Поредицата от прожекции на Филмаутор в петък вечер, на 11 април, в кино „Одеон“ се завръща от април 2025 г. с подкрепата на Националния филмов център и в партньорство с Българската национална филмотека.
Фестивалът „25 през 2025 – история на кино“ е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години и цели да запознае публиката с моменти от българската история през обектива на киното – така, както са отразени във времето, както и да подчертае важността на авторския труд при създаването на успешни филмови продукции.
Чрез прожекции на български игрални и документални филми, съпроводени със срещи и дискусии с историци, общественици и киноспециалисти, фестивалът има идея да привлече общественото внимание към ролята на автора в процеса на създаване на филмовото произведение.
Публика и специалисти ще имат възможност да обсъждат историческите теми в контекста на съвременния поглед върху българската история, като се акцентира на творческата и професионална стойност на българските автори и техните произведения. Фестивалът е и възможност да се изследват и дискутират както историческите събития, така и тяхното изобразяване в киното – обективно или пречупено през идеологията на времето, в което са създавани някои от филмите и влиянието върху културната памет на нацията.
Изданието през 2025 г. поставя акцент върху българските исторически филми. В рамките на фестивала ще бъдат прожектирани 25 игрални и документални филма, като всеки от тях разказва важни събития и представя изтъкнати личности от българската история. Сред заглавията са
историческите класики „Хан Аспарух“, „Борис I“, „Ивайло“, „Калоян“, „Апостолите“, „Легенда за Паисий“, „Под игото“ и други.
„25 през 2025“ цели не само да отдаде почит на българските творци, но и да провокира интерес към българското кино. Също така, да увеличи осведомеността за важността на националната история и да подчертае мястото на авторските права в съвременното създаване на филмова продукция.
Въпросите, свързани с правата на създателите на културни продукти, разпространението и съхранението на българската филмова продукция, ще бъдат обсъждани от специалисти и представители на индустрията. Идеята на организаторите е да се обогатят знанията на публиката за важността на тези права в съвременния свят на киното.
Фестивалът е с вход свободен за всички прожекции. Събитията са отворени за всички, които искат да научат повече за историята на България, както и за ролята на киното в създаването на културната памет. Програмата ще намерите ТУК.