Четвъртото издание на „Литературни срещи“ на фондация „Прочети София“ започва на 24 април и ще продължи до 26 април. В рамките само на три дни ще бъдат представени утвърдени и известни световни писатели, както и изгряващи автори от 7 държави. Освен срещите с авторите, фестивалът ще представи много различни събития като
дискусия, специално създадена инсталация, концерт, нетипични формати
на литературно четене и на разговори с български писатели, поети и преводачи. Всички те представят литературата от най-различни перспективи и я включват в общ разговор с другите изкуства и науката. Посветена на темата „Археология на паметта“, цялата програма на „Литературни срещи“ включва художествени проекти и писатели, чиято работа поставя именно историята – лична или колективна, във фокуса на своето творчество.
Всички събития от фестивала са изцяло със свободен достъп
и ще се проведат в Софийското Ларго (Античен комплекс „Сердика“), Национален археологически институт с музей при БАН и „Щрак“.
Българската публика ще има възможността да се срещне за първи път със световноизвестни автори като носителя на „Букър“ – Шехан Карунатилака от Шри Ланка, руската писателка и поетеса Мария Степанова и китайския писател Ю Хуа. Част от международната програма на събитието ще бъдат и изгряващи автори като Анастасия Левкова от Украйна, Никола Лекич от Сърбия и Тюлин Аркан от Белгия.
Начало на „Литературни срещи 2025“ на 24 април от 18:30 ч. в Античен комплекс „Сердика“ (Софийското Ларго – подземно ниво) ще постави дискусията „Трагедия или фарс - къде се намираме, накъде отиваме и кой ще го опише?“. В нея ще учасва Анета Василева (архитект и архитектурен историк), Виктория Драганова (куратор и основател на Swimming Pool), Йоанна Елми (писателка и журналистка), Кирил Василев (поет и културолог). Модератор ще бъде философът и журналист Тони Николов. Тя ще бъде опит за разчитане на разкъсания палимпсест на града, търсене на
начините, чрез които литературата (и изкуството изобщо) помагат за съхраняването на паметта,
за изграждане на колективна памет през личните истории. Дискусията е повод за разговор за властовите позиции, чрез които се конструира разбирането за памет, за история, а оттам – за настояще и бъдеще.
Именно Ларгото вдъхновява творческия тандем „Съпромат“ (Михаела Добрева и Борис Далчев) да създаде инсталацията „Под центъра на тежестта“, която ще бъде представена в същия ден и ще остане до края на „Литературни срещи“. Този потапящ мапинг повдига въпроса за присъствието на съвременния човек като индивид, но и като съвкупност от гледна точка на всички наслоени и безкрайно разнородни исторически събития, които довеждат до настоящия момент. Куратор на проекта е Виктория Драганова, а от страна на „Литературни срещи“ – Тодора Радева. Авторският текст е на Константин Георгиев, а оператор е Стефан Врачев.
Вечерта на 24 април ще
завърши с концерт на Kottarashky & The Preachers, който ще започне в 20:30 ч.
Във втория ден на фестивала – 25 април в Националния археологически институт с музей при БАН, публиката ще се срещне с двама от международните гости на събитието – носителят на „Букър“ за 2022 г. Шехан Карунатилака и поетеса и писателка Мария Степанова.
Тиой получава престижното отличие за книгата „Седемте луни на Мали Алмейда“, преведена на български от Петя Петкова и публикувана от издателство „Лабиринт“. Срещата с него ще започне точно в 18:30 ч., а модератор ще бъде писателят Ангел Игов.
Веднага след нея, от 20:00 ч., ще бъде разговорът с известната руска поетеса, писателка и есеистка Мария Степанова, чиято най-нова книга – „Фокус“, излиза в момента на български език в превод на Здравка Петрова.
Тя е сред най-влиятелните гласове на руската съвременна поезия
и стиховете ѝ са преведени на повечето европейски езици. Документалният ѝ роман от 2017 г. „В памет на паметта“ се превръща в истинска сензация в Русия. Разговорът с нея ще бъде модериран от българската литературна историчка и преподавателка – Биляна Курташева.
Последният ден от „Литературни срещи“ е и с най-интензивна програма.
Тя ще започне от 14:30 ч. в „Щрак“ (ул. „Христо Белчев“ 3) с „10 истории от млади преводачи“. В събитието участват: Бриджит Манкузо, Валентина Златева, Даяна Гоцова, Димана Митева, Евгения Генева, Елена Димитрова, Елисавета Манолова Масиел, Ивана Пенева, Катерина Стоянова и Цветомира Младенова. Водеща на събитието ще бъде писателката, журналистка и преводачка Гергана Гълъбова.
В 16:30 ч. пък писателката и поетеса Яна Букова ще представи книгите „Писма до Петър“ от Николай Бойков и „Зелено и златно“ от Силвия Чолева. В разговора ще участват още Илия Граматиков (музиколог) и Кристина Йорданова (литературен критик), а текстовете ще чете актрисата Мартина Апостолова.
Програмата на 26 април продължава в 18:00 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН с „Нови гласове на Европа: Анастасия Левкова (Украйна), Никола Лекич (Сърбия) и Тюлин Еркан (Белгия)“.
От 19:30 ч. отново в Националния археологически институт с музей при БАН ще бъде първата среща на българската публика с
един от най-важните китайски писатели – Ю Хуа.
Той е смятан буквално за съвременен класик и e един от най-четените китайски белетристи. Името му често попада в букмейкърските списъци с претенденти за Нобеловата награда за литература. Разговорът с него ще води писателката Елена Алексиева.
Последното събитие от програмата ще започне в 21:00 ч. от Националния археологически институт с музей при БАН и ще завърши в Клуб на пътешественика. В градски пространства на памет и колективна история ще чуем съзерцателното, лично, интимно творчество на Албена Тодорова, Мирослав Христов, Никола Петров, Нинко Кирилов и Ренета Бакалова.