Няколко дни ни делят от така дългоочакваната празнична ваканция. Тя традиционно преминава край трапезата или елхата – време, прекарано със семейството и най-близките ни приятели. От Art Portal обаче вярваме, че през празничните почивни дни е важно човек да отдели време и за самия себе си, за да се отърси от натрупаното работно ежедневие или пък от целодневното вихрене из кухнята. Как обаче може да го постигне? Рецептата е много простичка – необходими са ви само чаша чай или горещ шоколад, чинийка ароматни сладки и някоя от любимите ви коледни класики. За всички вас, които не можете да решите към коя книга точно да посегнете, предлагаме пет творби, с които да се сгушите пред камината.
„Спомен за една Коледа“, Труман Капоти
Действието на тази до голяма степен автобиографична история, чието действие се развива през 30-те години на ХХ век, описва период от живота на седемгодишния разказвач и възрастна жена, която е негова далечна братовчедка и най-добра приятелка. Жената е Нани Фолк, по-голямата сестра в домакинството, в което непокорните родители на Капоти го оставят като малко момче. Нани, която всички наричат Сук, е смятана за човек с увреждания в развитието. Емоционалният разказ се фокусира върху живота на село, приятелството и радостта от даряването по време на коледния сезон. Освен това – нежно, но прочувствено засяга самотата и загубата.
„Коледна песен“, Чарлз Дикенс
Разказва историята на Ебенизър Скрудж, възрастен скъперник, който бива посетен на Коледа от духа на бившия си бизнес партньор Джейкъб Марли и духовете на минала, настояща и бъдеща Коледа. Срещата му с тях коренно променя Скрудж.
Дикенс пише „Коледна песен“ в период, в който британците изследват и преоценяват миналите коледни традиции – коледните песни, както и по-новите обичаи – картичките и коледните елхи. Влияние върху него оказват преживяванията от собствената му младост и коледните истории на други автори. Сред тях са Уошингтън Ървинг и Дъглас Джеролд.
„Лешникотрошачката“
„Лешникотрошачката и Кралят на мишките“ е приказка, написана през 1816 г. от пруския писател Е. Т. А. Хофман, в която любимата коледна играчка на малката Мари Щалбаум – Лешникотрошачката, оживява. След като побеждава в битка злия Крал на мишките, я отвежда във вълшебно царство, населено с кукли. Историята е публикувана първоначално в Берлин. През 1892 г. руският композитор Пьотр Илич Чайковски и хореографите Мариус Петипа и Лев Иванов превръщат адаптацията на историята на Александър Дюма в балета „Лешникотрошачката“.
„Полярен експрес“, Крис ван Алсбърг
На Бъдни вечер малко момче чака нетърпеливо Дядо Коледа да се появи отнякъде. Междувременно пред къщата му спира лъскав влак, пътуващ към Северния полюс. Малкият бързо се качва и заедно с още няколко деца потегля на най-приказното пътешествие.
Не можем да завършим тази класация с коледни класики, без да споменем и една книга, която излиза преди около 11 години на пазара. Защо е толкова важна? – Защото разкрива повече за човека, който носи истинската магия на празника – Дядо Коледа.
„Автобиографията на Дядо Коледа“, Джеф Гуин
Всичко започва от една статия за малко известните факти, свързани с Коледа, която журналистът Джеф Гуин трябва да напише за вестника, в който работи. Няколко месеца, след като тя бива публикувана, той получава обаждане от непознат господин, който му казал, че в материала си е разказал историята на един много скъп негов приятел, но написаното не е съвсем вярно и пълно.
Кой е този скъп приятел, попитал Джеф. Вместо отговор последвало набързо спретнато пътуване до Северния полюс и лична среща с него. „Автобиографията на Дядо Коледа“ съчетава сериозни исторически факти с легендата за Дядо Коледа.