Сър Елтън Джон определи правителството като „абсолютни загубеняци“ и заяви, че се чувства „изключително предаден“ заради планове да се освободят технологични компании от задълженията по авторските права.
В ексклузивно интервю за предаването „Sunday with Laura Kuenssberg“ той заяви, че ако министрите разрешат на AI компании да използват съдържание на артисти без заплащане, това ще бъде „кражба в огромни мащаби“.
Тази седмица правителството отхвърли предложения от Камарата на лордовете да се задължат AI фирмите да разкриват какви материали използват за обучаване на своите програми.
Говорител на правителството заяви, че „няма да бъдат направени промени в законите за авторско право, освен ако не сме напълно убедени, че ще работят в полза на създателите на съдържание“.
Програмите за генеративен изкуствен интелект се „обучават“ чрез огромни количества текст, изображения и музика от интернет, за да създават ново съдържание, което изглежда като създадено от човек.
Сър Елтън предупреди, че „опасността“ е най-вече за младите артисти, защото „те нямат ресурсите да се борят с големите технологични компании“.
„Това е престъпно. Чувствам се изключително предаден“,
добави той.
„Камарата на лордовете гласува и с голямо мнозинство беше в наша полза. А правителството просто го игнорира, сякаш казва: ‘Старите хора като мен могат да си го позволят’.“
Снимка: BBC
В понеделник Камарата на лордовете прие с мнозинство от 147 гласа изменение в Закона за използване и достъп до данни, с което се изисква прозрачност и разрешение от носителите на авторски права за използване на тяхното съдържание. В сряда обаче депутатите от Камарата на общините гласуваха против това изменение, което означава, че законопроектът ще продължи да се прехвърля между двете камари, докато не се постигне съгласие.
Елтън Джон предупреди, че правителството е на път да „ограби младите хора от тяхното наследство и доходи“, добавяйки: „Те просто са абсолютни загубеняци и съм много ядосан.“
Той каза, че премиерът Кийр Стармър трябва „да се осъзнае“, а министъра на технологиите Питър Кайл нарече „малко глупав“.
Ако правителството не промени курса, сър Елтън заяви, че е готов да ги съди: „Ще се борим докрай.“
До него в студиото беше и драматургът Джеймс Греъм, който добави, че министрите „разбират стойността на креативността, но е разочароващо, че или проявяват небрежност, или позволяват на техно милиардери от Силициевата долина да диктуват условията“.
Изпълнителният директор на UK Music, Том Кийл, каза пред BBC, че правителството е „на ръба“ да пожертва музикалната индустрия в името на „близки отношения с американските технологични гиганти“.
Той добави, че премиерът „не трябва да продава“ следващото поколение певци, композитори и музиканти, „позволявайки на бездушни AI ботове да източват труда им“.
Преди гласуването в Камарата на лордовете, сър Елтън се присъедини към над 400 британски музиканти, писатели и артисти, подписали писмо с призив към премиера да актуализира законите за авторско право така, че да предпазват творците от злоупотреба с изкуствен интелект.
Сър Пол Маккартни, който също подписа писмото, по-рано заяви пред BBC, че съществува риск AI да създаде „Див Запад“, в който авторските права на артистите не са защитени.
Говорител на правителството коментира, че иска както творческите индустрии, така и AI компаниите в Обединеното кралство „да просперират“. Затова се провежда консултация по пакет от мерки, които да са в интерес и на двете страни.
Говорителят добави, че е „жизненоважно“ правителството да разгледа внимателно всички отговори от консултацията и че ще бъде публикуван доклад с икономически анализ, обхващащ всички гледни точки.