26 Jan 2025

Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата

  • 97
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: JacobMrox
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Marvel Studios/Walt Disney Studios
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Reddit
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: The Time
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Shutterstock
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Shutterstock
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Stan Lee
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Stan Lee
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата Снимка: Shutterstock
Шрифт:
Принтирай

Стан Лий е най-известната личност в историята на комиксите - доказателство за таланта му на писател и редактор, за дълголетието му и за уменията му да се саморекламира. Неговият писателски и редакторски подход към жанра на супергероите създаде вселена от непреходни измислени герои, издигна комиксите от забавление за деца в такова за възрастни и помогна за утвърждаването на Marvel Comics като издателска сила.

Кариерата на Лий обхваща почти цялата история на комиксите, като започва през 1940 г. в зората на така наречената Златна ера на комиксите,

служи като движеща сила за възраждането на жанра на супергероите

в Сребърната ера през 60-те години на ХХ в. и остава водеща фигура в индустрията като почетен председател на Marvel Comics до смъртта си.

Снимка: Shutterstock

Заглавията, свързани с Лий, са безкрайни: „Невероятният Хълк“, „Невероятният Спайдърмен“, „Железният човек“ и много други. Без него щяхме да бъдем лишени не само от неговите комикси, но и от многобройните филми по тях на Marvel през XXI век.

Творческата визия на Лий до голяма степен оформя идеята и мистиката на супергероите като попкултурен феномен. Въпреки че тези факти са широко известни, може би има някои неща, които все още не знаете за Стан Лий.

Снимка: JacobMrox
Стан Лий е псевдоним

Колкото и известен и прочут да е днес псевдонимът Стан Лий, това всъщност не е истинското име на автора, дадено му по рождение. Стан Лий е роден като Стенли Мартин Либер в семейството на румънски еврейски имигранти през 1922 г. Той има страст и желание да пише от ранна възраст, като решава, че ще си изкарва прехраната с професионално писане. Преди да започне да пише комикси, Лий придобива ранен опит в писането на некролози и съобщения за пресата, като намира всякакъв отдушник за таланта си и се възползва напълно от него. Вярвате или не,

писането на комикси невинаги е било крайната цел на Лий

в областта на писането. Първоначално Лий се е стремял да стане един от големите романисти на своето време. В желанието си да запази рожденото си име, за да го използва в такъв момент, той приема прякора Стан Лий, който всъщност е съкращение на името му.

Снимка: Reddit
Започва да се занимава с редактиране едва на 19 години

Макар че е трудно да си представим уважавания ненадминат мъж като млад, Стан Лий е посветил по-голямата част от живота си (74 от своите 95 години) на работата по комиксите. За първи път получава възможността да редактира комикси през 1941 г. след напускането на легендарните Джо Саймън и Джак Кърби от Timely Comics. Ако това издателство ви е непознато, то е защото това е

компанията, която самият Лий ще превърне в Marvel Comics.

Започвайки да изпълнява дребни задачи за писателите,  той продължава да пише комикси сам, като поема писането на Капитан Америка (герой, създаден от неговите ментори Саймън и Кърби) с комикс № 3 „Капитан Америка“. След като  двамата напускат компанията в лоши отношения, издателят Мартин Гудман назначава Лий за временен редактор, което е ранно стъпало в неговата емблематична и богата кариера.

Снимка: Shutterstock
Той създава концепцията за комиксова вселена

Без това, което Стан Лий прави за супергероите, вероятно нямаше да имаме понятия като „споделена вселена“. Макар че преливането на герои от други поредици не е нова концепция,

Стан Лий създава първата комиксова вселена със своите герои на Marvel.

Това нововъведение се корени в нерешителността на Лий по отношение на края на историята. Той не може да намери завършек и решава да продължи разказа в следващия брой. С успеха на този похват Лий решава да увеличи залога, като обедини световете на всички свои герои в една по-широка повествователна вселена. В резултат на това успява да вмъкне героите от едно заглавие в друга сюжетна линия, да обогати комиксите си и да създаде вселена, на която би завидял и Дж.Р.Р. Толкин. Това по същество е големият удар на Вселената на Marvel, културният феномен, който е все още актуален. Успехът на това начинание вдъхновява и други емблематични комикс компании като DC Comics да създадат свои собствени вселени.

Почти се отказва от писането на комикси

По времето, когато комиксите са били смятани от мнозина за евтино забавление за деца, Лий не желае да намали нивото на своите текстове, въпреки настояванията на началниците си. Известен с красноречивото си писане, той е помолен от шефовете си да използва по-достъпен език в творбите си. Това не му се харесва на Лий. След успешния рестарт на „Светкавицата“ („The Flash“) от DC comics жанрът се превръща в по-уважавана и популярна форма. В отговор на това авторът е натоварен със създаването на екип от супергерои.

Снимка: Stan Lee
В резултат на това Лий създава „Фантастичната четворка“.

До гуша му е дошло от това, че от него се иска да омаловажи работата си.  Така решава не само че това ще е последното му заглавие, но и че ще използва още по-възвишен и грандиозен език. Вместо просто да се заяде с шефовете си, Лий случайно създава нова и влиятелна посока в историята на комиксите.

Лий даде повече измерения на героите от комиксите

Стан Лий вижда нуждата от очовечаване на супергероите, които дълго време са били сравнително едноизмерни. Може да се каже, че днес щяхме да имаме някои много евтини комиксови герои и филми, ако Стан Лий не беше се посветил на създаването на реализъм в своите произведения.

Той  искал да направи героите си по-човечни и в резултат на това емоционално сложни.

В допълнение към оформянето на създадените от него герои във вселената на Marvel, иновациите на Лий до голяма степен са това, което разделя шегаджийските, лекомислени лудории на тогавашните герои на DC (като телевизионния образ на Батман на Адам Уест) и еволюцията на героя до болезнения и мрачен Тъмен рицар на Крисчън Бейл. Там, където повечето комиксови герои по онова време са абсурдно дружелюбни и весели, Лий се стреми да създаде герои, които притежават емоционалния диапазон на истински хора със свои собствени демони и вътрешни борби, които често се проектират в отношенията им с другите.

Стан Лий е участвал във всички филми и телевизионни предавания, базирани на неговите герои
Снимка: Marvel Studios/Walt Disney Studios

Отдавна е традиция режисьори и творци да се появяват за кратко в своите филми. Легендарни режисьори като Алфред Хичкок се вмъкват деликатно в сцените като малко великденско яйце например за запалените фенове. Може би в знак на почит към Хичкок Стан Лий е издигнал тази традиция на следващо ниво. Съгласно договорното си желание Стан Лий се появява във всеки един филм и телевизионна програма, базирани на създадените от него герои, което може би е показател за неговата прозорливост за огромния успех на неговата марка и герои. В резултат на това - според IMDB

той има зашеметяващите 120 актьорски изпълнения.

Това е статистика, която включва не само повечето от десетте най-добри филма по комикси, но и други филмови и телевизионни изяви. Далеч от безмълвните епизоди на Хичкок, Лий понякога има реплики, като например във версията на Хълк от 2003 г. (в двойна епизодична роля с Лу Фериньо), „Фантастичната четворка“ от 2005 г. и противоречивия „Спайдърмен 3“ от 2007 г.

Снимка: Shutterstock
Писал е и за DC Comics

Известен като основоположник и двигател на Marvel Comics, може би ще се изненадате да разберете, че Стан Лий е писал и за други комикс фирми и творчески начинания. Освен че е създал анимационен филм за възрастни за Spike TV - е работил и с други фирми за комикси, а именно с другия голям гигант на комикс индустрията - DC. В началото на 2000 г. DC Comics иска да се възползва от успеха на своя главен конкурент, за да се съревновава с неотдавнашното възраждане на популярността на героите на Marvel, създадени от Лий. За тази цел DC го наема да напише нова и уникална поредица. Лий създава „Just Imagine“. В нея

той  прави свой собствен прочит на емблематични герои на DC

като Батман, Супермен, Зеления фенер, Жената чудо и други, като от време на време включва препратки към емблематичната си работа в Marvel чрез промяна на имената на някои герои. Това може да обясни приликите между някои от комиксовите герои, които на практика са едни и същи.

Снимка: Stan Lee
Лий е смятал, че светът ще намрази Железния човек

Може би ви е трудно да приемете предположението, че хората ще намразят Железния човек. Супергероят е един от най-популярните във вселената на Marvel. Въпреки това създателят на героя не е бил убеден, че публиката ще оцени многомилионния производител на оръжия.

Когато Железният човек дебютира в комиксите през 1963 г., светът е изцяло въвлечен в Студената война. Това е време, в което хората не искат да мислят за армията. Но Лий вижда в това предизвикателство.

Мисля, че сам се предизвиках“, казва той в интервю, промотиращо първия филм за Железния човек. „Беше разгарът на Студената война. Читателите, младите читатели, ако имаше нещо, което мразеха, това беше войната, това бяха военните. Така че имах герой, който представляваше това до стотна степен. Той беше производител на оръжия, осигуряваше оръжия за армията, беше богат, беше индустриалец. Помислих си, че ще е забавно да вземем такъв герой, който никой не би харесал, никой от нашите читатели не би харесал, да го набутаме в гърлата им и да ги накараме да го харесат... И той стана много популярен.“

Популярен е правилната дума. Отвъд комиксите, филмовата поредица за Железния човек е спечелила над 2,5 милиарда долара в световен мащаб досега.

Защо Хълк е зелен?
Снимка: The Time

Според Стан Лий първоначално Хълк не е бил зелен - бил е сив. Промяната на цвета му е причинена от грешка при отпечатването поради проблеми с атрамента. В днешно време никой не е в състояние да си представи Хълк без характерния му външен вид. „И така, от брой 2“, пише Лий,без никакво обяснение, той стана зелен“.

Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата
Предишна Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата
Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата
Следваща Кой е Стан Лий – човекът, без когото вселената на Marvel нямаше да е същата