Ако никога не сте чували за зелената сова Дуо, трябва да знаете, че това приложение за изучаване на чужди езици е най-изтегляното в света и значително изпреварва конкуренцията. Стартирало през 2011 г., Duolingo спечели широка аудитория - особено сред младите хора - благодарение на своя модел, основан на игри, викторини и награди, които мотивират потребителите да учат, като повишават нивото си, пише 20 Minutes.
В момента приложението има над 40 милиона активни потребители дневно и близо 98 милиона месечно - с 35% ръст спрямо предходната година. Компанията очаква приходи от 1 милиард долара през тази година, в сравнение с 531 милиона долара през 2023 г.
Откакто стана публична през лятото на 2021 г., стойността на акциите ѝ е нараснала с над 150%.
Duolingo предлага уроци по около 40 езика - от популярни като английски, испански и италиански до редки и застрашени, като навахо и кхоса. Може дори да се използва за
изучаване на измислени езици като клингонски от „Междузвездни войни“ и валирийски от „Игра на тронове“.
Снимка: HBO
В края на април компанията, която цели да направи света многоезичен, обяви в прессъобщение, че стартира 148 нови езикови курса, удвоявайки своето предлагане благодарение на напредъка в изкуствения интелект. „Разработването на първите ни 100 курса отне около 12 години, а сега, за около една година, успяхме да създадем и пуснем почти 150 нови курса“, заяви Луис фон Ан, главен изпълнителен директор и съосновател на Duolingo, която има за цел да
„отговори на нарастващото търсене на обучения по японски, корейски и мандарин.“
Той е компютърен специалист, израснал в Гватемала. Докато работи като асистент в университета „Карнеги Мелън“ в Питсбърг (САЩ), през 2009 г. Луис фон Ан и неговият докторант от швейцарски произход Северин Хакер стигат до идеята да разработят метод за изучаване на езици, основан на анализ на данни. Две години по-късно Duolingo стартира официално.
„В една латиноамериканска страна, и по-специално в Гватемала, ако имаш пари, можеш да получиш много добро образование, но ако нямаш пари, понякога дори не се научаваш да четеш и пишеш“, казва той пред BBC в интервю през октомври. „Исках да направя нещо, което да даде на всички еднакви възможности“, обяснява той в интервю за Konbini.
В началото на 2000-те години този малък компютърен гений вече се е прочул с изобретяването на системата Captcha, която доказва, че потребителят зад компютъра е човек, а не робот, преди да продаде изобретението си на Google. 25 години по-късно, заедно със Северин Хакер, Луис фон Ан ръководи компания, оценена на фондовата борса на над 20 милиарда долара.