Компанията Meta, собственик на Facebook и Instagram, ще въведе технология за разпознаване на лица. С това тя ще се опита да се опита да се справи с измамниците, които използват известни личности в реклами. Илън Мъск и експертът по лични финанси Мартин Люис са сред жертвите на подобни схеми. Те обикновено популяризират инвестиционни схеми и криптовалути.
Преди това Люис заяви в предаването Today по BBC Radio 4, че всеки ден получава „безброй“ съобщения за използването на името и лицето му в подобни измами. Meta вече използва система за преглед на реклами, която използва изкуствен интелект (AI) за откриване на фалшиви съобщения на известни личности. Сега те се опитват
да подсилят това с технология за разпознаване на лица.
Тя ще работи чрез сравняване на изображения, маркирани като съмнителни, с профилни снимки на известни личности във Facebook или Instagram. Ако се потвърди, че изображението съвпада, а рекламата е измама, тя ще бъде автоматично изтрита.
Meta заяви, че „ранното тестване“ на системата е показало „обещаващи резултати“, така че сега ще започне да показва известия в приложението на по-голяма група публични личности, които са били засегнати от така наречените „celebrity-bait“. През 2010 г. проблемът става толкова значим, че Люис предприема съдебни действия срещу Facebook. В крайна сметка се отказва от делото, когато технологичният гигант се съгласява да въведе
бутон, чрез който хората да докладват за измамни реклами.
Измамите се задвижват от т.нар. „deepfake“ технология, при която се използва реалистичен компютърно генериран образ или видеоклип, за да изглежда, че известната личност подкрепя даден продукт или услуга. Meta се сблъска с натиск да предприеме нещо по отношение на нарастващата заплаха от тази тенденция.
Meta също така обяви, че ще използва технология за разпознаване на лица, за да помогне на хората, които са блокирали своите социални мрежи. Понастоящем отключването на акаунти в Instagram или Facebook изисква качване на официални документи за самоличност или документи.
Тестват се видео селфита и лицево разпознаване
като начин да се докаже кой е човекът и да се възстанови достъпът по-бързо. Предоставеният от потребителя материал ще бъде сравнен с профилното изображение на акаунта, за да се види дали съвпада.
Широкото използване на лицевото разпознаване обаче е спорно. Facebook и преди го е използвал – преди да породи опасения за неприкосновеността на личния живот, точността и пристрастията. Сега от компанията казват, че видео селфитата ще бъдат криптирани и съхранявани по сигурен начин и няма да бъдат показвани публично. Лицевите данни, генерирани при сравняването, ще бъдат изтрити след проверката.
Първоначално системата няма да се предлага в области, в които все още не е получено разрешение от регулаторните органи, включително в Обединеното кралство и ЕС.