Влиянието на TikTok днес е толкова голямо, че е способно да разклати дори селскостопанските икономики като САЩ и Иран - поне що се отнася до консумацията на висококачествени сладкарски изделия.
Шоколадов блок с кремообразен пълнеж от шамфъстък се превърна в хит в социалните мрежи, след като поредица видеоклипове привлякоха вниманието на милиони зрители. Първите кадри, възхваляващи вкуса на луксозния т.нар. „дубайски шоколад“, се появиха в края на 2023 г. и вече надхвърлят 120 милиона гледания, отбелязва The Guardian.
Резултатът е международен недостиг на жизненоважната съставка – ядките шамфъстък, които се отглеждат до голяма степен в САЩ или Иран. За една година цените са скочили от 7,65 на 10,30 долара за паунд (около 454 грама), коментира пред Financial Times Джайлс Хакинг от компанията за търговия на ядки CG Hacking.
Шамфъстъкът и без това беше оскъден заради слабата реколта миналата година в САЩ – най-големия износител в света. Въпреки че количеството беше по-малко от обичайното, качеството на реколтата беше значително по-високо, което доведе до продажбата на голяма част от нея като цели ядки в черупки.
Междувременно иранските производители изнесоха с 40% повече ядки в Обединените арабски емирства (ОАЕ) през шестте месеца до март, отколкото през 12-те месеца преди това.
Шарл Жандро, собственик на няколко луксозни британски марки шоколад, коментира пред Financial Times, че търсенето на шоколадови блокчета е изненадало индустрията. „Сякаш се появи от нищото. Изведнъж го виждаш във всеки ъглов магазин“, отбелязва той.
Недостиг се очертава и при друга популярна зелена съставка – японската матча. Растящото търсене в Европа, САЩ и Австралия вече доведе до предупреждения за недостиг на доставките още от тази година.
Очаква се световният пазар на матча да нарасне от около 2,8 млрд. долара през 2023 г. до 5 млрд. долара до 2028 г.
Според земеделското министерство на Япония страната е произвела 4176 тона от зеленото растение през 2023 г. - почти три пъти повече от количеството през 2010 г. Правителството планира субсидии, за да насърчи производителите да се откажат от традиционния листен чай - сенча - и да произвеждат повече тенча - чай за смилане, т.е. видът листа, от които се произвежда матча.
„Тазгодишната реколта се очаква да попълни запасите, но облекчението ще е временно, тъй като консумацията в чужбина достига нови рекорди“, заявява Фуми Уеки, ръководител на Leaf Brand Group, отдел на Ito En, една от най-големите японски компании за чай.
Социалните медии неизбежно се явяват двигател на нарастващия интерес. Съдържанието за матча в TikTok трудно може да остане незабелязано. Потребителите подчертават ползите за здравето от редовната консумация на този богат на антиоксиданти зелен чай, чийто нива на кофеин са по-ниски в сравнение с кафето.