Духовният пастир на над 1,3 милиарда католици по света почина днес. Официално съобщение на Ватикана оповести, че 88-годишният папа Франциск се е завърнал в дома на Отца. Той беше приет в болница „Джемели“ в Рим на 14 февруари с бронхит, който прерасна в двустранна пневмония.
Въпреки че преди месец беше изписан, неговото завръщане пред обществеността в началото на април показа, че състоянието му е незавидно.
Здравните проблеми на Франциск отвориха въпроса кой ще оглави Римокатолическата църква преди днешната новина за кончината на 266-ия папа. Още през февруари британското издание „Индипендънт„ посочи кои са кардиналите, които са предложени да наследят духовното лидерство.
След смъртта на папа или в редки случаи на оставка, като тази на Бенедикт XVI през 2013 г., Ватиканът свиква папски конклав, в който
Колегията на кардиналите се събира, за да избере следващия глава на Църквата.
Правилата на конклава гласят, че има 138 избиратели от 252 кардинали. Само тези под 80-годишна възраст могат да участват в тайното гласуване в Сикстинската капела.
Четири кръга на гласуване ще се провеждат всеки ден, докато кандидат не получи голямо мнозинство от две трети от гласовете, в процес, който обикновено продължава от 15 до 20 дни.
Папа Франциск беше първият латиноамерикански папа, което породи въпроси дали това бележи по-широка промяна в Католическата църква и
дали сега ще видим първия чернокож или азиатски папа.
Ето и кардиналите, чиито имена неофициално оглавяват списъка за нов папа.
Кардинал Питър Търксън, на 76 г. (Гана)
Снимка: Getty Images
Бившият архиепископ на Кейп Коуст може да стане първият чернокож папа, което би засилило връзките с Африка. Роден в Гана, той беше изпратен от папа Франциск като мирен пратеник в Южен Судан. Заема умерена позиция по въпроса за хомосексуалните връзки, като смята, че законите в много африкански страни са твърде строги, но подчертава необходимостта от уважение към възгледите на африканците по темата. Търксън беше сред фаворитите по време на конклава през 2013 г., когато беше избран Франциск.
Кардинал Луис Антонио Тагле, на 67 г. (Филипини)
Снимка: Getty Images
Бившият архиепископ на Манила е водещ претендент според мнозина. Избирането му би означавало първият азиатски папа, като Азия е регионът с най-бързо растящо католическо население. Той се противопоставя на правото на аборт във Филипините, но се смята за един от по-либералните кандидати. Критикува строгото отношение на Католическата църква към хомосексуалните и разведените двойки, като смята, че това пречи на евангелската ѝ мисия.
Кардинал Пиетро Паролин, на 70 г. (Италия)
Снимка: Getty Images
Близък до папа Франциск, Паролин е държавен секретар на Ватикана и се смята за кандидат с умерени политически възгледи. През 2015 г., когато Ирландия легализира еднополовите бракове, той определи това като „поражение за човечеството“. В последно време репутацията му беше засегната заради споразумението между Светия престол и Китай от 2018 г., което някои възприемат като отстъпка към Китайската комунистическа партия.
Кардинал Петер Ердьо, на 72 г. (Унгария)
Снимка: Getty Images
Архиепископът на Естергом-Будапеща би бил вторият папа след Йоан Павел II, който е служил в бившия съветски блок. Той е дълбоко консервативен и се е изказвал против допускането на разведени или повторно женени католици до причастие. Покойният кардинал Джордж Пел активно подкрепяше кандидатурата на Ердьо за следващ папа.
Кардинал Хосе Толентино де Мендонса, на 59 г. (Португалия)
Снимка: Reuters
Произхождащ от Мадейра, Португалия, той е служил като архиепископ и е заемал редица постове във Ватикана. Смята се за прогресивен кандидат и е близък до папа Франциск по много въпроси. Подкрепя ангажимента на библейските учени с модерния свят чрез филми и музика, пише „Дейли мейл“.
Кардинал Матео Цупи, на 69 г. (Италия)
Снимка: Reuters
Архиепископ на Болоня от 2015 г., назначен за кардинал от папа Франциск през 2019 г. През 2023 г. Цупи беше назначен за мирен пратеник на Ватикана за Украйна, като посети Москва, за да „насърчи жестове на човечност“. Въпреки че не се срещна с Путин, той разговаря с патриарх Кирил, но без значителен дипломатически напредък.
Кардинал Марио Грек, на 68 г. (Малта)
Снимка: Getty Images
Малтийският кардинал, генерален секретар на Синода на епископите, е сред водещите претенденти за наследник на папа Франциск. Смята се за умерен кандидат и е известен със своята откритост и простота. Призовава църквата да "научи нов език" при общуването с хомосексуални двойки и разведени, въпреки че се възприема и като традиционалист. Някои смятат, че относителната му младост (68 години) може да бъде пречка, тъй като би могъл да има дълъг понтификат.
Кардинал Роберт Сара, на 79 г. (Гвинея)
Снимка: Getty Images
Роден във Френска Гвинея, Сара е друг възможен кандидат за първия чернокож папа, въпреки че възрастта му не е в негова полза. Работи във Ватикана от времето на Йоан Павел II. Консервативен, той е осъждал джендър идеологията като заплаха за обществото и се е изказвал против ислямския фундаментализъм.