„Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи е без съмнение една от най-известните картини в света. По повод годишнината от смъртта на Лиза дел Джокондо – член на фамилията Жерардини от Флоренция и Тоскана в Италия – международни екипи от изследователи и учени разглеждат шедьовъра отблизо.
Всяка година повече от 7 милиона посетители идват в музея в сърцето на Париж – „Лувъра“, за да се насладят на нейната красота. Какво всъщност знаем за тази жена, освен за загадъчната ѝ усмивка? В продължение на години изследователи с опитват да разкрият тайните около нея. Ето и някои от тях.
Детайли, скрити в продължение на 500 години
Чрез 3D ефект откриват, че Мона Лиза не се е облегнала удобно на стола си, както бихте очаквали. Вместо това тя стои наклонена напред. Сякаш някой току-що е влязъл в стаята и тя е на път да се изправи.
Прибрана коса
Изследователите откриват също, че тя е носела колан около кръста си, а под воала ѝ ясно се вижда очертанието на боне. Следователно косата на Мона Лиза е прибрана назад, което изглежда доста логично на пръв поглед. Имайки предвид порядките, които са се спазвали в тази епоха, специалистите са смятали, че е доста странно една порядъчна жена да позира с развързана коса.
Мона Лиза бременна
Според изследвания роклята на Мона Лиза е била покрита с голям прозрачен копринен воал. По това време във Флоренция такива воали са били носени от бременни и току-що родили жени. Мона Лиза е облечена в тази рокля като един от ръкавите е навит, за да разкрие ръката ѝ. В годината, в която е рисувана картината, има сведения, че нежната жена е била бременна с второто си дете.
Тайна при изработката
Леонардо Давинчи е използвал оловен оксид в подготвителния си слой? Според учените той е експериментирал с използването на оловно масло (смес от маслена боя и оловен оксид), за да ускори съхненето на покриващите слоеве боя, да направи текстурата на боята по-еластична и да улесни нанасянето ѝ върху основата. Този по-дебел подготвителен слой би позволил на Леонардо да прикрие несъвършенствата на стената в случая с „Тайната вечеря“ и на дървото в „Мона Лиза“.
Френско-италиански отношения се влошават
През 1911 г. художникът Луи Беро отива в Лувъра, за да направи скица на „Мона Лиза“. Той с изненада открива, че на обичайното ѝ място – между „Алегория на брака“ на Тициан и „Мистичната сватба на Света Екатерина“ на Кореджо, има празен квадрат. Да, картината е наистина е изчезнала.
Въпреки че Пикасо и Аполинер били заподозрени, крадецът е Винченцо Перуджа, италиански стъклар, нает от „Лувъра“. Той държи картината в стаята си в Париж в продължение на две години, преди да се опита да я продаде на антиквар… във Флоренция, родното място на картината. Въпреки че това е кражбата на века, Перуджа, който е изобличен от търговеца на антики, е осъден само на 18 месеца затвор, а италианците приветстват патриотичната му постъпка.
Излишно е да споменаваме, че оттогава тя е поставена под засилено наблюдение. Това не пречи на активистите от колектива Riposte alimentaire да разпръснат супа на прозореца ѝ през януари 2024 г. След едно избърсване с гъба Мона Лиза е като нова и продължава да радва туристите, посещаващи Лувъра.
Безброй копия
Вероятно най-известната фигура в историята на изкуството – „Мона Лиза“, е била копирана отново и отново. Още през XVII в. младите художници са били насърчавани да прерисуват творбите на великите майстори. Това е довело до появата на множество нейни по-малки модели. Такива са Мона Лиза от Прадо, Мона Лиза от Айлуърт и Мона Лиза от Хекинг – копие, продадено за 2,9 млн. евро на аукцион на Christie’s през юни 2021 г.
През следващите векове най-посещаваната картина в света не губи превъзходните си качества и продължава да бъде интерпретирана по нов начин. Френският художник Марсел Дюшан ѝ дава мустаци и сексистки надпис (L.H.O.O.Q) през 1919 г., Фернандо Ботеро я закръгля през 1959 г., Уорхол я изписва със ситопечат през 60-те години на ХХ в.
Председател на асоциацията „Приятели на Мона Лиза“ от 1982 г., той дарява невероятната си колекция от 11 000 обекта на „Лувъра“ през 2014 г. Oттогава използва изображенията като основа за изследвания и като материал за изложби, посветени на най-очарователната картина в света.