират планетите около тези двойни звездни системи - както и съдбата на тези планети. Когато изследователският екип разбра, че звездата вероятно някога е била по-голяма от настоящата орбита на планетата, те извършиха последващи наблюдения през 2021 г. и 2022 г. Използвайки обсерваторията W. M. Keck и телескопа Канада-Франция-Хавай на върха на Мауна Кеа в Хавай. „Ние просто не смятаме, че Хала би могла да оцелее да бъде погълната от разширяваща се червена гигантска звезда“, каза Хубер.