Вероятно всеки, който е посещавал фестивал, ще се съгласи, че те носят специална енергия, която никое друго събитие не може да осигури на публиката. Всичко започва с трескавата подготовка на продукциите – десетки часове на снимачната площадка, милиони похарчени долари, усърден труд на членовете на различни екипи.
Цялата тази тежест сякаш пада от плещите, когато дойде времето на премиерата – момент, в който звездите обличат най-хубавите си дрехи, за да преминат по червения килим под „дъжд“ от аплодисменти. През тази година такива заслужиха не само световните звезди и продукции, обрали статуетките по международни фестивали и конкурси, но и българските артисти, които с всяка своя следваща стъпка прочуват името на България. Кои бяха едни от най-знаковите моменти от фестивалната 2024 г.
„Берлинале”
Един от най-запомнящите се моменти от фестивала „Берлинале” за българите определено беше обявяването на най-младата изгряваща европейска звезда. Името ѝ е Маргарита Стойкова, но е по-позната на аудиторията у нас като Дида от „Диада” и Вени от „Татковци”.
„Аз съм най-младата изгряваща звезда тази година, но съм и третата за България. Това да представям държавата си е както голяма възможност, така и голяма отговорност“, коментира тя при приемането на отличието.
И макар това определено да е повод за гордост, същинската емблема на фестивала винаги е била връчването на отличието „Златна мечка”. Тя отиде при филма „Дахомей“ на режисьорката Мати Диоп. Историята се фокусира върху реституирането на 26 произведения, заграбени от френските колониални сили от Бенин през 1892 г.
Голямата награда на журито „Сребърна мечка“ беше присъдена на „Нуждите на пътешественика“ на южнокорейския режисьор Хон Сансу. Централната роля във филма е на Изабел Юпер, отдадена на алкохола преподавателка в Република Корея.
Актрисата Емили Уотсън бе удостоена със „Сребърна мечка” за поддържаща роля за филма „Малки неща като тези”. Със „Сребърна мечка“ за най-добро актьорско изпълнение във водеща роля пък бе отличен Себастиан Стан за ролята му в „Различен човек” на Арон Шимбърг. Важна подробност при наградите на „Берлинале“ за актьори във водеща и в поддържаща роля е тяхната полова неутралност.
Кан
Определян за един от най-известните в света, Филмовият фестивал в Кан винаги е бил символ на изящество и блясък. От червените килими до впечатляващите премиерни заглавия – той е истинска наслада за сетивата на гостите. Знаехте ли, че през тази година
двама български артисти оставиха незаличима следа в него?
Централно място на екрана и в сърцата на публиката зае първата българска актриса, номинирана за „Оскар” – Мария Бакалова. Филмът „Стажантът”, в който играе бившата съпруга на кандидата за президент Доналд Тръмп, беше включен в официалната селекция на фестивала. Още по-впечатляващ от самата лента обаче се оказа отзвукът от него.
Зад 8-минутните овации, които получава, стои една сурова продукция, която показва как Тръмп изнасилва жена си, злоупотребява с амфетамини, за да отслабне, и сключва сделки с фигури от подземния свят. Очаквано, това разгневява екипа на бизнесмена и той заплашва, че ще съди продукцията.
Нима това не е знак, че екипът е свършил чудесно работата си?
От Мария Бакалова преминаваме към Николай Василев. Документалният филм на режисьора – „Ваклуш”, печели статуетка „Златна светулка“ в категорията „Най-добър филм за социална справедливост” от Remember the Future.
„За мен филмът „Ваклуш“ е като мисия, защото е сниман повече от 20 години “, твърди самият Николай Василев, цитиран от БТА.
Разбира се, няма как да пропуснем да споменем и кой беше големият победител на Фестивала в Кан – „Анора” на Шон Бейкър. В него се разказва за млада секс работничка от „Бруклин”, която преживява историята на Пепеляшка, когато среща и импулсивно се омъжва за сина на руски олигарх. След като новината достига до Русия, нейното щастие е застрашено, тъй като родителите ѝ тръгват към Ню Йорк, за да анулират брака.
Почетна „Златна палма” за приноса си към киното получиха Мерил Стрийп и Джордж Лукас.
Отличия, премиери и милиони долари, изхарчени, за да може определена продукция да оглави върха на кинонебосвода. Звучи като „машина”, чиято работа трудно би могла да бъде прекъсната от какъвто и да било проблем. Е, тук грешите. Още преди започването на Фестивала в Кан в медийното пространство се появиха слухове, че тазгодишното му издание може да се провали. Причината? –
Обвинения в сексуален тормоз срещу членовете на гилдията.
До провал така и не се стигна, но предупрежденията на движението #MeToo, че ще излезе със списък с насилници, отново обърнаха светлината на прожекторите към едно от най-ужасяващите табута в индустрията.
Филмов фестивал – Торонто
На фестивала, който се проведе в Торонто за 49-и път, бяха показани десетки филми. На червения килим „блестяха“ знаменитости, сред които Анджелина Джоли, Салма Хайек, Брус Спрингстийн, Сидни Суини, Селена Гомес и Роби Уилямс.
Състезателната секцията „Платформа“ включваше 10 заглавия със световни премиери в Торонто. Сред тях беше и „Триумф“ с Мария Бакалова. Той е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016).
Българска следа има дори и на фестивал за океана. Впечатляващо, нали?
Освен с този успех, „Триумф” може да се похвали и с това, че е българската номинация за „Оскар”.
Фестивалът в Торонто бележи успех не само за българското кино, но и победоносното завръщане на Анджелина Джоли на режисьорския стол. Макар в медиите да се тиражира предимно проваленият ѝ брак с Брад Пит, то
актрисата, оказва се, е имала изключително успешни няколко месеца
в професионален план. Тя изиграва оперната прима Мария Калас, но и режисира „Without Blood” – лента, разкриваща ужасяващите кръвопролития по време на война. И двама филма бяха излъчени именно в рамките на Фестивала в Торонто.
Венециански филмов фестивал
Ако си мислите, че разказът за Филмовия фестивал във Венеция ще премине без българско участие – грешите. Крис Захариев беше сред 10-те млади европейски кинотворци, включили се в журито на инициативата „27 Times Cinema“ (част от кинофестивала във Венеция). Стартирал през 2010 г., този уникален проект събира 388 млади киномани от цяла Европа. Целта му е да стимулира тяхната страст към киното и „да им отвори вратите“ към кариера в индустрията.
В рамките на фестивала своя най-нов проект – „Вълкът”, представи и режисьорът и аниматор Теодор Ушев.
Междувременно – след дефилето по червения килим и премиерните вечери, беше връчена и наградата „Златен лъв”. Тя отиде при режисьора Педро Алмодовар и филма му „Съседна стая”.
Лентата с Тилда Суинтън и Джулиан Мур в главните роли се конкурира с още 21 заглавия. Драмата „Съседната стая“ е първият англоезичен филм на Алмодовар. В него двете актриси изиграват Суинтън и Мур са отчуждени приятелки, които се запознават в младежките си години, докато работят в списание. По-късно обаче пътищата им се разделят. Ингрид, в чиято роля е Джулиан Мур, пише романи. Марта, в която се превъплъщава Тилда Суинтън, става военен репортер. Години след раздялата им, двете се срещат отново. Верен на дълбоките си теми, тук
Алмодовар се фокусира върху въпросите за живота, смъртта и приятелството.
Заинтригувахте ли се? Е, имаме добра новина – няма да ви се наложи да чакате дълго, докато филмът достигне България. Той е част от селекцията на Фестивала „Синелибри”, който започва на 10 октомври.
„Синелибри”
Документални филми, галавечери, световни продукции – тазгодишното издание на „Синелибри” обещава да бъде невероятно. Той стартира с прожекция на филма на Паоло Сорентино – „Партенопа” в НДК на 10 октомври.
„Празникът” на литературното и кинематографичното изкуство ще продължи до 3 ноември.
Двадесет години след първото си идване у нас, в България ще гостува Ървин Уелш. Той ще представи и новото издание на „Трейнспотинг“ и документален филм за себе си („Избери Ървин“), режисиран от Иън Джефрис.
На почит по време на фестивала ще бъде и италианското кино. Ще можем да гледаме „Вечният визионер“ на Микеле Плачидо и наградените със „Златен глобус“ – „Доверие“ и „Ромео и Жулиета“. Специален гост на италианската гала ще бъде и режисьорът Даниеле Лукети, който ще възхити публиката с истории за магията на италианското кино.
Непосредствено след премиерата на новия филм на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, ще се състои националния му дебют на голям екран. „Вълкът“ е адаптация по разказ на Емилиян Станев, известен с анималистичната и социалната си проза. Използвайки новаторска техника, авторът предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството.
Цялата програма на предстоящия фестивал можете да откриете ТУК