15 Jan 2025

Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура

  • 0
  • 144
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура Снимка: WIKIMEDIA
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура Снимка: walksofitaly.com
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура Снимка: WIKIMEDIA
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура Снимка: WIKIMEDIA
Микеланджело Буонароти е първият художник, признат от съвременниците си за гений, който рисува върху плоскости и фрески, скулптор и архитект, автор на сонети. Той е единственият художник, за когото още приживе се твърди, че е надминал периода на Античността. За да отбележим подобаващо годишнината от смъртта му, ви представяме няколко неизвестни факта за него. Ако това не ви е достатъчно - гледайте филма "Грехът на Микеланджело" в  стрийминг платформата 7Arts.bg.
Микеланджело става известен след неуспешен опит за измама с произведения на изкуството
През 1496 г. Микеланджело изработва фигура на спящ Купидон и я обработва, за да може да изглежда древна. След това я продава на търговеца Балдасаре дел Миланезе, а той -  на кардинал Риарио от Сан Джорджо. По-късно светият отец чул слухове за измамата и си върнал парите, но бил толкова впечатлен от уменията на Микеланджело, че го поканил в Рим на среща. Младият скулптор се задържа във Вечния град през следващите няколко години и накрая получава поръчка да извая Пиета - творбата, която за първи път го прави известен като художник. Снимка: WIKIMEDIA
Пиета е единствената творба, която Микеланджело подписва
Според съвременника на Микеланджело и негов биограф Джорджо Вазари малко след поставянето на Пиета творецът чува, че някой отбелязва, че това е дело на друг скулптор - Кристофоро Солари. Така Микеланджело решава да подпише скулптурата. Издълбава „Микеланджело Буонароти, флорентинец, е правил това” върху лентата, минаваща през гърдите на Мария. Това е единствената творба, която някога е подписвал. Вазари съобщава и анекдота, че по-късно Микеланджело съжалил за изблика на гордост и се заклел никога повече да не подписва своите произведения.
Микеланджело извайва "Давид" от захвърлен мраморен блок
Удивителната ренесансова скулптура "Давид" е създадена между 1501 и 1504 г., съобщи michelangelo.org. През 1501 г. Микеланджело е само на 26 години, но вече е най-известният и най-добре платеният художник по онова време. Първоначално Давид е поръчан от Opera del Duomo за катедралата във Флоренция. Проектът е започнат през 1464 г. от Аугостино ди Дучо, а по-късно е продължен от Антонио Роселино през 1475 г. И двамата скулптори в крайна сметка отхвърлят огромен блок мрамор поради наличието на твърде много несъвършенства, които могат да застрашат стабилността на такава огромна статуя. Така този мраморен блок с изключителни размери остава пренебрегнат в продължение на 25 години. Когато започнал работа, скулпторът вярвал, че изваяната от него фигура вече съществува напълно оформена в каменния блок, който бил силно повреден от предишните художници. Изучавайки необработения мрамор и изследвайки шарките му, след 4 години успял да създаде своето творение - великолепната статуя на Давид. Снимка: WIKIMEDIA
Микеланджело бил отмъстителен
По времето, когато Микеланджело работел върху шедьовъра си "Страшният съд", папа Павел III отишъл на посещение в Сикстинската капела със своята свита. В нея бил и церемониалмайсторът Биаджо да Чезена, който бил абсолютно скандализиран от голямото количество голи фигури. Той запротестирал остро, твърдейки, че подобна фреска е достойна за някой бар. В отговор Микеланджело го изрисувал Ада -   със змия, която възнамерява да захапе гениталиите му. Когато церемониалмайсторът възмутено се оплакал, папата отвърнал, че юрисдикцията му не обхваща Ада.
Рисува свой автопортрет в "Страшният съд"
Картината "Страшният съд" на Микеланджело покрива стената зад олтара в Сикстинската капела. Творбата изобразява второто пришествие на Христос и въпреки че художникът очевидно е вдъхновен от Библията, в творбата преобладава собственото му творческо виждане. Свети Вартоломей, един от апостолите, се появява по доста уникален начин в композицията на Страшния съд. Той държи човешка кожа - автопортрет на художника.
Бил е талантлив поет
През целия си живот Микеланджело пише над 300 стихотворения. Част от впечатляващите му сонети са написани за близката му приятелка Витория Колона. В много от тях е застъпена философията на неоплатонизма. Тя гласи, че човешката душа, подхранвана от любовта и екстаза, може да се съедини с всемогъщия Бог.
Микеланджело е най-богатият художник на своето време
Въпреки че е известно, че творецът е бил сравнително заможен, нови изследвания сочат, че той е бил приказно богат. Получавал е добро заплащане от папа Юлий II, един от големите му покровители, а освен това е инвестирал успешно в недвижими имоти. Когато умира, Микеланджело оставя имущество на стойност 50 000 флорина - около 50 милиона долара в днешни пари.
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура
Предишна Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура
Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура
Следваща Геният Микеланджело се прочува след опит за измама със скулптура
Коментирай