25 Jan 2025

Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?

  • 21
Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?
© Getty Images
Шрифт:
Принтирай

Повечето от нас носят телефоните си постоянно. Непрекъснато получаваме текстови съобщения и имейли, използваме запазени кредитни карти, за да плащаме с лекота, а и никога не знаем кога ще ни се наложи да направим обаждане Дори може да бъде разбираемо, че хората искат да погледнат телефоните си, след като се събудят.

Но трябва ли телефонът ви да е близо до вас, докато спите?

Знаем, че прекаленото скролване в телефона през деня може да окаже влияние върху психичното ви здраве. Но може ли мястото, където слагате мобилното си устройство през нощта, също да повлияе на здравето ви?

Снимка: Getty Images

Със сигурност трябва да се говори за това

как мобилните телефони влияят на здравето ни като цяло,

особено когато става въпрос за потенциално вредното въздействие на радиацията. Проучване от юли 2023 г., публикувано в списание Cancers, установява положителна, макар и слаба връзка между смъртността от рак на мозъка и използването на мобилни телефони. Шабир Сайед Абдул, съавтор на изследването, заяви пред VeryWell Health, че „е изключително важно да се признае, че на този етап не могат да се правят окончателни заключения“.

Трябва ли да се притесняваме за радиацията, когато спим до телефона си?

Д-р Неха Нарула, клиничен асистент по медицина в Станфордския университет, е съгласна, че

радиацията не е нещо, за което трябва да се притеснявате,

когато става въпрос за телефона ви дори ако спите с телефона до леглото и главата си.

„В момента всъщност няма доказателства, които да потвърждават, че радиацията, излъчвана от смартфони или таблети, влияе на здравето ни в дългосрочен план“, казва Нарула, като посочва, че видът радиация, излъчвана от мобилни телефони и таблети, е различен от този, който виждаме например при рентгеновите лъчи, за които знаем, че могат да причинят увреждане на ДНК.

Снимка: Getty Images

„Радиацията, която се излъчва от мобилните телефони, е това, което наричаме „нейонизираща“, пояснява тя. „Този вид радиация, която виждаме да се излъчва от микровълнови печки, смартфони и други подобни неща, засега нямаме конкретни доказателства, че има дългосрочни ефекти или вредно въздействие върху здравето ни.“ Разбира се, нямаме и конкретни доказателства, че не вреди. Международната агенция за изследване на рака го е класифицирала като „възможен канцероген за човека“.

Как използването на телефона влияе на съня

Въпреки че Нарула подчертава, че „няма много причини за притеснение по отношение на радиацията, идваща от телефона, който е до вас“, тя добавя, че спането до телефона може да има друго въздействие върху здравето ви. От една страна, много по-вероятно е да използвате телефона си близо до времето за лягане, ако той е в непосредствена близост до мястото, където спите, а „има толкова много доказателства, които показват, че хората, използващи телефоните си непосредствено преди лягане или в леглото, е

по-вероятно да имат недостатъчен или некачествен сън

в сравнение с тези, които прибират телефоните си час-два преди лягане“.

Снимка: Shutterstock

„Използването на телефоните изисква много механично управление и активен ум“, казва тя. „Това провокира усещането за бодрост и активност, което не е идеално, когато се опитвате да се успокоите. Стимулацията, която идва от това, че телефонът е до вас, дори да го използвате за пет минути, може да повлияе на съня“.

Как светлината може да повлияе на съня

Извън взаимодействието с телефона, яркостта му също може да бъде голям проблем. Светлината ни помага да поддържаме циркадния си ритъм, т.е. цикъла на сън и будуване. Хората обикновено имат 24-часов такъв, а естествената светлина, идваща от слънцето, помага да се стимулира чувството на бодрост и пробуждане, което ни позволява да останем будни през деня. Когато настъпи вечерта и светлината намалее, спада и нивото на енергичност. Когато смартфоните, както и телевизорите и таблетите, излъчват светлина –

мозъкът ни не може да направи разлика между нея и слънцето.

Това пречи на производството на мелатонин, който е хормонът, каращ ни да се чувстваме уморени.

Снимка: Getty Images

„Нивата на мелатонин обикновено са по-ниски при хората, които използват телефоните си преди лягане, което може да се отрази на качеството на съня ни, както и на REM съня - етапът, в който сънуваме. Той ни помага да се справяме с емоциите и да обработваме спомените си“, разяснява Нарула. „Намаляването на REM съня може да попречи на нивата ни на бодрост и да увеличи стреса като цяло, което пък потенциално предизвиква проблеми с физическото и психическото здраве“.

Ето какво можете да пробвате

Опитайте да поставите телефона си в друга стая, докато спите. Ако пък трябва да е в спалнята с вас заради алармата, уверете се, че е поне на три метра от вас. Ето един бонус: Ако телефонът ви не е точно до вас сутрин, не можете лесно да отложите алармата на будилника.

Вероятно дори няма да забележите твърде голяма разлика, ако устройството е малко по-далеч от вас, докато спите. Това обаче ще ви помогне да подобрите способността си да заспивате и да се наспивате добре. В този забързан свят добрият нощен сън е изключително важен.

Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?
Предишна Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?
Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?
Следваща Трябва ли да се притесняваме да спим с телефона си?