Китайска технологична компания работи по иновация за разгадаване на един от най-широко използваните и най-неразбрани езици: на домашните любимци и други животни. „Baidu“ е поискала от китайската Национална администрация по интелектуалната собственост да патентова своя система за превод, разработена с помощта на изкуствен интелект (AI), съобщава сайтът „Futurism“, позовавайки се на информация от “Ройтерс”.
Въпреки заявката – все още няма яснота дали технологията е успешна и би помогнала в подобряването на комуникацията между хора и животни. Учени работят по темата от години и експериментът „Baidu” е най-новият в сферата.
Според документите, внесени в патентното ведомство, технологията на китайската компания зависи от няколко фактора –
ще се наблюдават поведенчески шаблони
и ще се регистрират звуци и психологически сигнали на животните, които по-късно ще бъдат вписани в база данни. Там изкуствен интелект ще разпознае емоционалното състояние на животното, а „прочетената” емоция след това ще бъде преведена на човешки език.
Системата би позволила
„по-дълбока емоционална комуникация и разбиране между животните и хората,
повишавайки точността и ефикасността на междувидовата комуникация“, казват от „Baidu“, цитирани от „Площад Славейков“.
Продуктът все още е във фаза „проучване“, но компанията има потенциал за успех – технологичният гигант управлява най-голямата търсачка в страната и инвестира в изкуствен интелект от години.
„Baidu“ е поредната технологична фирма, която опитва да декодира езика на животните с помощта на AI. Калифорнийската неправителствена организация „Earth Species Project“ например иска да разработи система за превод на звуците на птици, делфини и слонове. Друга организация – „NatureLM“, наскоро обяви, че е получила 17 млн. долара грантове, за да разработи езикови модели, които да разчетат разговорите между животните. AI се използва и при проучвания за комуникацията между гарвани и маймуни.