Търсене
Close this search box.

Топ 10 класически картини, които носят магията на Рождество Христово

Снимка: wikiart.org

Топ 10 класически картини, които носят магията на Рождество Христово

Снимка: wikiart.org
Сподели

Коледа е един от най-светлите празници в целия свят. През годините той е претърпявал много промени по отношения на вярвания и традиции, но идеята за чудо и смирение остава същата. Християните отбелязват рождението на своя Спасител от векове.  Италианския ренесанс обаче е епохата, която превръща тази религия в изкуство. Художници от цяла Европа и други части на света създават майсторски за времето си картини. Те вдъхват живот на някои от най-ключовите сцени от святата нощ, наречена от миряните Рождество Христово. В тази статия ще ви представим едни от най-емблематичните творби, които носят духа на празника.

Преброяването във Витлеем – Питер Брьогел Старши

Питер Брьогел е един от най-известните представители на движението, което обикновено се нарича Фламандски ренесанс. Той често е наричан Питер Брьогел Старши и е известен с това, че създава красиви пейзажи и картини, които са фокусирани върху бедната, селска класа. Той често е правил тези картини върху много големи платна и е включвал сложни детайли във всяка творба.

Една от най-известните му картини е озаглавена „Преброяване във Витлеем“ и е създадена през 1566 г. Тази картина е запомнена с със специфичните цветове, които Брьогел използва. Тя е една от малкото от тази епоха, в която пейзажът е покрит с голямо количество сняг – нещо, което много художници рядко са се опитвали да създадат поради трудността да се нарисува сняг върху празно платно. Сцената на картината изобразява Мария и Йосиф, родителите на бебето Исус, както и редица други хора, събрали се за ежегодното преброяване на жителите на града. Брьогел е нарисувал своеобразна сцена, която вплита определени елементи от културата на хората, живеещи в днешна Нидерландия.

Сикстинската мадона – Рафаел

Рафаело е запомнен като един от най-талантливите художници от Италианския ренесанс. Той е също и плодовит художник, който създава редица впечатляващи картини, свързани с християнската религия. Смятан е за един от тримата най-изтъкнати представители на Ренесанса заедно с Леонардо да Винчи и Микеланджело.

Една от най-известните му картини е известна като „Сикстинската мадона“. Тази творба е завършена през 1514 г. Тя изобразява Дева Мария и младенеца Исус. Творбата е нарисувана на много голямо платно, което е високо повече от 100 инча, а самата творба се смята за една от най-известните картини на Мадоната на всички времена. Тя показва двете фигури, които вървят по облак, а Мария държи малкия младенец в ръцете си. От дясната ѝ страна е Свети Сикст, а от лявата – Света Варвара, които са били много видни религиозни фигури през III век. В краката на Дева Мария лежат два малки крилати херувима, които любопитно гледат нагоре по посока на света Варвара.

Снегът в Арженто – Клод Моне

Клод Моне е запомнен като бащата на импресионистичното движение. То се развива в края на XVIII и началото на XIX век. Много от творбите на Моне са посветени на пейзажи или градски пейзажи или хора, ангажирани в различни социални среди.

Една от най-почитаните коледни картини, създадени през епохата на импресионизма, е творба, която Моне завършва през 1875 г.
Озаглавена „Сняг в Арженто“. Тази картина изобразява обилен сняг, падащ върху община Арженто, която по това време е домът на Моне.

Зимата на 1874 г. и 1875 г. е особено студена и сурова и донася дебели снежни покривки в Париж и други части на Франция по време на коледните празници. Твърди се, че Едуар Мане, друг известен художник импресионист, е искал да нарисува снежна сцена и е търсил различни творби, които изобразяват сняг, за да може да добие представа как иска да нарисува такава трудна обстановка.

Мистичното Рождество Христово – Сандро Ботичели

За много художници през Ренесанса е било обичайно да изобразяват земни сцени заедно с небесни същества в едно и също произведение. Една такава картина е дело на Сандро Ботичели и е посветена на добре познатата сцена на Рождество Христово, в която Христос се ражда в ясла пред гостилница във Витлеем. Тя е озаглавена „Мистичното Рождество“ и е завършена през 1501 г., в разгара на епохата на италианския Ренесанс.

Ботичели не е бил толкова широко признат по време на живота си или малко след това, но творбите му са фокусирани много силно векове по-късно от художествените критици и други художници през XIX век. Тази конкретна картина изобразява бебето Исус, което лежи в корито, пълно със сено, докато Дева Мария го гледа отгоре, а Йосиф седи с глава в ръцете си. Около триото има симфония от ангели както на земно ниво, така и над главата и под краката.

Олтар от Портинари – Хуго ван дер Гос

През 1475 г., когато италианският Ренесанс тъкмо започва, холандският художник Хуго ван дер Гоес е зает с довършването на творба, която ще се превърне в една от най-известните коледни картини в историята.

Ван дер Гоес имал талант да рисува религиозни сцени и му било поръчано да нарисува множество олтарни картини в дома си в Нидерландия, както и в други области. „Олтарът от Портинари“ е направен като олтарна картина за църквата в болницата Санта Мария Нуова, която по това време се намира във Флоренция, Италия. Сега тя е изложена в галерията Уфици във Флоренция.

Картината е запомнена като една от най-плодотворните творби, които се фокусират върху Рождество Христово, както и върху Поклонението на овчарите. Творбата включва и много други религиозни фигури, както и ангели, които гледат към бебето Исус.

Зимен пейзаж – Каспар Давид Фридрих

Каспар Давид Фридрих е запомнен като един от най-известните пейзажисти в историята. Една от най-известните му творби е тази, която той вероятно е завършил около 1811 г. и е озаглавена „Зимен пейзаж“.

Тъмносивите облаци, които се въртят над главите, са в ярък контраст с блестящо белия сняг под тях. Фридрих дава на зрителя усещане за мразовития, безплоден пейзаж в тази творба. Тя перфектно пресъздава мрачната зима за повечето райони по света.

Поклонението на овчарите – Караваджо

Една от най-известните картини на Караваджо, която е посветена на коледните празници и на самата сцена на Рождество Христово, е известна като „Поклонението на овчарите“, нарисувана през 1609 г..  Изобразени са тримата пастири, които се прекланят пред младенеца Исус, а зад тях се вижда и Йосиф. Изглежда, че зад Дева Мария в тъмната ясла свети светлина.

Поклонението на овчарите – Ел Греко

Ел Греко също често изобразява религиозни сцени с висок контраст между светлината и тъмнината, за да означи доброто и злото. Една от най-известните му творби е озаглавена „Поклонението на овчарите“. Смята се, че тази творба е създадена през 1614 г. и изобразява тъмна сцена на Рождество Христово с Дева Мария, Йосиф и тримата пастири, озарени от светлина, която изглежда идва от бебето Исус.  Ангели се виждат да се носят над главите и да гледат отвисоко малкото бебе, което ще стане Месия.

Рождество Христово със Свети Франциск и Свети Лаврентий – Караваджо

Друга от най-известните картини на Караваджо, свързани с коледния сезон, е „Рождество Христово със Свети Франциск и Свети Лаврентий“ и се смята, че е завършена през 1600 г. Подобно на други картини  от този период, тази се отличава със силна демонстрация на светлина и мрак, която художникът прави на майсторско ниво. Тя има интересна история, тъй като е открадната през 1969 г. от ораторията „Свети Лаврентий“ в Палермо, Италия. Смята се, че е дело на организирани престъпни групи и че и до днес е в неизвестност.

Поклонението на овчарите – Джорджоне

Последната ни коледна картина е още една, която е посветена на известната сцена на Рождество Христово и тримата пастири, дошли да посрещнат бебето Исус с дарове от злато, тамян и смирна. Тази картина е дело на италиански художник, известен просто като Джорджоне. Озаглавена „Поклонението на овчарите“, тази творба се смята за завършена около 1505 или 1510 г.

Художникът е една от най-загадъчните фигури на Италианския ренесанс и има многобройни препратки към него, но само няколко истински произведения, които са оцелели до днес.На тази картина са изобразени Дева Мария и Йосиф, коленичили пред пещера, а бебето Исус лежи на земята в краката им, увито в кърпа. Обикновено художниците са поставяли младенеца Христос в центъра на платното, но на тази картина вместо него в средата са тримата пастири.

Последвайте ни в:

Актуално

Христо Пъдев: Песента на нашето време е трудна за тананикане
Димо от P.I.F. – приказка за един приятел
Плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за $5 млн.
Кои са най-подходящите места за пързаляне с шейни около София?
Кариерата на Ралф Файнс в 10 исторически за киното роли
AI прекроява модерното работно място: Компании спират да наемат хора

Избрано за вас