Търсене
Close this search box.

Стъклото като форма на изкуство – вдъхновение от древността до днес

Снимка: egypt-museum.com/Atelier Simon-Marq/Nathaniel Willson

Стъклото като форма на изкуство – вдъхновение от древността до днес

Снимка: egypt-museum.com/Atelier Simon-Marq/Nathaniel Willson
Сподели
Стъклото – крехко и изящно, улавящо светлината и превръщащо я в хиляди искри, които пленяват всяко око. То винаги е съществувало в природата, но първото стъкло, създадено от човека, датира отпреди около 4000 години. В земите между реките Тигър и Ефрат в Месопотамия древните занаятчии открили магията да смесват пясък, сода и вар, за да създадат този невероятен материал. Едно от първите произведения на стъкларското изкуство е портрет, изобразяващ фараона Ахенатен. Той е изработен от тюркоазено стъкло.
Снимка: egypt-museum.com

Методите за изработка на стъкло в древността включвали леене в отворени форми, като по-късно се усвоява и техниката на

формиране на сърцевината.

Тя включва обвиването на сърцевина от кал със стъкло и създаването на кухи съдове. В тези времена стъклото не било само ценен материал, но и символ на лукс, използван от висшите класи за изработване на лични украшения, инкрустации върху мебели и архитектурни орнаменти, както и за съдове, предназначени за съхранение на скъпоценни ароматни масла и парфюми.

С времето стъкларството се разпространявало и нови центрове за производство възникнали в различни региони. През Желязната епоха финикийските търговци разнесли стъклени съдове по цялото Средиземно море, а етруските в Италия и гърците създавали удивителни стъклени съдове и експериментирали с безцветно стъкло. През III в. пр.н.е. се появил и

нов иновационен метод – мозаечното стъкло.
Снимка: Bonhams Fine Art Auctioneers & Valuers

От него майсторите събирали малки парченца или пръчки, които споявали в красиви мотиви и орнаменти.

Днес, след години на еволюция, освен че обкръжава цялото ни ежедневие, стъклото има и централно място във всички видове изкуство. Могат да се намерят милиони изящни форми и произведения по света. Нека разгледаме къде можем да открием някои от най-впечатляващите от тях.
Острова на стъклото
Снимка: ORIGINAL MURANO GLASS

Остров Мурано, разположен само на няколко километра от Венеция, е световноизвестен със своите стъкларски ателиета. Стъклото от Мурано е едно от най-красивите в света и се използва за изработка на фигури, вази, бижута, витражи и други изящни произведения. Техниката „миллефиори“, в превод от италиански

означаваща „хиляди цветове“ или „цветна дъга“,

е синоним на високо качество в стъкларското изкуство. Изделията от муранско стъкло се считат за равни на скъпоценности.

Стъкларството във Венеция има дълга история. През 16-ти век заради опасността от пожари всички ателиета били преместени на Мурано, а на стъкларите им било забранено да напускат острова, за да не разкрият тайната на муранското стъкло. Основният материал е силициев диоксид, който се втечнява при висока температура и се обработва с помощта на специални техники. Стъклото се охлажда бавно, за да не се напука. Така  запазва своята красота и блясък през годините.

Най-красивите витражи
Снимка: Atelier Simon-Marq

Всички сме влизали в катедрали и католически църкви и сме оставали заслепени от цветните, величествени витражи. Но замисляли ли сте се къде се изработват те и откъде се е зародило това изкуство?

Основано през 1640 г., ателието „Simon-Marq“ е най-старото, произвеждащо витражи във Франция, а вероятно и в цял свят. Според сведения то започва със стъкло, изрисувано с емайл, създадено от Пиер Симон, а днес притежава уникална колекция от духано и формовано стъкло с над 1100 нюанса. Изделията му се считат за едни от най-красивите в света.

От 50-те години на миналия век ателието активно допринася за развитието на изкуството на витража, вдъхновявайки художници като Марк Шагал и Жоан Миро. Днес те работят както с религиозни и граждански сгради, така и с частни и корпоративни клиенти, сред които са катедралата в Реймс и седалището на ООН.

От 2021 г. ателието се намира в църквата „Sacré-Cœur“ в Реймс и е отворено за посетители като част от Международния салон на културното наследство, представяйки процеса на създаване на картини върху стъкло. Преди четири месеца то спечели и престижната награда „Сезам“ на Фондацията за опазване на наследството на Франция.

Ръчна изработка от стъкло
Снимка: Alexandre Meneghini/Reuters

За разлика от съвременните технологии и използваните материали за изработване на стъклени форми, кубинецът Едуардо Висиана е овладял древното изкуство на духането на стъкло, използвайки най-простите инструменти и суровини. Той създава изящни и цветни форми, включително лампи, таванни осветителни тела, скулптури и съдове. Всеки ден Висиана работи в своята работилница, като нагрява стъклото в три ръчно изработени тухлени пещи и го издухва с помощта на духалка, разкрива той пред Reuters.

„В Куба няма традиции в духането на стъкло“, обяснява той. „Всичко, което правим тук, е дело на собствените ни ръце. Ние проектираме оборудването и инструментите си сами“. Процесът на издухване на стъкло е древно изкуство, което включва разтопяване на стъкло в балон с помощта на духалка и придаване на форма с клещи. Въпреки икономическите трудности в Куба, където дори основни материали са рядкост, Висиана използва всяко парче стъкло, което може да намери. През пoследните години неговото ателие привлича все повече туристи.

Стъклени инсталации
Снимка: Nathaniel Willson

Чудите се дали има стъкло в съвременното изкуство? Ексклузивната изложба на Дейл Чихули в Ботаническата градина на Южна Австралия, която стартира този септември и продължава до пролетtа на 2025 г., е ярък пример за това. Тя включва 15 мащабни стъклени инсталации и предлага както безплатни, така и платени преживявания. Посетителите ще могат да се насладят на произведенията на открито, разположени сред зеленина и водни обекти.

Изложбата не само показва великолепните творения на Чихули, но и разкрива предизвикателствата при създаването и транспортирането на тези деликатни и мащабни инсталации във внимателно разположени описания в различни части на градината. Сред тях ще бъде и инсталацията „Jet and Crimson Fiori“, вдъхновена от органичните форми в природата и ярките нюанси на пустинния грах – емблематично цвете за Южна Австралия.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас