Китайските шофьори на камиони бяха първите, които тестваха AI технология, която цели да предотврати инцидентите на пътя. Тя изпраща предупреждения, когато засече, че шофьорите са разсеяни или сънливи.
Базираната в Израел eyeSight Technologies се обедини с китайската фирма за GPS и телематика Exsun в опит да направи пътуването с камиони по-безопасно. Тя се старае да помага на шофьорите на търговските камиони да отговарят на новите китайски разпоредби, които влязоха в сила, за да намалят инцидентите, причинени от сънливост и невнимание на водача. Подобни системи вече се вграждат и в автомобилите, произведени в ЕС.
eyeSight използва инфрачервен сензор заедно с компютърно зрение, за да проследи в каква посока гледат шофьорите, разширяването на зениците, колко са отворени очите, честотата на мигане и позицията на главата. По този начин в реално време се разкрива дали показват признаци на сънливост, невнимателни ли са и дали губят фокус върху пътя. След като бъде засечена сънливост или разсейване, eyeSight предоставя предупреждение в реално време.
Повече от четвърт милион души годишно (над 700 на ден) загиват при пътнотранспортни произшествия в Китай, според Световната здравна организация. Още милиони пък биват ранени. Пътните инциденти са
водещата причина за смъртта на жителите на Китай
на възраст 15-44 години. Много по-вероятно е инцидентите с големи превозни средства като камиони да бъдат сериозни или фатални.
Безопасността на камионите е проблем в световен мащаб, съобщи БТВ. Според Федералната администрация за безопасност на автомобилните превозвачи на САЩ през 2016 г. в САЩ е имало повече от 100 000 катастрофи с камиони и автобуси. Те са довели до 4500 смъртни случая. Статистиката на Министерството на труда показва, че да си шофьор на камион е най-смъртоносната работа в Америка.
Exsun е доставчик на GPS и телематични системи, както и на системи за мониторинг на замърсяването на въздуха. Повече от 3 милиона превозни средства имат инсталирани продукти на Exsun. Услугата за позициониране има повече от 10 милиона крайни потребители.