Ново проучване показва, че прекомерната консумация на млечни продукти, особено при хора с лактозна непоносимост, може да влоши качеството на съня им. Учените са изследвали над 1000 студенти и са установили ясна връзка между кошмарите и хранителната чувствителност, като най-силно изразени реакции са наблюдавани именно при млечните храни, съобщи БГНЕС.
Проучване, ръководено от д-р Торе Нилсен от Университета в Монреал и публикувано в Frontiers in Psychology, показва, че хората с чувствителност към млечни продукти - проявяваща се чрез подуване, газове или стомашен дискомфорт - са по-податливи на нарушен сън и тревожни сънища.
От поколения наред хората вярват, че консумацията на определени храни – като сирене преди лягане – може да доведе до странни или страшни преживявания по време на сън. Но научни доказателства за това липсват.
Снимка: Pixabay
За да открият връзката между храненето и съня, изследователите от Университета Макюън анкетирали студенти относно техните хранителни навици, качеството на съня и възприеманото влияние на храната върху нощното им преживяване. Проучването включвало и въпроси за физическото и психическото им състояние.
Около една трета от анкетираните споделят, че често имат кошмари.
Жените по-често от мъжете съобщават за проблеми със съня и си спомнят какво са сънували. Те също така два пъти по-често посочват наличие на хранителна непоносимост или алергии.
Интересно е, че около 40% от студентите вярват, че късното хранене или определени храни влияят на съня им, а една четвърт смятат, че някои от тях го влошават.
Хората с нездравословна диета по-често имали кошмари и по-рядко си спомняли сънищата си. Най-често посочваните храни, които според тях влошават съня, са сладкиши, пикантни ястия и млечни продукти.
Малко над 5% споделят, че храната влияе на сънищата им, като често посочват млечни или сладки продукти като причина за по-тревожни или странни преживявания.
При по-внимателен анализ изследователите установили, че студентите с непоносимост към лактоза по-често изпитват стомашни проблеми през нощта – симптоми, силно свързани с кошмари и нарушено качество на съня.
Интересно е, че в това проучване по-малко хора съобщават за връзка между храната и сънищата в сравнение с изследване на същия екип отпреди повече от 10 години. Възможна причина е по-добрата осведоменост днес за хранителни непоносимости и избягването на проблемни храни, като млечните продукти при лактозна непоносимост.
Това поставя важен въпрос: ако хората знаят кои храни нарушават съня им или причиняват стомашен дискомфорт, дори малки промени в храненето биха могли значително да подобрят съня им и да намалят честотата на кошмарите.
Изследователите обаче подчертават, че връзката между храната и сънищата все още не е напълно разбрана. Възможно е нездравословната диета да води до лош сън, но и обратното – нарушен сън да влияе върху хранителния избор. А може би има и трети, скрит фактор, който оказва влияние и върху двете.