Най-голямата козметична компания в света и най-големият музей подписаха тригодишно партньорство. И двете страни се стремят да използват своя културен капитал и да привлекат нова аудитория. В Париж изкуството и красотата се срещат по неочакван начин. Малко след назначаването си през 2021 г. главният изпълнителен директор на L’Oréal Group Никола Хиеронимус и президентът и директор на Лувъра Лоранс де Карс обсъждат връзките между изкуството и красотата чрез общите си ценности. Този разговор поражда желанието за съвместна работа, съобщава Vogue Business.
В рамките на партньорството си те създават индивидуална
обиколка на музея, проследяваща еволюцията на красотата чрез различни произведения,
придружена от уеб приложение, наречено „De toutes beautés!“ („От всички красоти!“). При подбора на 108-те произведения на изкуството, които са включени в обиколката, са използвани три основни теми. Това са ритуали, предмети и практики за красота. канони или идеализирани визии за красота и
какво разкриват въпросите за външния вид и красотата за обществата
и техните трансформации.
„Целта на тази обиколка е да се говори за разнообразието и множествеността“, обяснява Делфин Урбах, директор на отдел „Изкуство, култура и наследство“ в козметичната компания. „Опитваме се да го кажем в заглавието „De toutes beautés“, в множествено число. Искаме да кажем, че красотата винаги е въпрос на поглед на другия, така че тя задължително е субективна, множествена и разнообразна.“
Чрез приложението посетителите могат да сканират QR кодовете на 44 от произведенията на изкуството, за да получат
достъп до „аудиоприказка“, която обяснява произведението на изкуството
през призмата на красотата. Партньорите са създали съвместно и уеб поредица от шест епизода, режисирана от Тиери Демайзер и Албан Теурлай от базираната в Париж продуцентска компания Falabracks. В нея се представят млади посетители, които откриват произведенията на изкуството, включени в обиколката. Излъчването ѝ е планирано за началото на 2025 г.
Обиколката включва шедьоври като „Спящият хермафродит“ – мраморна скулптура от древен Рим, изобразяваща хермафродит, която поставя под въпрос границите на пола. Има и мраморна статуя на древногръцкия бог Хермес, предаде БТВ.
Има и гола статуя на френския философ Волтер от Жан-Батист Пигал, която първоначално предизвиква възмущение заради реализма си.
„Лувърът има този универсален аспект и много държи да може да предостави някои опорни точки по въпросите, които разтърсват нашето общество“, казва Готие Вербеке, директор на музея за посредничество и обществено развитие.