Шрифт:
Принтирай
- Образите в “Племе” са плътни и достоверни, почти документални
- Метафоричната глухота застрашава човешките взаимоотношения
- Актьорската игра в “Пате пате гъсок” наподобява оголен нерв
- Обичам персонажите да са притиснати емоционално и физически

човешките взаимоотношения са силно застрашени.
- Кое е нещото, което отказваме да чуем? - Няма да си позволя да изпадам в генерални заключения. Бих казал за себе си, че често отказвам да чуя всичко онова, което може да наруши баланса на душевния ми уют. Боря се с този си отказ, защото е нещо, което може да ме отчужди от света. - Постановката разглежда изключително интересна гледна точка - едно семейство отглежда своя глух син сякаш той чува напълно нормално. Къде е границата между приобщаването на човек със здравословен проблем към определена група и пълното отричане на увреждането му? - Това е изключително сложен въпрос. Балансът да отгледаш човек с увреждания по начин, по който да е равноправна социална единица,без да ощетиш и осакатиш емоционалният му свят,
е нещо изключително трудно за откриване. Давам си сметка за това. За съжаление, няма формула за намирането на този баланс. Факторите са много - контекстът на семейството и този на обществото, в което се изгражда подобен човек. Темата е болезнена, както и самата пиеса.
огромни усилия, за да създадат плътни и достоверни образи,
почти документални. Това, което знам със сигурност, е, че без този език тази пиеса не може да бъде поставена. Това е в основата, там е и конфликтът. - В свое интервю преди 2 години твърдите, че театърът страда от липса на внимание. Все още ли е така? Ако да - каква според Вас е причината? - Изказал съм се доста общо, може би съм прекалил или поне така се надявам. Напоследък нямам наблюдение. Мисля, че интерес към театъра има - поне в контекста, в който аз се намирам. - Самият вие сте възпитаник на НАТФИЗ и сте имали честта да бъдете в класа на Стефан Данаилов. Кой е най-ценният съвет за актьорското майсторство, който Ви е давал? - Да не се взимам твърде сериозно. Много е бил прав, светла му памет. - Опитвате ли да се предадете някои от неговите уроци на тепърва прохождащите в професията артисти, с които работите днес? - Да, винаги го споменавам, не мога да сдържам унаследения от него хумор, уроците, съветите - всичко. Често ми се иска той самият да беше все още сред нас и да можеше да го прави вместо мен.
причинява болка – физическа и емоционална.
А това плаши и разтърсва. - В една детска приказка се казваше, че "лоша рана заздравява, но лоша дума не се забравя". Кое според Вас може да нанесе по-сериозна вреда - думите или физическото насилие? - Наблюдавайки всичко, което се случва по света и у нас - и двете. - Насилието във всичките му форми продължава да бъде тема табу в обществото. Това повлия ли на начина, по който публиката реагира на "Пате пате гъсок"? - Определено. Когато онагледиш акт на насилие с текст, който е толкова откровен в звученето си, актьорска игра – наподобяваща оголен нерв, и сцени, съдържащи насилие, човек трудно остава безучастен. Хората не обичат насилието, просто понякога не го чуват или виждат. Всички сме глухи и слепи. - Наблюдаваме пиесата през плексиглас. Откъде идва интересът Ви да поставяте хората в своеобразни “кутии”, създавайки стаи на сцената? Повлиян ли сте от киното? - Да, силно повлиян съм. Вярвам, че при наличието на съвременни технологии, новите тенденции в киното и стрийминг платформите, театърът също трябва да се актуализира. Колкото до визуалните решенията, обичам персонажите да са притиснати не само емоционално, но и физически. Намирам нещо много истинско в това. Вголямата част от живота си сме затворени в кутии,
физически и ментално. Освен това, считам за важно да поставям актьорите в среда, в която да се чувстват състоятелни като хора, да се чувстват комфортно. Въпреки това обаче тя трябва да ги задължава да бъдат честни в това, което правят, знаейки, че всяко излизане от рамката ще ги дискредитира. Искам да свеждам условността до минимум.