Търсене
Close this search box.

Народният театър събира културното си богатство в онлайн библиотека

Снимка: Стефан Здравески

Народният театър събира културното си богатство в онлайн библиотека

Снимка: Стефан Здравески
Сподели

Народният театър представи първата в България дигитална библиотека. Тя събира богатото културно наследство на институцията в специално създадена онлайн платформа. Достъпна е за всички почитатели на сценичните изкуства и може да бъде разгледана ТУК. Проектът е реализиран по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. По същата беше осъществен и ремонт на фасадата на Народния театър.

Иновативната библиотека е първият в страната дигитален театрален архив, в който потребителите могат да открият повече от

30 300 снимки, сценографски скици, афиши и плакати,

аудио и видеозаписи и други документи, свързани със 120-годишната историята на театъра. Тя ще бъде допълвана с нови елементи от всяка следваща постановка. Това стана ясно по време на пресконференция в Народния театър, на която бяха представени финализираните проекти.

„Дигиталната библиотека е плод на приемствеността в Народния театър. Независимо от различията си, всички директори от Васил Стефанов насам са допринесли за това развитие, за обогатяването на нашия архив. Настоящият директор на Народния театър Васил Василев наследи тази инициатива и направи така, че тя да достигне до всички вас“, каза един от архивистите на Народния театър Мария Даиева, участвала в подбора на дигитализираните архиви.

По линия на друг проект, част от същата програма, беше реновирана и емблематичната сграда на Народния театър.

Реставрирани са голяма част от интериорните и екстериорните елементи

и е поставено специално художествено осветление, което ще подчертава красотата на фасадата на театъра във вечерните часове. В допълнение са монтирани и технически съоръжения, които ще улеснят достъпа на хора с увреждания до залите.

„Благодарение на този проект беше изработена и добавка към сайта на театъра –

360-градусова виртуална обиколка на сградата.

Целта ни беше да създадем изживяване за потребителите на сайта. Тази сграда е от национално значение и за нас е важно всеки да може да се почувства свързан с нея“, сподели ръководителят на проекта Христо Таслаков.

Обиколихте ли вече театъра. Ако все още не сте, можете да го направите ТУК.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас