Романът „Коледна песен“ на Чарлз Дикенс от 1843 г. е една от вечните коледни класики. Тя продължава да вълнува и разплаква от щастие хиляди семейства в празничната Бъдни вечер. Тази история съдържа дълбоки размисли за благотворителността, изкуплението и магията на коледния дух. Разказът за емблематичния скъперник Чичо Скрудж и Малкия Тими е способна да стопли и най-студеното сърце.
Това може би е едно от най-интерпретираните литературни произведения на всички времена. То служи като вдъхновение за много филмови адаптации във всички жанрове – от детски анимации до смразяващи хоръри. Базирайки се на оценките на зрителите в IMDb, списание Collier представя топ 10 на най-добрите режисьорски погледи над тази класическа творба.
10. „Коледна песен“ (2003 г.)
„Коледна песен“ от 2003 г. е несъмнено най-щурата версия на новелата на Дикенс. В коледния филм актрисата Тори Спелинг е в ролята Карол, женска версия на Скрудж. Призраците на отминалата и настоящата Коледа се играят съответно от Гари Колман и Уилям Шатнър. Духът на предстоящата Коледа винаги трябва да бъде най-мразеният призрак – никога не говори, винаги е загадъчен и носи заплахата от най-големия страх на смъртните – неизвестното бъдеще. Тук той е шофьор, което лишава този персонаж от всякаква традиционна загадъчност и опасност. Спорно е дали това е най-лошата или най-добрата версия на приказката, тъй като тя спада в категорията на „толкова лошо, че чак е добро“.
9. „Коледна песен“ (2009 г.)
Този анимационен филм на Робърт Земекис представя Джим Кери в ролите на Скрудж и духовете на отминалата, настоящата и предстоящата Коледа. Кери черпи вдъхновение от Скрудж на Аластър Сим от 1951 г. – класическо изпълнение на героя, което се запазва и в анимационната си интерпретация.
Анимацията е визуално зашеметяващ киноспектакъл, или поне така е трябвало да бъде. Тази адаптация е останала в историята на киното като един от най-лошите случаи на реалистична анимация в киното. Зрителите имат усещането, че някои сцени са малко разточителни. Според сведения, художественият отдел не е отделил достатъчно време за направата на продукцията.
8. „Скрудж“ (1988)
Историята се развива около телевизионния изпълнителен директор Франк Крос (в ролята Бил Мъри) и има много неща, които отличават тази комедийна интерпретация от другите. Някои съществени моменти от оригиналната новела са умело разгледани в съвременната версия.
Тя има най-вълнуващия монолог на реформирания Скрудж.
В адатацията е представен едно от най-добрите изпълнения и интерпретации на Духа на отминалата Коледа, който е невротичен, високо енергичен таксиметров шофьор, изигран блестящо от певеца на New York Dolls Дейвид Йохансен. Прошепнатото „Бог да ни благослови, всички“ от невербалния син на асистента на Франк е красиво поднасяне на емблематичната реплика, която със сигурност ще докосне сърцата на всички зрители.
7. „Коледна песен“ (2019 г.)
Най-мрачният преразказ на познатата история е минисериалът на BBC. Той радикално преосмисля историята за злодеянието на Скрудж, добавяйки по-дълбоки предистории от всеки друг разказ.
Тази версия на произведението на Дикенс представя най-смразяващата поява на Марли. Филмът също така придава по-голям залог на каузата на разгневения дух да промени Скрудж към добро. За зрителите, които търсят адреналин, сериалът от 2019 г. е идеалният избор за един страховит празничен ден.
6. „Скрудж“ (1970 г.)
В тази забавна музикална филмова адаптация на „Коледна песен“ в ролята на Скрудж се превъплъщава Албърт Фини. Филма представя на своите зрители странно пламенния Алек Гинес в ролята на Марли. Той е партитура от мъчително повтарящи се песни и едно и също изкривено изражение на лицето на Фини през всичките два часа.
В адаптацията е представена сцена, в която Скрудж се озовава в Ада, което изглежда като ненужна развръзка, тъй като събитията от вечерта би трябвало да променят героя много по-рано от пътуването му до Хадес. Сравнително високият рейтинг на филма в IMDb вероятно се дължи на факта, че всичко е толкова нелепо, че някак си работи. Недостатъците и кичозността му в крайна сметка се оказват най-големите му предимства.
5. „Коледна песен“ (1938 г.)
Тази версия на класиката на Дикенс, която е с определено бавно темпо, доказва, че дори при най-великия текст вълнението не е безплатно. Много от актьорите в по-веселите роли ги играят с тревожно ниво на вълнение. Това е прекалено и доста обезпокоително. С много пропуски в оригиналния текст, но и със странни допълнения, като например това, че Скрудж се обажда на полицията на духа на Джейкъб Марли. Ненужното е и изпълнението на „O Come All Ye Faithful“.
Реджиналд Оуенс изиграва Скрудж с предсказуема грубост и малко нюанси на чар. Въпреки несъвършенствата, времето е било благосклонно към „Коледна песен“ от 1938 г., която днес се помни с добро като забавен филм и чудесен опит за пренасяне на историята на голям екран.
4. „Коледна песен“(2018)
В ролята на всичките 38 персонажа Саймън Калоу (познат на зрителите от филма „Мечо Пух: Кръв и мед 2“) за първи път представя „Коледна песен“ като моноспектакъл на живо. Той е изключително успешен няколко сезона пълни лондонските сцени. Адаптиран е и като филм от BBC, което води до майсторски клас по разказване на истории.
Оскъдната сценография, звукови и светлинни ефекти прехвърлят цялата тежест за превеждането на думите на Дикенс върху единствения изпълнител. Това дълбоко интимно представление е напълно завладяващо и доказва колко добре текстът стои самостоятелно. Тази адаптация е фантастичен пример за голям риск, който е смятан за един от най-добрите.
3. „Коледна песен“ (1984 г.)
Изпълнението на „Коледна песен“ от 1984 г. е заснето в графски провинциален град, основан през ранното средновековие в Шропшир. Там се намира надгробната плоча на Скрудж и тази версия използва чудесно съществуващата архитектура на историческото място.
Изпълнението на Скрудж от Джордж К. Скот показва освежаващо разнообразие от цветове, вместо да представя същия еднообразен намръщен скъперник, който се среща толкова често. Главният герой носи интелигентно чувство за хумор, изграждайки сложен персонаж, който е нещо повече от обикновен чудак, поради което киноманите го смятат за една от най-категоричните адаптации на любимата история.
2. „Коледна песен на мъпетите“ (1992 г.)
Когато съчетаеш Мъпетите и Коледа, просто няма какво да се обърка. Скрудж на сър Майкъл Кейн е перфектно пресъздаден образ, който си взаимодейства с емблематичните куклени герои. Кейн е отбелязал, че ще изиграе ролята така, сякаш играе с Кралската шекспирова компания. Кулминация в забавния филмов мюзикъл е песента „It Feels Like Christmas“. Тя е богата на добро настроение и спокойно може да влезе в канона на ежегодните коледни песни. Предвид детската аудитория са пропуснати няколко по-мрачни сюжетни моменти. Филмът обаче остава сравнително верен на оригиналния текст.
1. „Скрудж“ (1951 г.)
Традиционна и като цяло вярна на оригиналния текст (само с няколко допълнения, като например сюжетната линия с г-н Джоркин) и с чудесното изпълнение на Аластър Сим, тази интерпретация на „Коледна песен“, режисирана от Брайън Дезмънд Хърст, е смятана за една от най-добрите екранизации на класическата новела.
Персонажите, музиката и осветлението в „Скрудж“ са на висота, а специалните ефекти са изненадващо добри за филм от тази година. Сцената с разговора през прозореца между младото момче и Скрудж на Коледа сутринта е възхитително изпълнена. В него проличава вълнението и новооткритата любов на Скрудж към този ден.