Близо 100 млади певци от 18 държави подадоха заявления за участие.
„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, каза тя.
Майсторският клас на Райна Кабаиванска е създаден през 2001 г. от доктор Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ.
XXIV Международен майсторски клас ще завърши с Галаконцерт на 2 октомври, 2024 г. с оркестъра на първия ни оперен театър под диригентството на маестро Найден Тодоров. Тогава ще бъдат обявени и стипендиите от благотворителен фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ. Фондът е присъдил над 100 стипендии от създаването си през 2002 г. досега.
През годините той е подпомаган от Столична община, Фондация „Америка за България“ и много други. Майсторският клас е част от Календара на културните събития на Столична община.
Още едно грандиозно по замисъл събитие ще бъде блестящ акцент в юбилейната година на Райна Кабаиванска. На 15 септември в Античния театър в Пловдив седем международно известни артисти от Школата на Райна Кабаиванска ще представят вдъхновяваща програма. Тя ще проследи основните моменти от кариерата на българското сопрано.
Александрина Михайлова, Бая Саганелидзе, Вероника Симеони, Мила Михова, Рейналдо Дроз, Тони Незич и София Соловий ще преведат публиката на Античния театър през вдъхновяващо музикално пътешествие. То ще премине през Ла Скала, Ковънт Гардън, Метрополитън опера, Виенската опера, Парижката опера, Театро Реал в Мадрид и много други сцени.
Школата Кабаиванска създава поколения оперни артисти с разпознаваем стил и майсторска техника, научени да изразяват артистичната си свобода.
„Гордея се, че когато моите ученици пеят по света, могат да кажат: „Аз учих и в България,“ казва Райна Кабаиванска.