31 Jan 2025

Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма

  • 162
Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма
© Снимка: Fabio Lovino
Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма
© Снимка: Four Seasons Koh Samui
Шрифт:
Принтирай

В момента, в който излезе третият сезон на сериала „Белият лотос“, изпълнителният продуцент Марк Кеймайн обясни задкулисните спорове и основните предизвикателства при избора на място за снимките.

Те са свързани с „ефекта на Белия лотос“  или това как големите телевизионни предавания влияят на начина, по който пътуваме. Черната комедийна драма, чийто сценарист е Майк Уайт, смени локацията си в своя трети сезон, но продължава да проследява историите на гостите и персонала на измисления петзвезден курорт „Белият лотос“. Драмата сатирично описва крайностите на богатите, противопоставяйки ги на борбите на персонала - всичко това в изключително луксозна обстановка. 

Снимка: Netflix

Това е вълнуващ, динамичен филм с чудесни хора, завладяващо действие и напрегната обстановка, която подсказва още от първия епизод, че

макар да изглежда като рай, ще се случи нещо ужасно.

В първия сезон от самолет се разтоварва ковчег, а във втория гост открива тяло, плаващо в морето. Трейлърът на третия сезон е изпъстрен с кадри на оръжия и шепот за чували с трупове сред палми и луксозни спа процедури, пише BBC.

Въпреки кървавите детайли и подигравките с богатите, всички искат да отседнат в „Белия лотос“. Когато в средата на 2024 г. бе обявено, че Тайланд ще бъде мястото на третия сезон на телевизионното шоу,

интересът към пътуванията до страната в световен мащаб рязко се повиши,

като платформите за резервации веднага отчетоха увеличение на търсенията, а авиокомпании, добавиха допълнителни седмични полети до Пукет. Сайтът Hotels.com отчете 40% ръст на интереса към резервациите за Four Seasons Resort Koh Samui, едно от местата на снимките. 

Снимка: Four Seasons Koh Samui

Това е прецедент: сицилианският хотел „Four Seasons San Domenico Palace“ в Таормина, Сицилия, където е сниман втори сезон, съобщи, че е бил резервиран за шест месеца, когато е отворил отново след снимките. Той продължава да привлича гости, които искат да се докоснат до начина на живот в „Белия лотос“. Оригиналният хотел - Four Seasons Resort Maui в Уайлеа, Хавай, съобщи, че е отбелязал

425% ръст на посещенията на уебсайта спрямо предходната година

и 386% увеличение на проверките за наличност.

„Белият лотос“ не е първата драма, която оказва огромно влияние върху туристическата индустрия - влиянието на филми като „Властелинът на пръстените“ и „Звукът на музиката“ върху туризма е добре документирано. Същото важи и за критикуваният от мнозина „Емили в Париж“. Това, което е интересно, е колко бързо може да се отрази излъчването на телевизионно предаване на сферата на туризма.

„Още през 2015 г. проучване показа, че около един на всеки пет души, които пристигат във Великобритания, отиват заради нещо, което са видели по телевизията“, казва специалистът по екранен туризъм Серен Уелч. Това се дължи на разпространението на платформите за стрийминг. Както отбелязва Уелч, преди 10 години не е имало Disney+ и Netflix е бил по-слабо разпространен. За сметка на това

Днес алгоритмите за стрийминг са мощни двигатели на поведението ни далеч отвъд екрана,

като възможността да гледаме всичко отвсякъде кара зрителите да бъдат все по-погълнати.

„Чувал съм изпълнителен директор на British Airways да казва, че когато видят рязък скок в трафика към дадена дестинация, те гледат какъв е пикът в Netflix, за да го обяснят“, казва Уелч.  

Какво представлява една снимачна площадка?

Когато става въпрос за планиране на място за сериал като „Белият лотос“, Марк Кеймайн знае едно-две неща. В ролята си на един от изпълнителните продуценти на „Белият лотос“, той започва кариерата си като разузнавач на локации, работейки по всичките шест сезона на „Семейство Сопрано“, както и по холивудски филми, сред които „Тед“, „Американска хватка“ и „Сребърна книга“.

Снимка: Getty Images

Новата му книга „На филмови локации: Уроците, научени от живота ми на снимачната площадка на „Семейство Сопрано“ и във филмовата индустрия“ описва подробно задкулисните борби, които са характерни за работата на снимачната площадка - от преговорите със собственици на стриптийз клубове, които искат да сключат сделки под масата, до успокояването на собствениците на жилища, които току-що са разбрали, че сте инсценирали мафиотско убийство в дома им. 

Докато много от предишните филмови и телевизионни продукции на Кеймайн са имали финансови проблеми, които са ограничавали местата за снимките, когато става въпрос за „Белият лотос“, големият успех на първите сезони означава, че при определянето на мястото за третия сезон е имало голям избор. 

„Майк Уайт имаше идея за нещо, свързано с източната философия“, обяснява Кеймайн.

„Търсихме това, което е практично и привличащо вниманието.

Като начало в списъка бяха Корея, Филипините, Япония, Бали и Шри Ланка, както и Тайланд“.

По-нататъшните дискусии и проучвания стесняват избора до Япония и Тайланд, като Уайт, Кеймайн и други предприемат опознавателни пътувания, за да видят кое би било най-подходящо. 

Снимка: Anantara Mai Khao Phuket

Кеймайн отбелязва в книгата си, че основните предизвикателства пред търсачите на локации са свързани с бюджетите: продукциите често се снимат на дублиращи локации, където например Прага може да замени Ню Джърси, тъй като дори и субсидирани, американските локации не могат да се конкурират с европейските, азиатските или африканските разходи за екип и материали. За сигурен хит като „Белият лотос“, чийто бюджет за втория сезон е 38,5 млн. долара, а финалът му привлича 4,1 млн. американски зрители, Кеймайн и екипът му избират варианта, който най-добре отразява историята, която искат да разкажат, а не правят финансови компромиси.

Майк каза, че има чувството, че сме разгадали кода“, признава Кеймайн, „в смисъл, че сме разбрали как да останем на тези луксозни места и да създадем страхотна телевизионна продукция. Какъв живот“.

Новата поредица е заснета във Four Seasons Resort Koh Samui, като са включени и Mandarin Oriental Bangkok, Anantara Mai Khao Phuket Villas и Anantara Bophut Koh Samui Resort 

„Всеки, който е бил в хотел Four Seasons в Сицилия, който използвахме в сериала, знае, че плажът не е там, където изглежда, че е“, казва Кеймайн. „Някои сцени в третия сезон са заснети в един хотел, а някои аспекти са заснети на друго място. Общите пространства трябва да имат реално въздействие, това е движещата сила тук. Като цяло основното нещо е, че изглежда красиво“.

 Снимка: Fabio Lovino
 

Екипът на „Белият лотос“ е наясно с въздействието на снимките върху бъдещите резервации и местната туристическа сцена. Кеймайн казва, че поддържа връзка с управителите на хотелите от предишните серии и е наясно с дебата около свръхтуризма, като отбелязва, че тези популярни петзвездни места вече имат съществуваща туристическа инфраструктура и са разработени така, че да се справят с определен брой посетители. 

Въпреки това, - като се има предвид, че филмите, заснети в Тайланд, са предизвикали рязък ръст на туризма в миналото - изключителната популярност на „Плажът“ например доведе до затварянето на залива Мая - донякъде е изненадващо, че

Тайланд не разполага с план за смекчаване на потенциалния ръст на туризма от сериала.

Говорител на Туристическия отдел на страната отбеляза, че страната все още се опитва да се възстанови след Ковид и че тъй като шоуто се излъчва в тайландския полусезон, най-вероятно ще увеличи броя на туристите през тези по-сопокойни месеци.

И сега накъде?

„Белият лотос“ не е единственото стрийминг шоу, което увеличава резервациите за празниците. Тъй като пътуването по снимачни площадки продължава да бъде популярен мотив в туристическата индустрия, новите сериали, включително предисторията на „Йелоустоун 1923“, чието действие се развива в Монтана, също се очаква да стимулира повече туризъм. Това не е лишено от проблеми: през 2023 г. The Washington Post съобщи, че

Йелоустоун“ е стимулирал туризма в региона,

но е донесъл със себе си погрешни представи: там вали, може да е студено и не всички са толкова добре облечени, колкото сериалът иска да ви накара да вярвате. Това е шоубизнесът.

Вторият сезон на „Wednesday“, който също излиза тази година, е добър пример за това: действието на сериала се развива в измислен град във Върмонт, но първият сезон е заснет в Румъния, а вторият - в Ирландия.

Снимка: Fabio Lovino

По-късно тази година ще бъде излъчен и последният сезон на „Stranger Things“, чието действие се развива в град Хокинс, Индиана, но е заснет в Джаксън, Джорджия. Това е известно място за снимки - там са снимани  още „Живите мъртви“ и „Дневниците на вампира“ - и местният туристически център вече разполага с информация как да проследите сериалите в града.

Що се отнася до „Белият лотос“ - след като третият сезон приключи, се замисля четвърти. Кеймайн не потвърждава и не отрича обсъжданите в момента локации за следващите серии, но дава да се разбере, че едно нещо е важно: може би връщайки се към дните на „Семейство Сопрано“, мястото трябва да е някъде, където е лесно да се изхвърли тяло.

Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма
Предишна Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма
Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма
Следваща Ефектът „Белият лотос“ – как филмите и сериалите влияят на туризма