Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. Филмът изследва живота на българите у нас и по света. В него е проследено и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.
Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи. Ненчев ги описва като
„хора на изкуството с потенциал да променят света“.
Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“. Можете да видите и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист. Ще бъдат включени и кратки интервюта с артистите и техните лични впечатления от развитието на българската култура през годините. Това съобщи БТА.
„Идеи без граници“ е издадена през 2019 г. и в следващите пет години продължавам да следя историите на героите си в книгата, които имат значими успехи по целия свят. Това са най-ярките представители на българската култура в света“, разказа за книгата си Ненчев. Повод за написването ѝ е 30-годишнината от падането на Берлинската стена през 1989 г. и началото на демократичните промени в България. Авторът разглежда въпроса за свободата и търси отговора през погледа на българските артисти, които според него
упражняват в най-висока степен това понятие.
В книгата си Даниел Ненчев е събрал 30 интервюта с едни от най-ярките имена на българската култура и просвета. Сред тях са Александър Морфов, Алек Попов, Васко Василев, Веско Ешкенази, Георги Господинов, Димитър Маринов, Йордан Камджалов и още др. В края на всеки разговор авторът е извел афористични мисли на интервюирания.Те звучат като кратка визитна картичка на всеки артист.
Яна Вълчева сподели, че в същата година на издаване „Идеи без граници“ е отличена с наградата „Златен лъв“ на Асоциацията „Българска книга“.
Специално за срещата Ненчев подготви и кратки видеа, в които представи част от своите събеседници –
български артисти с революционни за времето си постижения.
Сред историите бяха за цигуларя Васко Василев и концерта му на Айфеловата кула в Париж, за ретроспективната изложба на аниматора и режисьор Теодор Ушев в средновековния замък в Анеси, Франция. За любовта и творчеството в живота на авангардиста Христо Явашев – Кристо, както и за еуфорията у нас след награждаването на „Времеубежище“ с международната награда „Букър“.
Преди да започне работа в телевизията през 2010 г., Ненчев публикува материали на културна тематика в издания като Max, Капитал, Дневник и Егоист.бг. В продължение на пет години е водещ на „Денят започва с култура“ по БНТ. По-късно води предаванията „Нова култура“ по Дарик Радио и „Мултимедия“.