Гримът е не просто метод за разкрасяване или хоби – той е изкуство, чиито корени могат да бъдат проследени векове назад. Чрез запознаване с неговата дълга история можем да разберем повече, както за еволюцията на красотата през годините, така и за нас самите като общество.
От силно изрисуваните с въглен очи, през прекалено бледата кожа, до съвременните разкрасителни филтри – всичко това са тенденции при грима, които в даден момент са били актуални и продължават да бъдат под една или друга форма. Ако ви е любопитно да видите какво общо имате с древните египтяни или с жените от Ренесанса, то тогава продължавайте да четете.
Древните египтяни и любовта към екзотичното
Снимка: CNN
Първите писмени доказателства за употребата на грима датират още от 3 000 години пр.Хр. по времето на Египетската династия. Характерно за тези времена било, че само хората от висшата класа имали правото да използват грим, за да се отличават от останалите. Те най-често използвали въглен и мед, за да правят сенките на клепачите си, като при тях нямало значение пола на гримиращия се. Египтяните използвали и нещо наречено ,,кьол‘‘, за да очертават очите си във форма на бадем. Тази техника се постигала, благодарение на консистенцията на въпросното вещество, което нанасяли с малка пръчка. Най-популярната тенденция в грима при египтяните било така нареченото ,,котешко око‘‘, което и до днес използваме като гримьорска техника в ежедневието.
Римската империя и употребата на естествени продукти
Подобно на древните египтяни и населението на Римската империя виждало използването на грим като знак за богатство и определен статус в обществото. Бледият цвят на кожата бил определящ за това кой е част от висшата класа и кой не, затова римлянките често използвали тебешир на прах и олово, за да изсветлят лицата си. Те също така били почитателки на натуралната грижа за кожата и използвали във всекидневната си рутина пчелна вакса, розова вода, мед, зехтин и бадемово олио. В момента тази тенденция се е завърнала с пълна сила и става все по-популярно да се използват продукти с по-малко съставки, които са предимно от органичен произход.
Снимка: Pixels
Обратно към Римската империя – там на почит били големите изразителни очи и дългите мигли. Интересно е, че същото се отнасяло и за веждите, за които по онова време се предпочитало да бъдат неподредени и почти сливащи се в една.
Средновековието и забраната над грима
Средновековието не случайно се нарича и тъмните векове, защото освен образованието, гримът също бил забранен. В общество, което е стриктно управлявано от църквата този метод на разкрасяване се смятал за неморален и незачитащ религиозните норми. Затова на жените през Средновековието им се наложило да бъдат креативни и да измислят как да не ги хванат, че носят грим.
Снимка: Medievalists.net
Те често прибягвали до смесването на корени, боровинки и мазнина, за да си създадат гланцове в домашни условия, но много внимавали за цвета, който ще се получи накрая и дали той няма да бъде прекалено ярък. Връзка между Средновековието и тенденциите при грима в наши дни не може да бъде намерена, защото в 21-ви век той е символ на себеизразяването, докато тогава той бил признак на вещерство.
Ренесанса и свръх бледата кожа
За никой не е тайна, че по времето на Ренесанса бледата кожа била на почит сред висшето общество. През този исторически период било характерно за жените да използват пудра от олово за блед отенък на лицето си и меркюрий, за да придаде розов цвят на бузите им. Въпреки, че още била останала модата с неутралните червила от Средновековието – жените по онова време предпочитали наситено червените цветове, които постигали чрез използването на вермилион.
Снимка: Pinterest
Ренесанса не бил един от най-добрите периоди, в който да си почитател на изкуството на грима, защото той се правел предимно от непознати вещества, които често били опасни за човек при продължително ползване. Но пък красотата изисква жертви, нали така?
Викторианската ера и предразсъдъците към грима
Снимка: Smithsonian Magazine
През периода на Викторианската ера, употребата на грима била свързана предимно с актрисите и жените, които предлагали сексуални услуги срещу заплащане. Въпреки че гримът не бил много добре приет в обществото, имало други начини, по които хората от тази ера се грижели за себе си. Предимно оформяли веждите си, слагали оризова пудра на носовете си, щипели бузите си, за да получат по-розов цвят и използвали помада, за да придадат блясък на устните си. Чак в началото на 190 0г. гримът придобил повече популярност и разбил социалните предразсъдъци за себе си, което довело до появата на първите комерсиални козметични продукти.
Еволюцията на грима през 20-ти век
20-те години на 20-ти век донесли със себе си огромна революция в света на грима. Жените започнали да се водят по модата на холивудските актриси, а гримирането било средство за съблазняване и за заявяване на определена позиция в обществото. Сред някои от тенденциите от това това време били устните във формата на сърце, яркият руж и драматичният очен контур. Много били популярни и експериментите за направата на домашна спирала от вазелин и сажди.
През 50-те години най-после дошла модата на фон дьо тена и на продуктите с телесен цвят, които се използвали за прикриване на несъвършенствата по кожата. Тенденцията на грима стил ,,котешко око‘‘ се възвърнал от Древен Египет, устните били яркочервени и леко издължени, а веждите били запълвани старателно с молив за по-естествен вид.
Снимка: Fashion-Era
Следващото десетилетие било ерата на промените и експериментите. Битката била между хипи стила и изисканото излъчване, вдъхновено от модела Туиги, която била една от най-култовите личности от света на модата през 60-те години. Благодарение на нея станали популярни дългите изкуствени мигли, розовите подтонове на лицето и меките бледи нюанси на червилото.
Началото на 70-те години на 20-ти век продължило със завещаното от миналото десетилетие. Смелите и нестандартни визии били на мода и нямало нищо по-ценно от това да бъдеш различен от другите. Гримът започнал да става по-достъпен за жени с различен цвят на кожата, сенките на очите били ярки и бляскави, а веждите били предимно тънки. Положението при червилата също било доста интересно – на мода дошли по-нестандартните и плодови цветове.
Снимка: Central Casting
Гримът през 80-те и 90-те години ставал все по-разнообразен. Започнали да се появяват различни модни движения, които имали своите привърженици и конкретни стилове. Имало ярки цветове, убити тонове и мрачни сенки, както и много блясък под формата на очни линии и червила. Към края на 90-те години веждите станали тънки и добре оформени, а устните били очертавани понякога само с тъмен молив.
Гримът през 21-ви век и любовта към индивидуалността
Гримът в наши дни е по-индивидуален от всякога. Въпреки че социалните мрежи и така наречените инфлуенсъри играят огромна роля в това кое е популярно и кое не – на мода са едновременно много неща на куп. Част от обществото приема грима като начин за трансформация, за превръщане в образ, който не е и затова разчита на драматичните визии и шарения грим. Докато останалата част от обществото се опитва да прилага тренда „clean girl aesthetic“ и да създава визии с малко продукти, с които да изглежда все едно няма никакъв грим по себе си.
Снимка: 100% Pure
Това, което ги обединява обаче е желанието за красива визия с бюджетни продукти, които са създадени по етичен начин. В 21-ви век е важно индивидуалността и красотата да бъдат изразявани по максимално щадящ околната среда начин.