Методите за изработка на стъкло в древността включвали леене в отворени форми, като по-късно се усвоява и техниката на
„формиране на сърцевината“.
Тя включва обвиването на сърцевина от кал със стъкло и създаването на кухи съдове. В тези времена стъклото не било само ценен материал, но и символ на лукс, използван от висшите класи за изработване на лични украшения, инкрустации върху мебели и архитектурни орнаменти, както и за съдове, предназначени за съхранение на скъпоценни ароматни масла и парфюми.
С времето стъкларството се разпространявало и нови центрове за производство възникнали в различни региони. През Желязната епоха финикийските търговци разнесли стъклени съдове по цялото Средиземно море, а етруските в Италия и гърците създавали удивителни стъклени съдове и експериментирали с безцветно стъкло. През III в. пр.н.е. се появил и
нов иновационен метод – мозаечното стъкло.
От него майсторите събирали малки парченца или пръчки, които споявали в красиви мотиви и орнаменти.
Острова на стъклото
Остров Мурано, разположен само на няколко километра от Венеция, е световноизвестен със своите стъкларски ателиета. Стъклото от Мурано е едно от най-красивите в света и се използва за изработка на фигури, вази, бижута, витражи и други изящни произведения. Техниката „миллефиори“, в превод от италиански
означаваща „хиляди цветове“ или „цветна дъга“,
е синоним на високо качество в стъкларското изкуство. Изделията от муранско стъкло се считат за равни на скъпоценности.
Стъкларството във Венеция има дълга история. През 16-ти век заради опасността от пожари всички ателиета били преместени на Мурано, а на стъкларите им било забранено да напускат острова, за да не разкрият тайната на муранското стъкло. Основният материал е силициев диоксид, който се втечнява при висока температура и се обработва с помощта на специални техники. Стъклото се охлажда бавно, за да не се напука. Така запазва своята красота и блясък през годините.
Най-красивите витражи
Всички сме влизали в катедрали и католически църкви и сме оставали заслепени от цветните, величествени витражи. Но замисляли ли сте се къде се изработват те и откъде се е зародило това изкуство?
Основано през 1640 г., ателието „Simon-Marq“ е най-старото, произвеждащо витражи във Франция, а вероятно и в цял свят. Според сведения то започва със стъкло, изрисувано с емайл, създадено от Пиер Симон, а днес притежава уникална колекция от духано и формовано стъкло с над 1100 нюанса. Изделията му се считат за едни от най-красивите в света.
От 50-те години на миналия век ателието активно допринася за развитието на изкуството на витража, вдъхновявайки художници като Марк Шагал и Жоан Миро. Днес те работят както с религиозни и граждански сгради, така и с частни и корпоративни клиенти, сред които са катедралата в Реймс и седалището на ООН.
От 2021 г. ателието се намира в църквата „Sacré-Cœur“ в Реймс и е отворено за посетители като част от Международния салон на културното наследство, представяйки процеса на създаване на картини върху стъкло. Преди четири месеца то спечели и престижната награда „Сезам“ на Фондацията за опазване на наследството на Франция.
Ръчна изработка от стъкло
За разлика от съвременните технологии и използваните материали за изработване на стъклени форми, кубинецът Едуардо Висиана е овладял древното изкуство на духането на стъкло, използвайки най-простите инструменти и суровини. Той създава изящни и цветни форми, включително лампи, таванни осветителни тела, скулптури и съдове. Всеки ден Висиана работи в своята работилница, като нагрява стъклото в три ръчно изработени тухлени пещи и го издухва с помощта на духалка, разкрива той пред Reuters.
„В Куба няма традиции в духането на стъкло“, обяснява той. „Всичко, което правим тук, е дело на собствените ни ръце. Ние проектираме оборудването и инструментите си сами“. Процесът на издухване на стъкло е древно изкуство, което включва разтопяване на стъкло в балон с помощта на духалка и придаване на форма с клещи. Въпреки икономическите трудности в Куба, където дори основни материали са рядкост, Висиана използва всяко парче стъкло, което може да намери. През пoследните години неговото ателие привлича все повече туристи.
Стъклени инсталации
Чудите се дали има стъкло в съвременното изкуство? Ексклузивната изложба на Дейл Чихули в Ботаническата градина на Южна Австралия, която стартира този септември и продължава до пролетtа на 2025 г., е ярък пример за това. Тя включва 15 мащабни стъклени инсталации и предлага както безплатни, така и платени преживявания. Посетителите ще могат да се насладят на произведенията на открито, разположени сред зеленина и водни обекти.