09 Jan 2025

Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни

  • 61
Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни
© ART PORTAL
Шрифт:
Принтирай

7 май е Международният ден на радиото и телевизията – празник за всички, които работят в тези сфери. Именно на тази дата през 1895 г. руският учен Александър Попов демонстрира първия уред за безжично предаване на сигнал, изпращайки чрез радиовълни от една стая в друга думите „Хайнрих Херц“. Това историческо събитие се смята за рождението на радиото. Четири години по-късно Попов усъвършенства изобретението си, като добавя телефонна слушалка, позволяваща сигналите да бъдат възприемани и със слуха.

 Снимка: atomiyme

България е сред първите страни, в които радиото започва своето развитие – още по време на Балканската война (1912–1913) се предават първите съобщения. През 20-те години радиоприемниците постепенно навлизат в домовете, въпреки че се изисква специално разрешение. Не  след дълго, в България се осъществяват и първите експериментални телевизионни предавания. На 26 декември 1959 г. официално е открита Българската телевизия, а през 60-те години започва изграждането на широко разпространена мрежа от предаватели и ретранслатори, която обхваща цялата страна.

През всичките тези важни моменти в историята на медиите, канадският философ Маршал Маклуън формулира една от най-влиятелните теории за тях. Според него не съдържанието, а самата медия формира начина, по който мислим и възприемаме реалността. Маклуън твърди, че всяка епоха моделира човека според доминиращата технология – от печатното слово до електронните медии. Тази идея той обобщава с прочутата фраза: „Медията е съобщението“, която представя в книгата си „Да разбереш медиите“ (1964).

 Снимка: Getty Images

От гледна точка на изкуството, телевизията и особено сериалите, които тя излъчва, служат като огледало на обществото и неговите културни трансформации. Те не само отразяват манталитета на различни епохи, но и поставят важни въпроси, предизвикват дебати и често водят до промени в обществените нагласи. Понякога едно изречение, сцена или иновация в начина на заснемане могат да оставят траен отпечатък. Затова днес ще разгледаме седем сериала, които, всеки по свой начин, завинаги промениха нашето разбиране за телевизионно кино.

„Семейство Симпсън“  (1989 г. - до днес)

 Снимка: FOX

Той е най-дълго излъчваният американски анимационен ситком, създаден от Мат Грьонинг, носител на награда „Еми“. Премиерата му е на 17 декември 1989 г. по телевизия Fox. Хоумър, Мардж, Лиза и Барт бързо се утвърдиха като неотделима част от телевизионната култура. „Семейство Симпсън“ привлекоха вниманието на зрителите с препратките към попкултурата, които, независимо дали са явни или по-скрити, се превърнаха в отличителна черта на шоуто. Те поставиха основите на изцяло нов стил в телевизията, който по-късно бе възприет от много други продукции.

Пет ситуации, в които "Семейство Симпсън" предрече бъдещето

Освен това, появил се в епоха, когато анимационните сериали в праймтайм почти не съществуваха, „Семейство Симпсън“ отвори пътя за предавания като „Family Guy“, „Archer“, „Bob's Burgers“, „Rick and Morty“ и „BoJack Horseman“.

Туин Пийкс (1990-1991 ; 2017)

 Снимка: Shutterstock

С „Туин Пийкс“ Дейвид Линч и Марк Фрост не само разшириха, но и преоформиха границите на странността в телевизията. Макар сюжетът на пръв поглед да изглежда обикновен – агентът на ФБР Дейл Купър е изпратен в малък град, за да разследва убийството на Лора Палмър – бързо разбираме, че сериалът е всичко друго, но не и обикновена криминална драма.

Почина режисьорът на „Туин Пийкс“ Дейвид Линч

Изключителната визия на шоуто продължава да вдъхновява режисьори и до днес, като същевременно е повлияла на създаването на много други култови сериали. Създателят на „Семейство Сопрано“ Дейвид Чейс казва в интервю за Time: „Всеки, който прави едночасова драма и твърди, че не е повлиян от Дейвид Линч - лъже.“

„Приятели“ (1994-2004)

Години след излъчването на последния си епизод, сериалът „Приятели“ продължава да привлича милиони зрители всеки ден и остава един от най-обичаните в САЩ. Той е и сред най-гледаните заглавия в стрийминг платформите по цял свят. Финалът на сериала е най-гледаният телевизионен епизод на десетилетието и заема пето място в историята по брой зрители. Кортни Кокс, Дженифър Анистън, Лиса Кудроу, Дейвид Швимер, Мат Лебланк и Матю Пери се превърнаха в световни звезди благодарение на химията помежду им – както на екрана, така и в живота – която спечели сърцата на публиката по целия свят.

Най-добрите моменти на Матю Пери като Чандлър Бинг в „Приятели“

Макар да е предшестван от сериали като „Сайнфелд“ и „Living Single“, „Приятели“ успя сам да се утвърди като културен феномен, променяйки телевизионните стандарти, като постави в центъра не семейство или двойка, а група приятели – нещо нетипично за 90-те години. Подходът, първоначално приет с известен скептицизъм от създателите, се оказа ключът към успеха на сериала и вдъхнови нова ера в телевизионното разказване, оставяйки траен отпечатък в историята на поп културата.

„Сексът и градът“ (1998-2004)

 Снимка: Getty Images

Със смелото представяне на сексуалността и женската гледна точка, „Сексът и градът“ революционизира образа на жените в телевизията. Сериалът проправи път за ново поколение продукции като „Момичета“, „Broad City“ и „Големите малки лъжи“.

"Сексът и градът" отвътре: 18 часа на токчета и договори срещу голите сцени

Макар Кари, Миранда, Саманта и Шарлот да въплъщават определени клишета, не може да се отрече, че сериалът на Дарън Стар беше сред малкото по онова време, които поставяха жените в центъра на историята, оставяйки мъжките образи на заден план. По свой начин тези героини промениха представата за женските персонажи на малкия екран, а приносът им към успеха на HBO беше толкова значителен, че сюжетът им продължава и днес в сериала „И просто така“.

„Black Mirror“ (2011- до днес)

 Снимка: Netflix

Макар историите за мрачно бъдеще да съществуват отдавна, сериалът „Black Mirror“ на Чарли Брукър и Анабел Джоунс представи жанра по нов, смел и съвременен начин. Един от ключовете към успеха му е неговия формат – всеки епизод е самостоятелна история, което позволява да се гледат в произволен ред и да се разказват различни теми и гледни точки без ограничения.

Сериалът Black Mirror с трейлър и дата за сезон 7

Първите две серии са излъчени по Channel 4 през 2011 и 2013 г., както и специалната „Бяла Коледа“ през 2014 г. Особено впечатляващ е интерактивният епизод „Bandersnatch“, пуснат в Netflix през декември 2018 г., който дава възможност на зрителите да вземат решения вместо героя и така да влияят на развитието на историята. Днес всеки следващ епизод на сериала се създава благодарение на услугата за видео по заявка (VOD), която използва алгоритми, за да предвижда какво харесват абонатите на стрийминг платформата.

„Изгубени“ (2004-2010)

 Снимка: Art Streiber/AUGUST

След 2004 г. е невъзможно да гледаш сериал с остров и/или самолетна катастрофа, без да се сетиш за „Изгубени“ – телевизионния феномен, създаден от Джефри Либър, Джей Джей Ейбрамс и Деймън Линделоф. С около 14 милиона долара, инвестирани в пилотния епизод, сериалът промени начина, по който гледаме телевизия, като създаде не само масов интерес към фентъзито, но и изгради предана фен база, която прекарваше часове в създаване на теории и спекулации.

Кои са местата, които задължително трябва да посетите преди да изчезнат?

Изгубени“ привлече зрителите със скритите си послания и загадки, които ги подтикваха да търсят връзки между всички елементи и да се опитват да предскажат финала още от първия епизод. Макар да постави нов стандарт за сюжетна свързаност, сериалът не успя да даде отговор на всички въпроси, което разочарова част от феновете – подобно на случилото се по-късно с „Игра на тронове“. Въпреки това, „Изгубени“ остава едно от най-влиятелните и запомнящи се заглавия в историята на телевизията.

„Офисът“ (2005-2013)

 Снимка: NBC

Този американски ситком проследява ежедневието на служителите в скрантънския клон на фиктивната компания за хартия „Дъндър Мифлин“. Излъчван от 24 март 2005 г. до 16 май 2013 г. по NBC, сериалът обхваща девет сезона. Той представлява американска адаптация на едноименния британски ситком на BBC, който е излъчван между 2001 и 2003 г. Финалният епизод на сериала привлякъл 5,69 милиона зрители, оставяйки след себе си траен отпечатък върху телевизионната индустрия.

Предстоят снимките на нов сериал „Офисът“

Офисът“ е включен в множество класации на критиците за най-добрите телевизионни сериали в края на годината и е спечелил редица престижни награди. Сред тях са наградата „Пийбоди“ през 2006 г., две награди на Гилдията на филмовите актьори, награда „Златен глобус“ за изпълнението на Стив Карел и пет награди „Еми“ за праймтайм, включително една за изключителен комедиен сериал през 2006 г. Според Rolling Stone, „Офисът“ попада в класацията на 100-те най-велики телевизионни предавания на всички времена. Днес той продължава да бъде сред най-гледаните сериали в Netflix.

 

Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни
Предишна Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни
Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни
Следваща Изкуството през обектива на телевизията: сериалите, които промениха представите ни