Кой са най-невероятните музеи в света?

Снимка: Getty Images

Кой са най-невероятните музеи в света?

Снимка: Getty Images
Сподели
Музеят е място, което събира, съхранява и разказва спомени, исторически събития и прозрения на велики философи. Той е като машина на времето, която ни пренася в различни епохи – било то в миналото или бъдещето. Музеите са също и идеално скривалище от горещото слънце или силния дъжд, които предлагат възможност да избягате от забързаното ежедневие поне за малко. Време е да се отправим на виртуална разходка из едни от най-необичайните музеи по света, които ще ви изненадат със своето уникално съдържание.
Музей на отвратителната храна
Снимка: Disgusting Food Museum

Този музей в Швеция представя 80 храни, считани за най-отвратителните в света и които могат да предизвикат дискомфорт у хора с чувствителен стомах. Служителите са помислили за това и раздават торбички за повръщане на посетителите заедно с билетите.

Изложбата, наречена „Музей на отвратителната храна“, е създадена за първи път в третия по големина град в Швеция – Малмьо. След това тя е обиколила света, посещавайки Нант, Франция, и Лос Анджелис, САЩ. Целта на музея е да подчертае културните и да провокира размисъл относно това какви необичайни комбинации се смятат за отвратителни и неапетитни за консумация.

Сред експонатите можете да видите тестиси на бикове, червеи в сирене, сърце от кобра, дуриан, печено морско свинче, ликьор от анални жлези на бобър и дори едно от най-отвратителните сирена в света. Интересно е, че много от тези хранителни продукти идват от френската кухня, включително стек тартар, охлюви и сирена с интензивна миризма като Рокфор и Епоаз.

Музей на вампирите и чудовищата 
Снимка:FlorenceMarquise

Ако сте почитатели на мистериите, време е да оставите Лувъра зад себе си и да се отправите към един уникален музей в североизточните предградия на Париж, Франция. Странният музей на вампирите и въображаемите чудовища е едно наистина необичайно и мистериозно място, точно както подсказва името му. Основан от Жак Сиржен, специалист по англосаксонска готическа литература, музеят пресъздава свят на кръстопътя между ужаса и историята.

Повечето от легендите в него се основават на реални събития.

Той се стреми да разсее страха, като подчертае историческите корени на тези митични същества. Този музей наподобява старинен кабинет, в който ще откриете книги, аксесоари, маски, снимки и загадъчни артефакти. Изобилието от странни предмети създава една зловеща и едновременно с това завладяваща атмосфера. Всеки следобед собственикът предлага специализирани обиколки с екскурзовод, които разкриват тайнствата на вампирите. За смелите посетители обиколката е съчетана и с дегустация на вкусен кървав коктейл.

Музей на косата
Снимка:supertravelr.com

Кападокия в Турция е истински спектакъл със своите скални образувания и зашеметяваща гледка от въздуха от борда на разноцветни балони. Когато се върнете на земята, любителите на необичайни места могат да се отправят към град Аванос, известен от векове със своите висококачествени глинени съдове, изработени от минералната кал. Въпреки това, през последните десетилетия, той се свързва най-вече с един уникален обект – Музея на косата, създаден от опитния турски грънчар Галип Белукчу.

Музеят е разположен в пещера, пълна с кичури коса от над 16 000 жени. Стените и таванът са покрити с тези кичури, на които посетителките са прикрепили листчета с информация за тяхната самоличност и впечатления.

Причината за този символичен жест е романтична и истинска история от преди повече от 35 години. Френска туристка, която изследвала Кападокия, посетила грънчарската работилница на Галип Белукчу. По време на тримесечния си престой в Турция тя и грънчарят се влюбили. Преди да замине тя отрязала кичур от косата си и го оставила на стената на работилницата.

С времето, когато други жени, които посещавали работилницата, чули тази романтична история, те били толкова вдъхновени, че и те оставили кичури от косата си. Така постепенно се оформил Музеят на косата, който днес представлява любовните истории на хиляди жени.

Музеят на  лошото изкуство
Снимка: Spewing Rubik’s Cubes MOBA

Музеят на лошото изкуство в САЩ предлага множество интерпретации на термина „лош“. Той включва произведения, които може да се считат за обективно неестетични, странни вдъхновения или неуспешни артистични опити. Въпреки това, музеят представя произведения на художници, които, макар и талантливи, са създали творби, които не са постигнали желаното въздействие. Намерението на създателите на музея е толкова многозначително, колкото и името му.

Историята на музея е интригуваща. През 1993 г. Скут Уилсън, колекционер и търговец на антики, спасява от боклука творба на име „Люси в полето с цветята“. Това произведение, вдъхновено от британската рок поп група „Бийтълс“.

Насърчаван от приятелите си, Уилсън започва да събира подобни произведения, организира тематични вечери и корира галерия след галерия. В резултат днес музеят и неговите два филиала в Масачузетс отдават почит на

„това, което не би могло да бъде изложено или оценено никъде другаде“.

Колекцията съдържа около 600 произведения, но само тези, които са се получили случайно, а не нарочно. В момента творбите пътуват между Бостън и Ню Йорк. Музеят обхваща различни периоди и школи, предлагайки нова перспектива върху историята на изкуството.

Музей на тоалетните
Снимка: canalblog.com

Всичко, което виждаме, носи със себе си история, дори и на пръв поглед обикновени предмети като тоалетните. В Ню Делхи съществува един от най-загадъчните музеи в света – Международният музей на тоалетните Sulabh. Основан през 1992 г., този уникален музей е създаден от неправителствената организация Sulabh International и има за цел не само да насърчава хигиената, но и да разкрие неизвестни аспекти на човешката цивилизация.

Музеят предлага поглед в света на санитарните уреди чрез впечатляваща колекция от артефакти от 50 различни страни. Той е разделен на три основни категории: антични, средновековни и модерни. Експонатите обхващат времеви период от 3000 г. пр. н. е. до 20-ти век, представяйки писоари и тоалетни седалки от различни епохи. Класиран сред най-странните музеи в света, той несъмнено предлага едно от най-загадъчните и интригуващи изживявания, които можете да откриете.

Музеят на провалените връзки
Снимка: sxrb.com

Открит през 2010 г., Музеят на провалените връзки в Загреб, Хърватия, бързо се утвърди като най-посещаваният музей в страната. Той е неоспоримо доказателство за начина, по който физическите предмети могат да ни свързват и да ни помагат да преодолеем емоционални трудности.

В музея можете да намерите плюшен мечок, малко гумено прасенце или рисунка от непознат. За повечето хора тези предмети изглеждат незначителни, но за някои те са последните следи от дългогодишни любовни истории.

Тези вещи често са всичко, което остава след края на една връзка, независимо дали са подарени за годишнина, или без повод. Колекцията на музея в момента включва около 4600 предмета, всеки от които носи анонимна история. Докато много от тях са свързани с романтичната любов, има и предмети, разказващи за хора, принудени да се разделят с родината си, религията, семейството, приятелите или дори любимата си храна заради алергии.

Музеят предоставя на дарителите възможност да продължат напред, като оставят зад себе си тежките емоции от миналото си и помагат на други хора, които се нуждаят от съвет и утеха.

Сред най-забележителните предмети са тези, използвани за отмъщение, като например „Тостерът на отмъщението“. На табелата до експоната е написано:„Когато се изнесох и преминах през страната, взех тостера със себе си. Това е моят начин да покажа, как ще препечеш нещо сега?“

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас