Шрифт:
Принтирай
- Това, че не ме приеха в НАТФИЗ, беше сигнал, че не е правилното място.
- Бях бурен тийнейджър - сцената ми помогна да се справя с емоциите си.
- След снимките на “Диада” родителите ми ме посрещнаха с огромна пържола, телефон със силен интернет и плаж.
- Следващата стъпка в кариерата ми е Лондон, подписах с агенция.

емблема на борбата с тормоза в училище.
Филмът “Диада”, в който играе главна роля, не остави никой от зрителите безразличен. Дали заради невероятните сценарий, режисура и актьорска отдаденост, или защото зададе онези въпроси, които много хора до момента се страхуваха да повдигнат - той очаквано се превърна в боксофис хит. Съществува обаче и аспект, по-впечатляващ дори и от успеха на филма - отзвукът. Маргарита споделя пред Art Portal, че още получава съобщения от ученици, които са ставалижертва или свидетели на насилие.
Опитва да отговаря на всяко от тях, защото може би именно тя е човекът, който ще осигури спокойствие и приятелско рамо на децата. Задачата ѝ е изключително трудна, но в крайна сметка и тя, и филмът биват възнаградени… с няколко отличия на “Златна роза”, голямата награда на Cottbuss Film Festival в категория U18 Youth Film Competition иGrand Prix в категорията Just Film
на фестивала Black Nights Film Festival в Талин. “Диада” я превърна и в най-младата европейска изгряваща звезда за тази година. За детството, пътя ѝ нагоре по стълбичката на успеха, мечтите и стремежите разговаряме с Маргарита Стойкова.
бях на много стриктна диета и без телефон
по време на целия снимачен процес. Когато приключихме, отидох на морето при родителите си. Те ме посрещнаха с огромна пържола, телефон със силен интернет и плаж. Трансформацията от Дида към Маги беше много бърза. Въпреки това - дълго време след заснемането на филма ми беше трудно да се отърся от всичко преживяно. По определен начинДида винаги ще остане вътре в мен -
все пак е и първата ми главна роля.
съм ставала свидетел на тормоз,
докато бях ученичка. Смених доста училища по време на обучението си - срещнах се с различни деца и учители. Въпреки това обаче не се бях замисляла за деца като Дида - какво се случва с тях. Филмът доста ми помогна, за да разширя кръгозора си в тази посока. - Смятате ли, че насилието в учебните заведения е тема табу у нас. Ако да - на какво се дължи това? - Този проблем винаги ще бъде тема табу. Радвам се, че филмът нашумя доста в тези среди. Мисля, че успяхме да отворим дискусия по темата. Самите ние от екипа често посещаваме различни учебни заведения и си говорим с учениците. Предоставяме възможност на децата да изкажат това, което виждат и чувстват, без да се страхуват. Имат ни доверие, тъй като самите ние вече сме показали голяма част от проблемите им на екрана. Много деца сесвързват с нас в социалните мрежи с апели за помощ.
Има видима промяна, но е необходимо още време. - С екипа на филма проведохте дискусии с ученици. Какъв съвет дадохте на всички онези от тях, които са се превърнали в жертви на тормоз? - Съветваме гида намерят човек, който ги кара да се чувстват в безопасност.
Понякога това не е родител или учител. Винаги ще има поне един човек, който ще ги разбере. Въпросът е да се открият пред него. В “Диада” частната учителка на Дида по английски е единствената, която вярва в нея. Аз също се старая да отговарям на някои от съобщенията, които получаваме от деца в социалните мрежи. Може би за някого аз ще бъда човекът, който осигурява спокойствие. - В “Диада” и “Татковци” се превъплъщавате в ролите на проблемен тийнейджър. Какво дете бяхте в действителност? - Имах страхотни учители, които желаеха да ни научат на нещо, но природните науки никога не са ми били интересни. Обичах историята. Заради това си избрах и такъв профил. Имах доста бурно тийнейджърство. Мисля, че това, което най-много ми помогна да се справя с емоциите си, бяха танците и сцената, защото там може да си всеки. - Още от 6-годишна се изявявате в танцовата школа на своята майка. Какво ви вдъхнови да замените танците с актьорското майсторство? - В началото не харесвах танците. Чувствах се принудена да посещавам залата, защото е на майка ми, а аз съм момиче. Беше убийствено занимание, но в крайна сметка го заобичах. От малкаобожавам сцената и прожекторите -
да се изявявам. Знаех, че искам да се развивам в тази сфера, но не смятах, че танците са дейността, с която бих се занимавала цял живот. Пеенето не ми се отдава, затова се насочих към следващия логичен вариант - актьорското майсторство. В Пловдив нямаме школи и мечтата ми си остана на заден план, тъй като бях и твърде малка за училището за сценични кадри в града. В един момент реших да си направя YоuTube канал. Понякога най-неочакваните и малки “частици” от живота те водят до това, което си роден на правиш. Именно тези малки неща ме направиха актриса.За пръв път не се чувствам отегчена.
Пробвала съм страшно много кръжоци, почти всички видове спорт и винаги всичко ми е омръзвало. Актьорството е първото, което задържа интереса ми за толкова дълго време. - Вече сте участвали и в драматична, и в комедийна продукция. В коя от двете се чувствахте сякаш “плувате в свои води”? - Чувствам се в свои води, когато съм пред камерата. Няма значение какъв жанр ще бъде филмът. Бих опитала от всичко, което е възможно. Според мен комедията е жанр, който се изиграва по-трудно, така чебих искала да пробвам да снимам романтична комедия.
След “Диада” ми се ще хората да ме видят в друга светлина - във филм за душата.