Историята помни десетки случаи на откраднати произведения на изкуството от галерии, музейни колекции, домове и дори от ателиетата на художниците. Смята се, че много картини са били заменени с фалшиви копия. Често разследващите изпитват затруднения да разрешат случаите на изчезнали картини. Само
5 до 10% от откраднатите произведения на изкуството биват открити
и върнати обратно. Ако се чудите как крадците на изкуство успяват да се измъкнат с това опустошително, но умело деяние, не се притеснявайте, не сте сами. Проучихме най-успешните истории за кражба на картини в света (поне от гледна точка на крадеца), които определено ще ви накарат да се запитате как са се измъкнали.
“Le Pigeon aux petit pois”, Пабло Пикасо
През май 2010 г. картината на Пикасо „Le Pigeon aux petit pois” е открадната от Музея за модерно изкуство в Париж заедно с още пет други картини. Творбата на художника датира от 1991 г. и се оценява на 20 милиона евро. Откраднатите картини не само са били внимателно извадени от рамките, но и се смята, че това е направено от едно лице. И до днес творбите на Пикасо са едни от най-крадените в света.
“The Concert”, Йоханес Вермеер
На 18 март 1990 г. двама души открадват общо 13 творби от музея „Изабела Стюарт Гарднър“ в Бостън. Едно от произведенията е шедьовърът на Вермеер – „The Concert„. Оценена на 200 милиона долара, картината държи рекорда за най-ценно откраднато произведение на изкуството. Крадците ѝ се
преоблекли като полицаи
от Бостън и си сложили фалшиви мустаци. В рамките на няколко минути след влизането си в музея те заявили, че имат заповед за ареста на охранителите на музея. Макар да е извършена от аматьори, кражбата се смята за най-големият обир на изкуство.
“View of Auvers-Sur-Oise”, Пол Сезан
Картината „View of Auvers-Sur-Oise“, нарисувана от Сезан между 1879 и 1882 г., изобразява малко градче близо до Версай, където художникът живее за кратък период от време. Тази картина е важна за историята на изкуството, тъй като отразява преходния период от ранните години на Сезан към по-зрялото му творчество. Кражбата, извършена през 1991 г. в музея в Оксфорд, е дело на професионалист. Той разбива прозорец на покрива на галерията, спуска се надолу с въже и създава димна завеса, за да се скрие от охранителните камери. Това действие е внимателно планирано за навечерието на Нова година, което позволява на крадеца лесно да се слее с тълпата, след като излезе от музея. 27 години по-късно картината се оценява на 3 милиона евро и все още не е открита.
“Charing Cross Bridge, London”, Клод Моне
„Charing Cross Bridge“ на Моне е известна серия картини, изобразяваща моста в различни часове на деня, от различни гледни точки. През 2012 г. една част от серията е открадната от музея Kunsthal в Ротердам. Група румънски крадци влиза през задния изход на галерията, грабва картините и бяга в рамките на две минути. Нейните представители са арестувани година по-късно, а един от тях твърди, че
творбата е изгоряла във фурната
на майка му. Изказванията му не могат да бъдат потвърдени, заради което картината продължава да се смята за изчезнала.
“Femme Devant Une Fenêtre Ouverte, Dite La Fiancée”, Пол Гоген
Открадната през 2012 г. от музея Kunsthal в Ротердам, тази картина на Гоген се смята за уникална и рядка. Въпреки че стойността ѝ остава неясна, от музея са категорични, че тя струва „значителна сума пари“. Въпреки това се смята, че тя е
била охранявана небрежно
– липсвала е аларма. В даден момент в медиите се появява информация, че тя е била изгорена, по-късно обаче твърдението бива опровергано.
“Portrait of a Young Man”, Рафаело
Изчезнала през 1945 г., картината „Portrait of a Young Man” се смята за най-важното произведение на изкуството, изчезнало след Втората световна война. Творбата на стойност 100 млн. долара е една от многото, откраднати от нацистите в Полша. Произведението предизвиква спорове и до днес, но основната теория е, че то изобразява самия Рафаело.
“The Storm on the Sea of Galilee”, Рембранд
Емблематичният морски пейзаж на холандския майстор е бил откраднат заедно с още 12 съкровища, сред които и „The Concert” на Вермеер. За откриването ѝ първоначално е обявена награда в размер на 5 млн. долара, а през 2017 г. тя е била удвоена. Произведението обаче остава в неизвестност и до днес.
“Poppy Flowers”, Винсент ван Гог
Една от по-късните творби на Ван Гог – „Poppy Flowers„, е създадена само три години преди смъртта на художника. Въпреки сравнително малкия си размер, стойността на картината се оценява на 50 милиона долара. Нищо чудно, че тя е
била открадната не само веднъж,
а цели два пъти. Първата кражба е извършена през 1997 г. в музея „Мохамед Махмуд Халил“ в Кайро, Египет. Творбата е намерена 10 години по-късно. Няколко години по-късно тя отново изчезва от същото място, заради което се появяват съмнения, че кражбата е вътрешна работа.
Във въпросния ден в музея са работили само 7 от 43-е камери, а алармата не се е задействала. За да си тръгна с картината, крадецът е трябвало да премести диван и да я отстрани от рамката ѝ. Кражбата се разиграва посред бял ден, когато в музея е имало около 10 посетители.
Всяка година от музеи и галерии по света се крадат над 50 000 произведения на изкуството.