„Опенхаймер“ с триумф на наградите „Оскар“

Снимка: Getty Images

„Опенхаймер“ с триумф на наградите „Оскар“

Снимка: Getty Images
Сподели

Наградите „Оскар“ бяха раздадени за 96-и път на церемония в театър „Долби“ в Лос Анджелис, предадоха световните агенции. Най-много награди – 7, спечели драмата за създателя на атомната бомба „Опенхаймер“. Тя беше предпочетена и в категорията за най-добър филм. Кои продукции получиха престижните статуетки?

Най-добър филм:
  • „Американска литература“
  • „Анатомия на едно падане“
  • „Барби“
  • „Заседнали“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Маестро“
  • „Опенхаймер“
  • „Минали животи“
  • „Клети създания“
  • „Зона на интерес“
Най-добър режисьор:
  • Жюстин Трие – „Анатомия на едно падане“
  • Мартин Скорсезе – „Убийците на цветната луна“
  • Джонатан Глейзър – „Зона на интерес“
  • Йоргос Лантимос – „Клети създания“
  • Кристофър Нолан – „Опенхаймер“

„Да спечеля това признание от моите колеги е черешката на тортата“, каза режисьорът зад кулисите. „Това е много важно за мен и е прекрасен завършек на тази невероятна година“. Кристофър Нолан получи втори „Оскар“, когато неговият „Опенхаймер“ закри вечерта, спечелвайки топ отличието за най-добър филм

Снимка: JACK GRUBER, USA TODAY
Най-добър актьор в главна роля:
  • Брадли Купър – „Маестро“
  • Колман Доминго – „Ръстин“
  • Пол Джиамати – „Заседнали“
  • Килиън Мърфи – „Опенхаймер“
  • Джефри Райт – „Американска литература“

„Това е най-вълнуващото приключение, екзалтиращо и творчески пълноценно, което сте ми дал възможност да преживея през последните 20 години. Дължа Ви повече, отколкото мога да кажа“, каза актьорът, обръщайки се към режисьора Кристофър Нолан и продуцента Ема Томас, приемайки статуетката.

Най-добра актриса в главна роля:
  • Анет Бенинг – „Ниад“
  • Лили Гладстон – „Убийците на цветната луна“
  • Сандра Хюлер – „Анатомия на едно падане“
  • Кери Мълиган – „Маестро“
  • Ема Стоун – „Клети създания

С двата си „Оскар“-а Ема Стоун се нарежда до легенди като Мерил Стрийп, Джейн Фонда и Джоди Фостър. От сцената тя направи емоционално обръщение към гръцкия режисьор на „Клети създания“ Йоргос Лантимос, казвайки, че ще му бъде „вечно признателна“.

Най-добър актьор в поддържаща роля:
  • Стърлинг К. Браун – „Американска литература“
  • Робърт де Ниро – „Убийците на цветната луна“
  • Робърт Дауни-джуниър – „Опенхаймер“
  • Райън Гослинг – „Барби“
  • Марк Ръфало – „Клети създания“
Снимка: REUTERS/Mike Blake
Най-добра актриса в поддържаща роля:
  • Емили Блънт – „Опенхаймер“
  • Даниел Брукс – The Color Purple
  • Америка Ферера – „Барби“
  • Джоди Фостър – „Ниад“
  • Да’Вин Джой Рандолф – „Заседнали“

Рандолф излезе на сцената в блестяща светлосиня рокля и разказа как е започнала да учи пеене, но впоследствие майка ѝ я е убедила да се прехвърли в театрална школа. „Толкова дълго време винаги съм искала да бъда различна, а сега осъзнавам, че просто трябваше да бъда себе си“, каза тя, цитирана от БТА.

Макар това да е първият „Оскар“ за актрисата, тя получи редица награди за ролята си във филма „Останалите“. Сред тях са „Златен глобус“, Изборът на критиците“ и БАФТА.

Снимка: Reuters
Кои са победителите в останалите категории?
Най-добър адаптиран сценарий:
  • „Американска литература“
  • „Барби“
  • „Зона на интерес“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добър анимационен филм:
  • „Момчето и чаплата“
  • „Стихии“
  • „Нимона“
  • „Спайдър-Мен: През Спайди-вселената“
  • Robot Dreams
Най-добър чуждестранен филм:
  • „Аз, капитан“
  • „Прекрасни дни“
  • „Общество на снега“
  • „Учителската стая“
  • „Зона на интерес“
Най-добър документален филм:
  • „Боби Уайн: Президентът на народа“
  • The Eternal Memory
  • „Четири дъщери“
  • „20 дни в Мариупол“
  • „Да убиеш тигър“
Най-добър дизайн на продукцията:
  • „Барби“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Наполеон“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добър дизайн на костюми:
  • „Барби“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Наполеон“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добър грим и прически:
  • „Голда“
  • „Обществото на снега“
  • „Маестро“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добра кинематография:
  • „Ел Конде“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Маестро“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добър монтаж:
  • „Анатомия на едно падане“
  • „Клети създания“
  • „Заседнали“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Опенхаймер“
Най-добър звук:
  • „Създателят“
  • „Мисията невъзможна: Пълна разплата – част първа“
  • „Маестро“
  • „Опенхаймер“
  • „Зона на интерес“
Най-добри визуални ефекти:
  • „Създателят“
  • „Годзила минус едно“
  • „Пазители на галактиката Vol. 3“
  • „Наполеон“
  • „Мисията невъзможна: Пълна разплата – част първа“
Най-добра оригинална музика:
  • „Американска литература“
  • „Индиана Джоунс и реликвата на съдбата“
  • „Убийците на цветната луна“
  • „Опенхаймер“
  • „Клети създания“
Най-добра оригинална песен:
  • „Американска симфония“ – It Never Went Away на Джон Батист и Дан Уилсън
  • „Барби“ – I’m Just Ken на Марк Ронсън и Андрю Уайт
  • „Барби“ – What Was I Made For? на Били Айлиш и Финиъс О’Конъл
  • Flamin’ Hot – The Fire Inside на Даян Уорън
  • „Убийците на цветната луна“ – Wahzhazhe
Най-добър късометражен филм:
  • The After
  • Invincible
  • Night of Fortune
  • Red, White and Blue
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
Най-добър късометражен документален филм:
  • The ABCs of Book Banning
  • The Barber of Little Rock
  • Island in Between
  • The Last Repair Shop
  • Nǎi Nai & Wài Pó
Най-добър късометражен анимационен филм:
  • Letter to a Pig
  • Ninety-Five Senses
  • Our Uniform
  • Pachyderme
  • War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko

Актуално