Новата продукция с Тоби Джоунс, излъчвана по британската ITV, се превърна не просто в хит за зрителите, но и в истински политически феномен. Създаден по действителен случай, сериалът „Mr Bates vs The Post Office“ излезе в първите дни на януари 2024 г. и предизвика огромна вълна от обществено възмущение.
Това е една от
най-невероятните истории на съдебна несправедливост,
засегнала стотици души.
Абсурдният казус буквално съсипва живота и здравето на над 700 мъже и жени. Те са работили като мениджъри на локални пощенски офиси в градове из цялата страна. Всеки от тях е обвинен в присвояване на служебни средства, без реално да е извършил каквото и да е престъпление. Причината се оказва
техническа грешка в софтуерна система за счетоводство,
направена от японския гигант Fujitsu.
Бъг в системата я кара да генерира грешни данни и да начислява несъществуващи големи загуби. Вместо да проверят какво не е наред с IT-продукта, Пощите започват да прехвърлят вината на своите локални мениджъри. Така те унищожават репутацията и професионалния им живот. Това продължава цели 16 години – от 1999 до 2015. Сигналите за технически нередности са пренебрегвани от висшето ръководство.
Около
230 души са вкарани в затвора
по дела за кражба, измама и подправяне на документи. Присъда „лишаване от свобода“ е издадена дори срещу бременна жена. Някои от жертвите са доведени до фалит заради загубата на работата си и големите съдебни разноски.
Сериалът „Mr Bates vs The Post Office“ разказва историята на един от тях – Алан Бейтс (в ролята Тоби Джоунс). Той се превръща в истински герой заради безотказните си усилия да изобличи грешката и да стигне до справедливо решение.
За първи път той открива, че нещо не е наред, когато счетоводството му показва загуба от 6000 паунда. Той отказва да ги възстанови с лични средства, защото е убеден, че не е виновен за предполагаемата липса. Договорът му е прекратен, а това води и до фалит на магазина, който управлява със съпругата си. Бейтс обаче не се отказва от борбата си и започва дългогодишна кампания в търсене на справедливост.
За съжаление, не всички негови колеги доживяват до момента, в който тя все пак настъпва. Четири от жертвите на скандала изпадат в толкова голямо отчаяние, че
се самоубиват.
Общо 33 души, осъдени по сходни дела, умират, преди да се разкрие каква е истината – и преди да могат да получат обезщетение.
Чак през 2019 г. Върховният съд на Великобритания стига до извода, че вината за загубите не е човешка, а се дължи на софтуерна грешка. Решението принуждава правителството да направи своя проверка по случая, но 3 г. по-късно само 93 от неправомерно осъдените мъже и жени са с отменени присъди. Останалите индивидуални казуси все още се проверяват от службите с темпо, което изглежда прекалено бавно.
Целият скандал минава без особено медийно внимание на фона на всички останали политически проблеми в страната. Това обаче се променя в момента, в който се появява сериалът на ITV.
Той предизвика както общественото внимание, така и споделянето на личните разкази на десетки други хора, засегнати от случилото се. До ден днешен нито един от главните
мениджъри на Британските пощи не е разследван
заради допускането на толкова голяма грешка, предаде „Булевард България“.
Сериалът „Mr Bates vs The Post Office“ доведе и до това бившият директор на администрацията Пола Венелс да се откаже от връчения ѝ орден на „Командир на Британската империя“. Именно в нейния мандат като ръководител на службата са заведени повечето дела заради предполагаемите „измами“.
Премиерът Риши Сунак нарече случилото се „една от най-големите несправедливости в историята на държавата ни“. Той обеща да предложи законови промени за по-бързо оневиняване и компенсиране на жертвите.