Повече от 200 граждани подкрепиха петиция с искане за отмяна на уволнението на арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) от 2021 г.
Непосредствено преди великденските празници директорът на НИНКН, избран след конкурс през 2021 г., е бил освободен от длъжност със заповед на министъра на културата Мариан Бачев, припомня „Площад Славейков“. В документа се посочва, че причината за отстраняването е
„липса на качества за ефективно справяне с работата, както и неспособност да планира, организира и контролира дейностите, свързани с изпълнение на служебните му задължения“.
Допълва се още, че директорът не е спазил нормативната уредба, довеждайки до нарушения на Закона за културното наследство - без обаче да се предоставят конкретни примери или допълнителни разяснения.
Петицията, подписана от служители на НИНКН, архитекти и други представители на гилдията, припомня, че арх. Петър Петров е избран за директор на Националния институт за недвижимо културно наследство след безапелационно спечелен от него конкурс. Преди това е бил главен архитект на район „Централен“ в Пловдив. Магистър е от катедра „Теория и история на архитектурата“ във ВИАС (дн. УАСГ).
„Повече от 25 години работи в областта на опазването на недвижимото културно наследство. В професионалната му визитка има десетки обекти, сред които са тракийските гробници в Свещари, Казанлък, Старосел, Мезек, Татул, както и Перперикон, Светилището на нимфите край Каснаково, Плиска и Преслав, скална църква край Иваново, Бююк джамия, Централната минерална баня и пр. Кариерата на арх. Петров преминава през 4 архитектурни бюра във Франция и НИПК (НИНКН). Стипендиант е на френското правителство, завършва, а по-късно оглавява и специализирания курс за България на центъра за висши науки „Шайо“, школа в опазването на недвижимите ценности. Той е носител на три награди в националния конкурс „Сграда на годината“. Категорично заявяваме своята подкрепа за арх. Петър Петров и се обявяваме против неговото уволнение като директор на Националния институт за недвижимо културно наследство!“, пише още в текста на призива.
Много от подписалите излагат допълнителни аргументи за запазване на арх. Петров като директор на НИНКН.
„Против съм строителната мафия да овладее и тази структура“,
пише Чило Попов, който заедно с Манол Пейков съдейства за запазването на родната къща на Димитър Талев в Македония. Според адвокат Силвия Пеева-Русанова „арх. Петър Петров е един от малкото достойни директори на НИНКН, който не само въведе високи стандарти в работата на института, но и успя да се противопостави на нездрави интереси, целящи разрушаване на културно-историческото ни наследство.“
Журналистът и магистър-изкуствовед Теодор Караколев подчертава, че „архитект Петър Петров и неговият екип промениха коренно работата на НИНКН през последните години и резултатите са очевидни за всички, които работят в сферата. Плановете, които си поставят за следващите години, биха променили коренно защитата на архитектурното ни наследство и биха върнали България достойно сред европейското семейство на държавите. Една промяна би ни върнала години назад.“