България има огромен принос в развитието на човечеството. Дали ще бъде в сферата на науката, изкуството или на спорта – това е без значение. Има достатъчно примери за велики наши сънародници, които са помогнали на света по много начини. Сред най-успешните сме в сферата на иновативността и откритията.
Всички сте чували за Lactobacillus Bulgaricus - микроорганизмът, познат по цял свят, от който се прави киселото мляко, както и за компютъра, дело на Джон Атанасов. Но най-вероятно никога не сте и подозирали за хилядите други важни открития, които са на наше разположение, благодарение на българите.
Шестият сърдечен тон
Снимка: Медицински Университет София
Шестият сърдечен тон е откритие на проф. д-р Иван Митев и е изключително значимо в сферата на кардиологията, според DarikNews. То е първото такова в българската медицина и е признато през 1980 г. За него се разбира през 1974 г., когато проф. д-р Митев чува в сърцето на един пациент странен тон, който е много по-различен от познатите досега. Откриването му помага за допълнителното опознаване на сърдечната дейност и намалява риска от грешки при диагностика.
Въздушната възглавница
Снимка: bTV
Днес може спокойно да разчитаме на въздушната възглавница в случай на катастрофа, благодарение на инженер Асен Йорданов. През 1921 г. той заминава за САЩ, където основно се занимава със сигурността по автомобилите и е летец-изпитател. Не след дълго той изобретява една от най-добрите школи за летци в Америка и се превръща в един от създателите на въздушната възглавница.
Копирната машина
Снимка: БНР
Академик Георги Наджаков е човекът, на когото трябва да благодарим за съществуването на копирните машини и лазерните принтери, които днес може да намерим във всеки офис или дом. Неговото откритие от 1937 г., свързано с фотоелектронното състояние, стои в основата на построяването на фотокопирната техника.
Автоматичната скоростна кутия
Снимка: БНТ
Румен Антонов е българинът, който изобретява автоматичната скоростна кутия- много по-лека и икономична от традиционните. Тя дори се използва в моделите на някои от най-известните марки в момента като Хонда, Сузуки, Пежо и Роувър. Антонов първоначално изобретява 5-степенна скоростна кутия, а малко по-късно и 6-степенна, се споменава още и в DarikNews. Това откритие е толкова търсено, че Тойота решават да използват автоматичната скоростна кутия без лиценз, за което впоследствие биват съдени от изобретателя.
Електронният часовник
Снимка: БНР
Pulsar е името на първия прототип на електронния часовник, създаден от българина инженер Петър Петров. Той е смятан за един от най-продуктивните изобретатели на 20-ти век. През живота си е работил както по строежи на електроцентрали, така и в проекти на НАСА. Освен това - той конструира и собствен катамаран. Електронният часовник е създаден между 1968 г. - 1969 г. и е един от първите, изложени в Смитсониън, а днес може да се срещне на почти всяка ръка.