Шрифт:
Принтирай
Елвис Пресли и раждането на рокендрола: През обектива на Алфред Вертхаймер. „Елвис кой?“ Така реагира фотографът Алфред Вертхаймер, когато в началото на 1956 г. публицист
го моли да заснеме изгряващата зведа от Мемфис.
Поръчката е от студиото RCA Victor Records. Това, което Вертхаймер не е знае също е, че това ще бъде работата на живота му.Елвис Пресли е едва 21-годишен и e на път да се превърне в легенда.


в основния проект на Вертхаймер: "Елвис".
И до ден днешен той остава фотографът успял да увековечи един млад певец в самия процес на създаване на неговата история. Във фотографския албум на Вертхаймер„Елвис и раждането на рокендрола“
са събрани най-забележителните снимки на Вертхаймер от 1956 г., както и избрани исторически снимки от 1958 г., на които звездата е изпратена във военна база в Германия (родната страна на Вертхаймер).
и в глобалната музикалната индустрия,
преди всичко имат страхотна историческа стойност, тъй като отразяват културната трансформация на Америка. На 19 октомври 2014 г. в Ню Йорк на 84-годишна възраст Алфред Вертхаймер умира и остава в историята, като фотографът, когото Елвис допуска най-близо до себе си, благодарение, на което успява да запечата истинска история във фотографиите си.„Фотографиите на Алфред показват Америка от 50-те. Малки кафенета, влакове, магазини. Елвис разглежда витрини, още преди да осъзнае, че може да си купи всичко, което му скимне. Това са най-важните исторически документи за него. Елвис не е допускал никой друг фотограф толкова близо до себе си. Алфред беше особен човек, но прекрасен приятел“.
„Целувката“ остава една от най-известните фотографии
на Вертхаймер. Заснета в театър "Mosque" на 30 юни 1956 г. Самоличността на жената остава неизвестна до 2011 г., когато тя, 55 години след като е направена снимката, решава да се разкрие в медийното пространтво.