20 Jan 2025

Защо боядисваме великденски яйца?

  • 64
Защо боядисваме великденски яйца?
© getty images
Шрифт:
Принтирай

Пролетта носи цъфтящи дървета, цветя, по-топли дни и великденски празници, свързани с посещение на църква и организиране на семейни събирания с вкусна храна и забавления.

Историята на превръщането на яйцата в цветни „скъпоценни камъни не е съвременно изобретение.

Всъщност украсяването на яйца е практика, която датира отпреди християнството.

Точният момент се е изгубил в историческите хроники, но тази практика е част от празнуването на Великден в продължение на векове. Защо всъщност боядисваме великденски яйца? Научете историята на тази пролетна традиция.

Украсяването на яйцата възниква в древността

Историците смятат, че практиката за украсяване на яйца се е срещала в много култури. В Африка са открити праисторически щраусови яйца с прости резби. Археолозите откриват доказателства за това в гробници, датиращи отпреди 5 000 години, пише Smithsonian Magazine. Яйцата са се търгували през границите, където асирийски и финикийски художници са ги украсявали и гравирали със сложни мотиви.

Смята се, че древните персийци също са декорирали. В зороастрийската традиция те са били поставяни на олтари за персийската Нова година — Новруз, която се празнува по време на пролетното равноденствие.

Тази традиция има древни корени в Персия и зороастризма, но сега се практикува в цяла Евразия от персийски и тюркски народи с различни вероизповедания“, отбелязват от Американския фолклорен център към Библиотеката на Конгреса.

В миналото червеното е било много популярен цвят. Въпреки че днес яйцата се боядисват във всякакви цветове, червените все още имат ключово значение.

Историците смятат, че триполската култура, живяла в Централна Европа от 4500 до 3000 г. пр.н.е., е боядисвала яйца — практика, която може да се е развила до днешните „писанки“ или украински великденски яйца.

Снимка:Pixabay

Украсяването на яйцата като християнска традиция

Когато през X в. християнството се разпространява в Украйна, старата традиция за рисуване върху яйца с восък и боя, наречена писанки, се свързва с новата религия. В гръцката православна традиция боядисаните в червено яйца отбелязват случая, когато Мария Магдалена отишла да посети гроба на Исус и открила, че той вече не е там. Тогава кошницата ѝ с яйца станала яркочервена. Боядисването в този цвят символизира и кръвта, която Исус е пролял на кръста.

Според списание TIME през 1290 г. английският крал Едуард I нарежда 450 яйца да бъдат боядисани или покрити със златни листа, за да бъдат подарени на кралски роднини и свита. През XIII век селяните подарявали яйца на господарите на имението или на църквата. Историците са открили доказателства, че великденските яйца са били често боядисвани през XVI и XVII век.

Едва в края на XIX век яйцата се превръщат в лакомство за децата — отчасти благодарение на викторианците, които обичали семейните традиции (те въвеждат и коледните елхи). Белият дом се включва в забавлението, като става домакин на първото годишно търкаляне на великденски яйца през 1878 г.

Какво е значението на великденските яйца?

Яйцата са символ на плодородие, възраждане и нов живот, така че не е изненадващо, че се асоциират с Възкресението на Исус. Те представят идеята за нов живот, който излиза от черупката - по същия начин, по който Исус възкръсва от гроба. Някои семейства поставят сцени от Възкресението в пластмасови яйца, за да разкажат историята на децата.

Историците смятат, че Великият пост също е изиграл роля за популяризирането на великденските яйца. През Средновековието яйцата често са били забранени по време на поста. След като празникът настъпел, те можели отново да се консумират (както и днес).

Боядисването на яйца в България

В България традицията за боядисване на яйца е дълбоко вкоренена в православната вяра и народните обичаи. Първото яйце винаги се боядисва в червено — символ на кръвта на Христос и вечния живот. С него се прави кръстен знак върху челата на децата и останалите членове на семейството за здраве и благополучие.

Снимка: loVelingrad

Традиционно яйцата се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота. Това се превръща в семеен ритуал, придружен от молитви и благопожелания. Освен с червена боя, яйцата се украсяват с восък, листа от растения, дантели и народни мотиви. След това те участват в игра — борене с яйца, при което „борецът“ с най-здравото яйце се смята за късметлия през годината.

Българската великденска традиция съчетава християнски символи с народни вярвания, като запазва жив духа на празника и предаването на обичаите между поколенията.

Защо боядисваме великденски яйца?
Предишна Защо боядисваме великденски яйца?
Защо боядисваме великденски яйца?
Следваща Защо боядисваме великденски яйца?